Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 49
    Nemtzică Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Poli Timisoara, revelatzia returului !

Viorel Moldovan s-a oprit ieri din alergare. Atacantul legitimat ultima oara la echipa elvetiana Servette Geneva, grupare intrata in faliment, a decis sa se retraga din activitate. Moldovan renunta la fotbal intr-un moment in care selectionerul Victor Piturca isi pusese mari sperante in el ca va salva nationala!

Fotbalist serios si respectat, “Moldo-but” a compensat prin munca lipsa unui talent sclipitor. In strainatate, Moldovan a atins apogeul in Franta, unde a cistigat titlul cu FC Nantes. Sub tricolor, la Mondiale, Viorel a rapus portari de talia englezului David Seaman si a germanului Oliver Kahn. Bistriteanul a facut parte din lotul deplasat de Anghel Iordanescu la World Cup '94, unde Romania s-a clasat pe locul 5 in lume. In viata si-n cariera, Viorel s-a condus dupa dictonul: “Pasi marunti, viata lunga!”. Este printre putinii componenti ai generatiei de aur care nu s-a sfiit sa critice dur neregulile din fotbal, inclusiv actuala conducere a FRF si LPF.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Şi Moldovan merge la Poli

Īntr-o singură zi, Toni Doboş a reuşit să-i convingă atīt pe Cosmin Contra, cīt şi pe Viorel Moldovan că Poli AEK le poate revigora carierele. Dacă īn privinţa fundaşului dreapta surpriza nu e chiar mare, fostul campion al Franţei cu Nantes a fost determinat să renunţe la retragerea din activitate, decisă după ce Servette fusese declarată īn faliment. "Toni mi-a spus că nu mă voi mai īntīlni cu anii ăştia şi are dreptate. Familia va rămīne la Geneva pīnă la vară, perioadă īn care şi eu va trebui să mă reacomodez cu fotbalul din Romānia", a povestit fostul internaţional.

Īntrebat ce se va īntīmpla dacă gruparea elveţiană va reuşi, totuşi, să-şi continue activitatea, Viorel a spus că, pentru el, e un capitol īnchis. "M-a consumat mult această situaţie şi nu dorm de patru nopţi. Acum sper ca ei să mă īnţeleagă şi să mă lase să plec jucător liber. Aspectele legate de contractul cu Poli nu le-am discutat, dar cīnd Toni mi-a zis că are biletele pregătite mi-am dat seama că nu mă pot lăsa de fotbal aşa, dintr-o dată".

"E secret modul īn care Doboş i-a convins pe Moldovan şi pe Contra, dar cert e că amīndoi vor veni la Poli"
    Cosmin Olăroiu

exterminator Mentor
    Posts Thanks / Likes

mahaaama ce ekipa ne tragem
    whitesnake.com

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by whitesnake
    ... Jurassic Park ... totzi dinozaurii fotbalului ...
    E trist ca Centrele de Juniori nu mai "produc" nimic ... generatzie playstation ...

Bafta,

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by whitesnake
    Poli in Champions League

@zumeo
    Pai sa vezi tu cum ajung toti si la nationala, ca lui Piturca din astia mai "experimentati" ii plac

HAI POLI !

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by loko
    Poli in Champions League
    ... sa scape intii de retrogradare !

Clasament Div. A:

1. Steaua 33
    2. Dinamo 27
    3. FC National 27
    4. Farul 27
    5. Rapid 27
    6. CFR Cluj 24
    7. Gloria 20
    8. Otelul 20
    9. FCM Bacau 20
    10. Sportul 19
    11. Poli Iasi 16
    12. FC Arges 15
    13. Poli Timisoara 15
    14. Apulum 15
    15. FC Brasov 14
    16. Univ. Craiova 14

Nemtzică Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by loko
    Pai sa vezi tu cum ajung toti si la nationala, ca lui Piturca din astia mai "experimentati" ii plac
    Daca nationala va "functiona" , sunt primul care ii aprob tactica ...

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

A ajuns īn cantonamentul lui Poli

Viorel Moldovan şi-a luat īn primire camera la hotelul Palm Beach şi a cinat cu Olăroiu.
    După mai bine de 6 ore de drum, de la Geneva cu o escală la Atena, Viorel Moldovan a sosit aseară, īn jurul orei 20:35, pe aeroportul din Larnaca, la cīteva minute după ce "tricolorii" se īmbarcaseră deja īn aeronava spre Bucureşti.
    Īmbrăcat īntr-un sacou de culoare īnchisă şi o cămaşă bleu, atacantul a fost aşteptat de organizatorul de competiţii Marius Moldovan.
    La ieşirea din aeroport, jucătorul părea extrem de obosit, trăgīnd două genţi de voiaj voluminoase

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Daca PNA-ul isi face treaba si ii leaga pe cei de la RAFO, s-ar putea ca si BkP sa aiba necazuri, si atunci bye-bye Poli!
    Totdeauna gasesti ceva de invatat

exterminator Mentor
    Posts Thanks / Likes

servette il vrea inapoi pe moldovan

eu l-ash da pe silvashan - atacantul sublim dar care nu markeaza

nu cred ca se mai pune problema retrogradarii...nu spun asta din cauza jucatorilor, ci din cauza lui Oli care ne-a dovedi ca poate face rahatul - bici.

eu zic ca de la locul 6 in jos toata lumea candideaza cu acelasi succes la retrogradare. 10 puncte sunt cacao.

parerea mea e ca cele mai multe shanse de a pica le au Apulum, Poli Iasi si FC Brasov...

ciao
    whitesnake.com

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Sau Argesul.
    Totdeauna gasesti ceva de invatat

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

A jucat şi Moldovan!

Olăroiu a folosit două echipe īn testul susţinut ieri după-amiază īmpotriva lui Slovan Liberec, locul 3 īn campionatul Cehiei. Cea din prima repriză, īn care s-au regăsit mai multe potenţiale rezerve, şi-a făcut datoria. Chiar dacă jocul nu l-a mulţumit īndeajuns pe antrenor. Timişorenii au fost surprinşi de iureşul din start al cehilor şi doar graţie bunăvoinţei arbitrului n-au fost sancţionaţi cu penalty la intervenţia imprudentă a lui Balauru asupra unui atacant advers. Intrarea lui Velcea a limpezit acţiunile violeţilor, care au deschis scorul īn minutul 36 printr-o lovitură de cap a lui R. Stancu. Prima parte s-a īncheiat cu o ocazie uriaşă a cehilor.

Īn repriza secundă s-au schimbat liniile, iar Olăroiu şi-a trimis pe teren vedetele de 24 de carate. Inclusiv pe Viorel Moldovan, care a făcut la īnceput cuplu īn atac cu Gabriel Caramarin, iar după zece minute a colaborat cu Mansour. Internaţionalul romān s-a zbătut, dar n-a fost īnţeles īntotdeauna de colegi.

Surprinzător, lucrurile au mers mai prost decīt īn prima parte a jocului. Slovan Liberec a īntors rezultatul rapid, prin masivul atacant Dosek, care a reuşit o "dublă" īn minutele 47 şi 48, speculīnd gafele din apărarea timişorenilor, după care jocul s-a mai echilibrat. Dar cei care au īnscris au fost tot cehii, prin Singlar (77- şut puternic din marginea careului mare). 3-1 pentru Slovan. Timişorenii au redus din handicap imediat. Moldovan şi-a arătat clasa, "un-doi" năucitor cu M. Oprea, care a pătruns īn suprafaţa de pedeapsă şi a marcat sec pentru 3-2. Cu tot asaltul din final, elevii lui Olăroiu n-au putut evita prima īnfrīngere din pregătiri. Mai mult, īn minutul 83, cehii au īnchis jocul printr-un eurogol marcat de coşmarul Dosek, 4-2.

POLI TIMIŞOARA - SLOVAN LIBEREC 2-4
    Au marcat: R. Stancu 36, M. Oprea 78 / Dosek 47, 48, 83, Singlar 77
    Repriza I: Zimmermann - A. Dumitru, I. Voicu, Mehmedovici, M. Rus - Balauru, Naidin (20 Velcea), R. Stancu, M. Oprea - Silvăşan, Băd.
    Repriza a II-a: Grigore - Olah, Fl. Bătrīnu, Cīnu, Bălace - M. Constantinescu (75 M. Oprea), Ov. Petre, Velcea (55 Mansour), Paleacu - Caramarin, V. Moldovan.

Situaţia lui Vio rămīne incertă
    Viorel Moldovan spune că deşi a evoluat pentru Poli nu īnseamnă că şi-a dat şi acordul pentru a juca īn sezonul viitor la echipa de pe Bega. "A fost primul meu meci īn acest an. Un test util, care īmi va prinde bine chiar dacă voi rămīne la Timişoara sau mă voi īntoarce la Servette Geneva. Īncă nu m-am hotărīt. Īn cīteva zile īmi voi cunoaşte viitorul", a declarat Moldo-but.

"Am alternat lucrurile bune cu greşeli catastrofale. Cei care au jucat īn repriza a doua au avut o atitudine de staruri. Sīnt convins că voi reuşi să īndrept aceste lucruri"
    Cosmn Olăroiu

Mehmedovici nu s-a mişcat rău
    Fundaşul bosniac Ersim Mehmedovici (23 de ani), venit īn probe la Poli de la formaţia belgiană Gent, a fost folosit din Cosmin Olăroiu īn prima repriză, īn cuplu cu Irinel Voicu. Mehmedovici nu s-a mişcat rău, dar nici nu a etalat nişte calităţi nemaivăzute la apărătorii din Divizia A. S-a achitat sarcini, īnsă la acţiuni mai rapide s-a văzut că este uşor imobil din cauza īnălţimii de 1,93 metri. A urcat de cīteva ori īn careul advers la fazele fixe pentru a-şi plasa lovitura de cap.

Coman indisponibil
    Olăroiu nu a folosit īn partida cu Slovan Liberec mai mulţi jucători. Gigel Coman a privit jocul de pe margine din cauza unei probleme mai vechi la inghinali. Poenaru are infecţie la unghia unui deget de la picior şi nu poate īncălţa gheata, Şoltuz acuză dureri īn urma contuziei din precedentul meci cu Brno. Marius Popa a fost menajat pentru a putea fi folosiţi şi ceilalţi portari din lot. La partidă a asistat şi Mugur Bolohan, care evoluează īn Cipru, la clubul Nea Salamina.

Doboş a fost la meci
    Anton Doboş, consilierul preşedintelui Emil Roşianu, a sosit sīmbătă seara īmpreună cu soţia īn cantonamentul lui Poli, la hotelul Palm Beach. Primul jucător care l-a īmbrăţişat pe Toni a fost Viorel Moldovan, cu care a discutat despre situaţia de la Servette Geneva. "Sirienii care au preluat acţiunile clubului vor ca jucătorii să renunţe la datoriile restante pe care le avea fosta conducere la ei. Cred că Viorel va juca totuşi la Timişoara", a punctat Doboş. Referitor la meciul cu Slovan Liberec, oficialul a spus: "Mai e mult de lucru pīnă să facem un grup puternic".

14 februarie 2005

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

E oficial ! Cosmin Contra a semnat cu Poli !

Internaţionalul Cosmin Contra a sosit aseară īn jurul orei 23:45 īn cantonamentul din Cipru al echipei Poli Timişoara. El a declarat că a semnat luni seara, prin fax, īmprumutul pānă pe 30 iunie 2005, urmānd ca Atletico Madrid să-i plătească īn continuare contractul. „Urmează să mă īnţeleg cu Toni Doboş īn celelalte privinţe. Vom vedea apoi ce se va īntāmpla din vară”, a adăugat Contra, care mai are 2 ani de contract cu gruparea spaniolă

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)