Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 2 of 2
    Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Jucatorii Clujului demasca blatul CFR - Rapid in G.S.

Jucatorii Clujului demasca blatul CFR - Rapid in Gazeta Sporturilor

Meciul dintre CFR şi Rapid (1-3) s-a jucat cu cīteva zile īnainte de data oficială. Preşedintele Iuliu Mureşan a intrat n vestiar şi le-a promis fotbaliştilor cīte 50 de milioane de lei vechi pentru a fi gentili cu oaspeţii.

Jucătorii lui CFR au refuzat. “Domn’ preşedinte, e puţin! Mai mulţi bani luăm de la Steaua dacă batem pe Rapid. Plus că, dacă īnvingem, urcăm īn lasament şi īncasăm bani īn plus de la club!”. Varianta este susţinută de mai multe surse. Mărturiile lor sīnt practic identice şi pot reconstitui tabloul.

Mureşan s-a gīndit. Argumentele stăteau īn picioare. Gigi Becali oferise 120.000 $ clujenilor ca să īncurce Rapidul. Plus că echipa avea şanse să obţină locul 4, care le-ar fi adus mai mulţi bani īn conturi conform Regulamentului de Ordine Interioară. “E un ordin, nu se comentează!”, a forjat Mureşan, care totuşi a ridicat ştacheta la 70 de milioane de lei vechi.

Cu o zi īnaintea ultimei runde, Mureşan a oferit jucătorilor cīte 110 milioane de lei vechi. 40 de milioane a fost recompensa pentru succesul cu Bistriţa (2-1), iar restul de 70 au venit īn urma meciului cu Rapid. “Am luat 110 milioane. Nu ştiu de unde vin banii, nu mă interesează”, a confirmat unul dintre titularii lui Dorinel.

Miza: stadionul
    Conform unor informaţii neoficiale, feroviarilor le-a fost concesionat terenul pe care se află stadionul din Gruia pentru o perioadă de 49 de ani. Stadionul, proprietate a Regionalei CFR Cluj, era folosit de "vişinii" īn virtutea unui contract de īnchiriere reīnnoit la fiecare doi ani. Patronul Rapidului, George Copos, ar fi avut un cuvīnt important de spus īn concesionarea pe termen lung.

Spovedania lui Dorinel
    După meci, pe drumul spre Cluj, aflat īn autocar, Dorinel a īncercat să-şi descarce sufletul. El a avut o discuţie cu duhovnicul său, Teodor Crişan, stareţul Mănăstirii Dumbrava. "Toată munca mea de 10 luni s-a dus pentru un meci ca acesta. Ce să fac?!", l-ar fi īntrebat tehnicianul pe părinte.

Surdu a făcut pe nebunul"
    Startul partidei de la Dej a lăsat senzaţia că echipa lui Dorinel va zdrobi Rapidul. Golul lui Surdu a provocat īnsă o bucurie palidă īn rīndul jucătorilor clujeni. "Surdu a făcut pe nebunul! A vrut el să iasă īn evidenţă. Aşa, greul a căzut pe cei din apărare care au făcut greşeli mari pentru a facilita victoria Rapidului", a povestit una dintre sursele Gazetei.

Tudor amendat
    Goalkeeperul Martin Tudor s-a accidentat la īncălzirea dinaintea jocului cu Rapid. Apropiaţi ai jucătorului au mărturisit că ex-stelistul a simulat accidentarea pentru a nu participa la blatul cu Rapid. Mai mult, Tudor a părăsit banca de rezerve īn minutul 75 şi a plecat la Cluj, fără să mai aştepte restul echipei. Dorinel l-a amendat cu 2.000 de dolari. "E un jucător cu personalitate. A plecat fiindcă era supărat că s-a accidentat şi nu a jucat", a explicat Munti gestul elevului său.

MM Stoica a acuzat
    Stelistul MM Stoica a declarat chiar īn ziua meciului că partida de la Dej e aranjată. "Am īncercat să motivăm echipa clujeană, dar am fost refuzat. Un jucător de la CFR mi-a spus să nu mă mai stresez că jocul este aranjat", a spus Stoica. Fotbalistul vizat este fostul stelist Martin Tudor.

Bagator de seama Expert
    Posts Thanks / Likes

Desi sunt clujean de origine, si mi-a placut sa cred ca CFR este o echipa curata, asa cum am spus-o si dupa meci, a fost un blat de doi lei Pacat pt Cluj si pt Dorinel. Eram obisnuit mai demult cu "U" care era in cooperativa, dar speram ca CFR-ul e o echipa frumoasa

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)