Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 4 of 4
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Optiuni HD in Bucuresti

Am cumparat un LCD Benq DV3750 cu rezolutia reala de 1920x1080 si pot spune ca sunt impresionat extrem de imaginile redate in 1080i , mult peste orice imagine vazuta vreodata prin magazine ( e drept ca prin magazine nu exista ceva mai mare de 1366 x 768 )
    Din pacate , in afara de imaginile proprii filmate cu camera HD ( Sony HC-1 ) si inca vreo 25 de filme downloadate de pe net ( in nenumarate luni de zile ) , nu mai am alte surse de materiale HD
    Din ce am mai citit prin acest forum si pe net am inteles ca am doar 2 solutii :
    1 Cele cateva ( actualmente 4 , in viitor se promit mai multe ) programe HD trimise de Ines prin metoda iptv ( dar la un abonament lunar exagerat pt buzunarul meu : 110E pe luna - e adevarat ca include inca 104 canale SD si o conexiune destul de performanta la internet dar mai include si taxa initiala de instalare de 650E , toate fara TVA )
    2 O antena de satelit plus un receptor HD care sa aiba iesiri pe componente ( Y CB CR ) deorece TV nu are intrare HDMI

Pt solutia nr 2 am nevoie de ajutor , mai exact ce receptor imi recomandati ( poate fi inclusiv un receptor PC intern sau extern ) , ce antena , ce LNB , ce canale FREE as putea receptiona , in ce conditii , ce cartele platite ( oficial sau mai putin oficial ) as putea achizitiona ( daca exista vreo cartela pt mai multe programe HD )
    As prefera solutia unui receptor PC datorita costurilor mult mai reduse si in plus am deja conexiunea HD video si audio intre PC si TV deja instalata
    Am rugamintea ca pt recomadarile facute sa specificatii daca e posibil si pretul si locul sau linkul de unde pot sa le achizitionez ( chiar daca nu din Romania )
    De asemenea daca exista vreo solutie nr 3 pe care inca nu am auzit-o va rog sa o postati

Multumesc anticipat

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

http://www.hm-sat-shop.de/hdtv-receiver/

Aici ai cele mai mici preturi pentru receivere HD.
    Humax PR-HD 1000 HDTV are iesiri pe componente ( Y CB CR ).
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Re: Optiuni HD in Bucuresti

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Televizorul are intrare digitala DVI cu protocol HDCP , mufa pe unde accepta rezolutzie standard HD (720p sau 1080i). Trebuie doar un cablu adaptor
    DVI tata - HDMI mama pentru Humax , de exemplu. In ceea ce priveste
    cardul PC KNC1 , el este aratat pe site , dar NU se poate cumpara de la
    nici un negustor , iar problema majora este ca nu functzioneaza DECAT cu
    softul propriu , care este NUMAI fta.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)