Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default LNB monobloc...Astra-Hotbird

Salut!
    Am gasit pe un site un LNB monobloc Opticum 0,2 db (pentru doi sateliti Astra-Hotbird), ce parere aveti despre el, este bun (are careva, poate sa spuna ceva de el) ?
    va multumesc ....
    Strong 6155, offset 80 cm

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

La o antena mare stiu ca si distanta dintre LNB-e e mai mare ,pe cand la acestea monobloc fiind distanta fixa fixa nu pot sa-mi dau seama cum prind Probabil trebuia specificate si marimile de antena.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

parerea mea e ca mai bine cumperi un suport ptr 2 lnb-uri reglabil + 2 lnb-uri de 0.2, sa-l poti adapta cum vrei pentru 2 satelitzi...
    DIGI TV(3kituri cu HSS 1160,DIGI+,DIGI II+), FOCUS SAT, DM 500, Echostar 3600 IP, Echosmart 770 cu cardreader,3XEchosmart 790,Echosmart 791 2XKAON KSF100, Optibox CXPVR, 1x offset 1,20, 4 LNB INVERTO 0.2 dB, 5xoffset 0.90x6lnb inverto 0.2 db, 1X offset 0.80X1 lnb Smart Titanium 0.2 db

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Asa-i mai bine doua decat unul monobloc.Ce te faci sa patesti ca mine ieri cand am pus o antena de 1,1 Strong care va recomand sa nu cumparati niciodata, am pus un LNB in focarul central pe Sirius iar in dreapta cum te uiti din fata am pus sa prind Digi si surpriza, ce credeti ? Am prins tot Sirius in focarul 2 ? Am vrut sa pun sa prind Hotbirdul dar nimic nu au focalizarea reusita. Am pus una de 90 cm si era mai puternica in semnal ca cea de 1,1 !

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Antena 85 cm

Quote Originally Posted by gelu_dh
    La o antena mare stiu ca si distanta dintre LNB-e e mai mare ,pe cand la acestea monobloc fiind distanta fixa fixa nu pot sa-mi dau seama cum prind Probabil trebuia specificate si marimile de antena.
    Antena este offset 85 cm...
    va multumesc pentru raspunsuri...
    Strong 6155, offset 80 cm

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

@gelu_dh

in mod sigur antena ta are lobi secundari datorati probabil unui usoare deformari greu vizibile datorata unor lovituri.

@Cata-incepator

dupa pererea mea categoric merita sa pui 2 lnb-uri individuale decat cel monobloc. ....ai mai multe posibilitati de reglaj.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Am testat pe 2 antene amandoua Strong 1,1m de tabla nou-noute,nu sant lovite deloc .De fapt greu gasesti o antena reusita m-am convins din practica,degeaba ai o antena sa zicem 1,1 sau 1,5 cand de fapt ea in realitate sa aiba randamentul la jumatate.A adus cineva una de afara de 80 cm am pus 2 LNB-e pe ea si avea acelasi semnal cu cea de 1,2 era sa pun pariu cu omul ce-a adus-o spunandu-i ca n-o sa vada mai nimic cu ea.Era vb. de satelitul Astra ce trebuie antene mai mari in zona.De fapt pana in 90-1m,antenele sant reusite dar peste 1 m este f.greu parerea mea.Eu montez antene si mi-am testat mai multe sa-mi opresc ca mie una mai buna si sincer va spun ca semnalul se l-am prins cu una de 90 cm i-l am acu cu o antena de 1,2 ce o am acu montata la mine.Avantajul e ca fiind mai mare pot sa pun mai multe LNB-e chiar fiind ele cu gatul mai mari

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)