Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 130
    Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Hack-ul secolului.....cititi doar cand aveti ceva timp liber

********ELIT va ofera in premiera primul articol electronic ! ********ELIT este mare surpriza pregatita de echipa RDI !

Hack-ul secolului

Gresit ales acest titlu , hackul mileniului , hackul intergalactic.....
    Marti dupa amiaza primesc un telefon de la un vechi si adevarat prieten "intra pe net s-a spart Digi"
    Ca orice om ce am un amarat de laptop si ceva teaza de internet intru pe situri si citesc...citesc...citesc...Primele reactii : cei de afara confunda Digi Tv cu Digiturk,alti cativa ametiti nu stiu exact ca Romania ar avea deja un operator "detehash" ( ca sunt deja patru n-am cum sa le explic lor atat timp cat nici eu nu pot intelege)....cei mai multi nici nu au memorate programele de la 1W de mai bine de un an de zile decat nu mai exista chei conax pentru pachetul nordic.Dupa ce se dezmeticeste lumea pachetul Digi Tv pare a fi o revelatie , descopera un pachet complex ,cu programe subtitrate si sonor in limba originala , toti explodeaza cand aud pretul pachetului si mai mult nimeni nu se plange ca si carcotasii de romani ca nu le merge nu stiu ce EPG sau ca vad macroblocuri....deh vesticii astia or fi cu toti miopi.

Dupa ce ma satur de citit pe boardurile straine si intru pe singurul forum care inseamna ceva pentru acest comunitate pasionata de receptia tv via satelit.Aici ce credeti ca descopar ? Toate sectiunile loasera foc....peste tot mare stire preluata (mura-n gura ca de obicei)...ma uit bine numai in sectiunea shop nu scria nimic Incepe munca de convingere a tuturor userilor ca postarea acestor key poate duce la inchiderea definitiva a sitului...dar cine sa inteleaga.Exista key de Digi Tv si gata aveam de aface cu peste 200 de hackeri autohtoni ce jubileaza.Acesti "hackeri" de board nici sa-si editeze un fisier de key pentru T-REX Module sau un receiver cu pacht nu stiu dar acest amanunt nu conteaza.Cand vad atata stupizenie ma duc in dormitor si ma pregatesc de culcare...cine credea ca e ziua terminata (marti) se inseala.Incep telefoanele , suna marele hacker Piciul "Poate nu stii , s-a spart Digi TV....ce bucurie intergalactica" ....dupa cinci minute alt hacker de talia lui Piciu dar care nici macar nu merita sa-i fie mentionat nickul "v-am dat la m*ie tie si lui Digi , de maine o sa vand Focus la greu" ...dupa cinci minute ma suna un amic (Sica pe RDI) "In afara de key-le de Digi Tv vezi ca te injura unii pe un forumulet....ce ne facem ? zii la digi sa schimbe keyle si dai omor lui niros ala ce doarme cu masa in pat" Ce sa mai zic a luat-o lumea razna...inchid telefonul si bine am facut ca altfel v-as fi scris un roman acum.

Dimineata pe racoare intru pe board pentru a mai sterge cel putin 50 de topicuri cu linkuri si key , descopar 18 mesaje private in care eram anuntat de marea descoperire ce are un impact mai mare pentru uni decat aselenizarea din 1969.
    Citesc...citesc...citesc....descopar multe teorii : " Boom e in spatele atacului " , "existinderea lui Digi a suparat UPC-ul care a comandar hack-ul" , un arab / spaniolii /germanii si poate jamaicanii lui ********* sunt tot atatea surse ale megabombei care a paralizat Romania digitala !

Nimeni nu intelege ca un eventual hack de durata ar mutila definitiv aceasta piata in formare si ca cel mai mult ar suferi chiar providerii cei mai neinsemnati din Romania Focus si Boom care si asa nu se bucura de prea multi abonati.Citesc...citesc...citesc....multe prosti , multe speculatii , multe rautati...Realizez ca cel mai mare pericol pentru noi toti este userul neinformat.

Si acum in premiera iata firul real al evenimentelor.
    A02 este revizia nagravision cu care a intrat Digi Tv pe piata , dar aceasi revizie era folosita si de ceilalti operatori DTH ce folosesc acest sistem de criptare.Spaniolii au fost primi care au descoperit bagul in cartela si au reusit extragere cheilor operationale si RSA key.Toate cartelele "din fabrica" contin idea key 86 si 98 (key 0 si 1).
    Odata cu aparitia primelor key pentru operatorul spaniol s-a reusit si citirea cheilor operationale pentru pachetul Digi TV.Acest lucru era foarte bine tinut secret si in ciuda faptului ca nimeni nu avea acces la ele erau multe voci ce faceau speculatie pe acesta tema.Cei ce detineau acesta cheie aproape ca si uitasera de "comoara" pe care o detin , mai ales ca un team rival reusise sa faca semi-public posibilitatea de a viziona pe dreambox acest pachet.Liniste si pace,nimic nu ar fi tradat furtuna iscata in ultimile zile.
    Asa cum se intampla de obicei in team-ul ce detinea cheile apare o fisura , nu se distribuie cheile ci doar scriptul folosit pentru extrasul lor.Acest script ajunge pe mana un webmaster de site est-european si dupa ce-si procura o cartela de Digi Tv pentru alta tara constata cu surprindere ca revizia AC1 folosita in acel moment nu permite extragerea cheilor.Am sa-l numesc pe acest webmaster "KOKO" . Koko al nostru in disperare de cauza intra in contact cu un romanash ce avea o cartela de mult neactivata , il abureste bine si ii da un cont de gbox si asa intra in posesia cartelei.Cu un unlooper modificat si cu scriptul respectiv e joaca de copil sa extragi respectivele key.Koko,baiat sarman,cand vede ca din intamplare a reusit hack-ul mileniului are doua alternative : sa puna respectivele key de uploadul sau de doi bani sau sa le vanda celor ce fac cartele de genul cerebro sau didem card si sa scoata cateva zeci de mii de euro din tranzactie.Dar...apar problemele , cine sa cumpere key pentru un pachet care costa 10 euro pe luna si cum poti sa intri pe o piata estica destul de periculoasa si instabila.Koko nu se lasa , sta non stop pe canale private de mirc si ofera timp de 5 zile cheile la preturi din ce in ce mai mici.Marea lui belea a fost ca unul dintre potentialii clienti a fost chiar unul din membri team-ul ce a dezvoltat acel script.In acel moment s-a hotarat publicarea acelor key pe net pentru a ajunge unul ca si Koko al nostru sa faca o afacere pe spatele altora.
    Cum s-a ajuns in acesta situatie , Digi Tv nu a schimbat niciodata cheile operationale iar cele doua chei se afla in toate cartelele.Pentru a va convinge de cele spuse mai sus am sa va ofer un fragment din key 00 (8F 15......85 E6) , cheie ce nu a fost folosita niciodata pana acum de acest provider.S-ar putea ca printre cei ce citesc aceste randuri sa se afle si alte persoane ce detin aceasta cheie si astfel se vor convinge.

Cum a reactionat Digi Tv ? Calm , pentru acest operator si hachuirea timp de 3 ani nu i-ar putea pune in pericol pozitia de lider incontestabil in Europa de EST , dar operatorul a aplicat pacht dupa pacht va schimba la key 00 si in acel moment adio fericire pentru mega hackeri romani.
    Team-ul care a reusit extragerea de key a promis ca nu va face public nimic legat de Digi Tv in viitor daca vor mai aparea astfel key.Acest team este foarte puternic mai ales datorita numarului extrem de mic de membri cel compun.MOSC-uirea cartelelor de viacces 2.5 , mediaguard 7.3 si nds Sky Italy si multe altele nu sunt un secret pentru ei dar pentru voi pana la aparitia unui alt "koko" vor fi un mare mister.

Pe un alt canal de informare am sa va povestesc odiseea team-ul rival si lupta accerba dusa pentru desperecherea cartelei de receiver.

Cam atat deocamdata

********ELIT
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

In sfirsit citesc ceva serios si adevarat...ca mai era aici un thread care povestea numa prostii, arabi care au vindut cheile etc..
    Si de ce crezi ca persoana a facut cheile publice?Exact ca sa-l termine pe acel nesimtit care vindea chei pe net, si in speranta ca digitv schimba cheile odata, si asa cu noua revizie nu exista posibilitatea AU...
    Exact asa am auzit povestea, cum o descrii tu.
    PS. Da 00 este corect

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

@Fanta

Trebuia tu sa strici placerea baietilor...
    ESTI UN RAU!

P.S. Mai bine arunca ceva bombe cu noutatile de pe TP 7
    Salut Prieteni!

Wind of change Expert
    Posts Thanks / Likes

Chiar asa ,hai spune ceva despre TP 7 ca de tampenii si hackeri tembeli m-am cam saturat.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Si pina la urma s-au luat contramasuri de catre Digi? Eu am remarcat doar ca s-a resetat configurarea de ora de vara de pe conserva si era cu o ora in urma. Nu cred ca are vreo legatura una cu alta dar cine stie. S-a mai intimplat si la altcineva ?

Nu am avut curiozitatea sa incerc cheile pe ss1 si nici nu am de gind sa-mi bat capul doar daca Digi nu mai distribuie Humax si ne schimba la toti receptorul cu Dreambox.
    offset 1.2Fe ruginit pe alocuri. LNB Sharp 0.5 dB, 2XSS1 + VDR linux standalone( fara monitor etc) cu pozitioner SRT V50 / HSS 1160NA DigiTV / 2xDolce / DM500S

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Fanta - acest razboinic al DTH-ului romanesc...

Fain articolul / serialul (?)... astept episodul urmator

Numai bine!

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

@Fanta
    Cred ca sursele tale ti-au spus ca n-am avut nici o legatura cu publicarea cheilor pe net.
    BTW, cine ma ajuta si pe mine sa introduc cheile in softcam.key?

PS. La stirile TV Sport de la 18.30: Stelistii au sarbatorit titlul pana in zori pe ritm de manele.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@nrares,
    suna si tu la Call Center...
    acu', si piratii sunt tot un fel de abonati... au ''contract'' cu termen redus dar multe bonusuri

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by rz +
    Fanta - acest razboinic al DTH-ului romanesc...

Fain articolul / serialul (?)... astept episodul urmator

Numai bine!

Multumesc celor ce au citit acesta tentativa de articol scris "pe picior" in mai putin de o ora.Vor mai urma cateva astfel de articole care ce doresc sa promoveze noua marca " RDI - Satelit "
    ********ELIT este un proiect de anvergura al echipei RDI alaturi de una din cele mai importante personalitati din acest domeniu fascinant.

In alta ordine de idei pregatiti-va sa aveti la tv emisiunea voastra saptamanala dedicata receptiei TV prin satelit.

Proiectele noastre nu se termina aici.

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Fanta, eu iti dau un sfat, pune pe RDI si o sectiune in limba ceha pt. Digi TV Cehia si Slovacia.

Pe de alta parte se stie ca tu esti seful din umbra al departamentului anti-piraterie de la Digi TV .

Cu tot cu hackul de care are parte Digi TV, eu zic ca o sa fie o problema temporara nu cred ca Boom TV daca nu iti revizuieste politica de marketing in regim de urgenta are vreo sansa pe nici o piata din lumea asta oferta lor(ma refer la pretul kitului lor) .

Toate cele bune!
    @Serpiko

Anunturi AUTO site de anunturi auto gratuite

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta

********ELIT este un proiect de anvergura al echipei RDI alaturi de una din cele mai importante personalitati din acest domeniu fascinant.

In alta ordine de idei pregatiti-va sa aveti la tv emisiunea voastra saptamanala dedicata receptiei TV prin satelit.

Proiectele noastre nu se termina aici.

Fanta
    Mult succes!

Iar cu privire la problema aparuta... o sa fie foarte interesant de vazut care va fi dinamica abonarilor la Digi TV (est europa) dupa rezolvarea ''bug-ului''
    Foarte multi au vazut acum despre ce este vorba si probabil au aflat si ce preturi mici au abonamentele... sa zicem ca asta ar fi partea buna a acestei ''perioade promotionale''

Junior Member Teacher

BOZANTA MARE ----Latitude 52.1 N---Longitude 10.4 E
    Posts Thanks / Likes

Default Re: Hack-ul secolului.....cititi doar cand aveti ceva timp l

Hack-ul secolului

Team-ul care a reusit extragerea de key a promis ca nu va face public nimic legat de Digi Tv in viitor daca vor mai aparea astfel key.

Frumoasa Poveste, dar intrebarea este daca lucrurile s-au petrecut chiar asa cum zici tu si chiar daca crezi ca acest Grup sunt singurii care sunt in stare de asa ceva. S-au cine puii mei este digi tv sa le tina spatele acest Grup asa de puternic.Omule cu tot respectul dar satisfacerea oricarui hacker este accea de a sparge un system si de a arata ca el este "the best" si atunci trebuie sa dovedeasca cumva, ca pe vorbe si intimidari ca pe ******** nu tine.
    Si Premiere a sustinut sus si tare ca systemul lor nu va fii spart si uite ce le-a oferit Viata.Asa si cu digi , prin gura ta sustinea sus si tare ca ei nu vor fii hack-uiti si "guckmal surprize".
    Asa ceva a fost si o sa fie intotdeauna indiferent ca este Premiere,D+ s-au
    Digi ca altfel de ce si-ar face osteneala sa le sparga doar asa de plictiseala ? Nu frate acesti oameni vor sa vada si sa simta recunostinta pt. ceea ce sunt in stare, asa ca stai linistit si i-ti garantez eu ca odata ce a fost spart o sa fie mereu Key-uri publicate ca doara nu traiesc acei hackeri sub puterea Comunismului sa-u a lui Digi si ******** sa le interzica cineva gura.

Hai sa-veti Sanatate si noroc si nu va mai ambalati de grija lui Digi ca nici
    pe ei nu-i intereseaza de noi . Bafta
    Humax 5100;D Box 1; HYUNDAI HSS-1120NA de la RCS+ 2x 0,3 db Invacom,Humax 0,5 db/2,Humax 0,5 db/4,+0,85 offset+DiSEqC 4/1.Astra,HotBird,Sirius,Intelsat 10-02.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Re: Hack-ul secolului.....cititi doar cand aveti ceva timp l

Quote Originally Posted by Fanta
    ....dupa cinci minute alt hacker de talia lui Piciu dar care nici macar nu merita sa-i fie mentionat nickul "v-am dat la m*ie tie si lui Digi , de maine o sa vand Focus la greu" ...
    Era cumva baut ? Daca da, stiu cine era Sau era acel tuciuriu cu aere de brucelee ?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Divergenta de opinii poate sa contribuie la evolutia societatii,asa dupa cum am invatat la Economie Politica...........unii dintre noi!1989
    tot eu...la bine si la greu....

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Divergenta de opinii poate sa contribuie la evolutia societatii,asa dupa cum am invatat la Economie Politica...........unii dintre noi!1989
    tot eu...la bine si la greu....

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)