Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

View Poll Results: Romania - Slovacia

Voters
8. You may not vote on this poll
  • 1 - victorie ROMANIA

5 62.50%
  • X - meci egal

2 25.00%
  • 2 - victorie SLOVACIA

1 12.50%
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
    Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Romania 2 - 2 Slovacia

... am deschis acest topic pentru a pune shi ultimele informatzii despre meci, feed, etc ...

... TOATE ARTICOLELE de mai jos sunt luate de pe principalele ziare de SPORT din Romania ...
    Quote Originally Posted by silber

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Munteanu va fi căpitan, Pancu va purta tricoul cu numărul 10

Selecţionerul Victor Piţurcă a anunţat, azi, īn cadrul unei conferinţe de presă, că Dorinel Munteanu va fi căpitan la meciul cu Slovacia, iar Daniel Pancu va purta tricoul cu numărul 10, transmite MEDIAFAX. Piţurcă a considerat ca banderola de căpitan să fie purtată de jucătorul cu cele mai multe selecţii, Dorinel Munteanu. Īn absenţa lui Adrian Mutu, jucătorul echipei Beşiktaş Istanbul, Daniel Pancu, va purta tricoul cu numărul 10.

Primul unsprezece tricolor pentru meciul amical cu Slovacia, programat, miercuri, la Larnaca, este următorul:
    Stelea - Rădoi, Iencsi, V. Năstase, Raţ - Fl. Petre, Gīlcă, Pancu, D. Munteanu - A. Ilie, D. Niculae

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Munteanu este căpitan
    Jucătorul romān cu cele mai multe selecţii va purta azi banderola şi e susţinut de toţi “bătrīnii” lotului. Victor Piţurcă a anunţat īncă de ieri cine va fi noul căpitan al echipei naţionale. Aşa cum a promis, selecţionerul a ţinut cont mai ales de experienţă. Dorinel Munteanu va fi şeful din teren al tricolorilor, īn meciul cu numărul 120 pe care-l va juca pentru prima reprezentativă. Veteranul stelist spune că nu e important cine e căpitan, contīnd doar ca jucătorii chemaţi să īşi facă datoria. Īn jurul banderolei s-au iscat fel de fel de discuţii, mai ales după ce Mutu, din postură de căpitan, a avut o atitudine arogantă faţă de mulţi dintre coechipieri. Chiar şi faţă de cei mai īn vīrstă. De data asta, cu Dorinel căpitan, situaţia se schimbă. Mai ales că īn jurul său sīnt mai mulţi fotbalişti cu ştate vechi la prima reprezentativă: Stelea, Adi Ilie sau Gālcă.

Stelea pune lucrurile la punct
    Portarul a şi vorbit despre asta, ieri, la conferinţa de presă: “Sīntem un grup de jucători experimentaţi care nu vom mai permite ca la naţională să aibă loc disensiuni. Sīntem īn jurul căpitanului, care trebuie să aibă o ţinută morală.”
    Dorinel a vorbit ieri şi despre posibilitatea de a doborī recordul de selecţii (125) deţinut de Hagi: “Hagi este un jucător mare şi sīnt foarte bun prieten cu el. Ideea de a-l depăşi mă apasă rău. Sīnt profesionist şi sīnt chemat la naţională pentru ceea ce fac īn teren. Pentru asta voi juca atīta timp cīt voi fi convocat. Īncerc să nu mă gīndesc că aş putea să-l depăşesc pe Hagi”

Dorinel despre...
    ...calificare Nu ştiu foarte bine situaţia de la naţională, m-am deconectat puţin de atmosfera echipei. Nu e īnsă pierdută lupta dacă ne cīştigăm toate meciurile de acasă şi facem egal īn Olanda... Cred, totuşi, că Finlanda ne poate īncurca īn grupă. Mi-e ciudă īnsă că am făcut egal īn Armenia. Mi-e ciudă rău. Trebuia să-i batem.
    ...Viitorul sĂu Deocamdată mă mai ţine. Cīt, vom vedea. Voi juca atīt cīt voi putea. Fac cursurile Pro de antrenori, aşa că voi deveni tehnician cīnd mă voi retrage. Ăsta e gīndul meu despre viitor.
    ...PiŢurcĂ Este un antrenor mare. Eu nu ştiu cītă dezordine a fost pīnă acum la naţională, dar acum, sub comanda lui Piţurcă, sīnt convins că nu vor mai fi acte de indisciplină.
    ...Steaua-Valencia Totul ţine de forma de moment. Ei trec printr-o pasă proastă, dar asta nu e foarte relevant. Sīnt o echipă bună şi va trebui să alergăm mult pentru a-i dovedi.
    ...Mutu Nu e bine să ne atacăm īntre noi, fotbaliştii, şi mai ales la un asemenea nivel. Toţi cei de la echipa naţională au un singur scop: să obţină rezultate pentru suporterii romāni. Aşa trebuie să gīndim şi să nu ne mai atacăm.

Adi Mutu e criticat şi de Vali Năstase

Vali Năstase nu s-a sfiit să-l ironizeze pe Adi Mutu, fostul său coechipier de la FC Argeş şi Dinamo. Deşi joacă īn Italia, unde s-a transferat şi Mutu, Năstase spune că nu a reuşit să vorbească deloc cu jucătorul Juventusului, din cauza aroganţei acestuia. “L-am sunat o dată şi a răspuns prietenul lui Alin, care mi-a spus că nu poate vorbi fiindcă e cu Cannavarro. E prea important acum Mutu”, a povestit fundaşul Bolognei.

Plaja speranţelor noastre
    Tricolorii s-au plimbat aseară liniştiţi şi īncrezători pe malul Mării Mediterane.La ora 17:30, jucătorii echipei naţionale s-au īntīlnit īn holul hotelului cu secundul Gabi Boldici, care le-a comunicat programul şi apoi i-a sfătuit să se īmbrace mai gros, pentru că afară era răcoare. Dorinel Munteanu a coborīt primul īn holul hotelului, cu jumătate de ceas īnainte de ora stabilită. A stat de vorbă cu reporterii ProSport, apoi, cīnd ceilalţi coechipieri au coborīt, au ieşit la plimbare. Īn mod evident, tricolorii au preferinţe legate de vīrstă şi de apartenenţa la cluburi. Astfel, Ilie s-a plimbat alături de Gālcă, Dorinel īmpreună cu Opriţa, iar Flavius Moldovan cu Marius Popa. Stelea şi Iencsi au discutat sobru chiar despre meciul de azi, portarul explicīndu-i mai multe chestiuni tactice stoperului. Foarte bine dispuşi, tinerii Mitea şi Raţ erau puşi pe glume, īn vreme ce secundul Fane Iovan s-a interesat la Opriţa de cīţiva jucători ai Stelei, īn mod special de Paraschiv. Īn general, toţi jucătorii erau optimişti privind viitorul echipei naţionale, dar mai ales determinaţi să facă totul pentru a reuşi. Poate şi de asta, fără excepţie, au respectat cu sfinţenie toate indicaţiile staff-ului tehnic, fie că ţineau de orar, fie că era vorba doar de un simplu fes pe care antrenorii īl cereau purtat.

Ştefan Iovan a spionat Finlanda
    Adversară a Romāniei īn grupa preliminară, Finlanda a jucat ieri īn Cipru, la Nicosia, un amical īmpotriva selecţionatei Letoniei. Meciul s-a terminat cu victoria scandinavilor, scor 2-1, golurile fiind marcate de J. Johansson (‘31), Huusko (‘72) respectiv Zemlinskis (‘62 pen.). Partida a fost urmărită de secundul naţionalei noastre, Ştefan Iovan, īn vreme ce Victor Piţurcă a fost la partida de tineret dintre Romānia şi Slovacia. Selecţionerul a decis ca tricoul cu numărul 10 al primei reprezentative să fie purtat azi de Pancu.

Au o ruşine de răzbunat
    Macedonenii nu au uitat dezastrul din octombrie 2004. Atunci s-a produs una dintre cele mai mari surprize ale preliminariilor CM 2006, reprezentativa Andorrei īnvingīnd cu 1-0. Acum, evident, elevii lui Dragan Kanatlarovski visează o revanşă la un scor cīt mai sever. Dar macedonenii nu vor putea conta īn partida de la Skopje pe aportul a doi titulari, ambii suspendaţi: fundaşul Igor Mitreski de la Spartak Moscova şi mijlocaşul Velice Sumulikoski de la Zenit Sankt Petersburg. Īn schimb, va reveni, refăcut după o lungă accidentare, mijlocaşul Robert Popov de la Litex Loveci. Nu va lipsi noua stea a fotbalului macedonean, atacantul Goran Pandev de la Lazio.

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

nu stie cineva daca se va transmite meciul pe altceva inafara de TVR1?pe TVRi se pare ca nu-l dau

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Feed (probabil si meciul) pe 7 E, 10987 H, 6666, dar in 4:2:2 :

http://www.sat-benelux.nl/forum/viewtopic.php?t=64829

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

nu-i codat pe TVR ce-o fi cu ei?merci

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Cit este scorul la pauza ca site-urile lui gsp si prosport sint down?

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

la pauza: Romānia 1 - 2 Slovacia

39' Pancu (p)
    15' Vittek
    44' Karhan

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

... tu-le muma lor de bulangii ! acu au codat !

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by zumeo_z
    ... tu-le muma lor de bulangii ! acu au codat !
    Baga repede cartela DigiTv

P.S. Cum e meciul ? (banuiesc ca au codat ca sa nu mai vada atita lume ce prost joaca, sau scorul nu reflecta evolutia echipei ?)

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by loko
    P.S. Cum e meciul ? (banuiesc ca au codat ca sa nu mai vada atita lume ce prost joaca, sau scorul nu reflecta evolutia echipei ?)
    ... nu gresheshti ... ca un amical, fara prea mult "patos" ... acum au scos 3 "dinozauri" shi au intrat "young-boys"...

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

final: 2 - 2 a egalat Opritza in minutul 91 !

Nemtzică Expert
    Posts Thanks / Likes

EGAL BAFTOS !

Avind in vedere ca ne-a mincat meciul Stelea, ar fi trebuit sa cistigam cu 2-0 ,
    dar sa vedem ce spun si altii cu privire la acest meci amical :

Adunand cum a putut jucatori pentru amicalul cu Slovacia, Victor Piturca si-a inceput al doilea mandat la Nationala cu un egal norocos smuls in ultima clipa.

In atmosfera dezolanta, cu care insa ne-am obisnuit, a turneelor de iarna din insula Afroditei, in fata unor tribune aproape goale, „colorate” doar de cativa spectatori rataciti si de o mana de romani inimosi care probabil lucreaza in zona, echipa noastra a avut o evolutie modesta, pigmentata uneori de artificii tehnice specifice si de combinatii de efect, mai degraba rezultate ale hazardului sau, cel mult, inspiratiei unor jucatori decat vreunei idei clare de joc colectiv.

Daca lipsa omogenitatii nu este surprinzatoare, nu ne-am fi asteptat sa-i vedem pe baietii nostri atat de apatici si lipsiti de concentrare, cu precadere in prima repriza.

Condusi pe tabela de la un capat la altul, ai nostri, paradoxal, au fost mai periculosi per ansamblu. Dar, asa cum iarasi ne-am obisnuit, „adversarii au fost foarte bine asezati in teren si net superiori din punct de vedere fizic”. Si aici vine logic intrebarea: cat ne vom mai agata de aceste sabloane?

In concluzie, Romania a reusit un egal chinuit in compania unui adversar fara pretentii, dar de ce ne-ar mira asta dupa ultimele prestatii ale tricolorilor? Respiram usurati spunandu-ne: bine ca nu am luat bataie si, in fond, nu a fost decat un meci de pregatire...

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Doamne ce-am ajuns! Vom avea soarta ungurilor. Urmatorul turneu final la care ne calificam va fi EURO 2020.
    Totdeauna gasesti ceva de invatat

Nemtzică Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dragos-
    Doamne ce-am ajuns! Vom avea soarta ungurilor. Urmatorul turneu final la care ne calificam va fi EURO 2020.
    Crezi totusi ca asa devreme ....

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)