Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 79
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Opinii si comentarii (civilizate) despre spargerea Digi

In primul rand doresc sa subliniez ca sunt perfect de acord cu politica acestui forum de a nu se publica keys sau alte metode de a pirata DTH-urile romanesti. Acest fapt nu inseamna insa ca trebuie aplicata politica strutului, de a evita subiectul in ideea ca daca nu se discuta problema nu exista.
    Din motivul expus mai sus, ca si din dorinta ca acest forum, in special in sectia DTH-Romania, sa-si continue menirea de a analiza tot ceea ce priveste fenomenul DTH din tara noastra, deschid acest topic cu speranta ca Fanta si Admin sa se alature dialogului si nu sa-l cenzureze cu conditia obligatorie ca cei ce participa sa respecte regulile forumului.
    Ca sa dau apa la moara discutiei, personal cred ca publicarea cheilor Digi este efectul extinderii acestui DTH in mai multe tari si al cresterii interesului pe plan international pentru Digi. Cum s-ar spune asistam la un cost, oarecum de asteptat, al succesului.
    Ca impact, Digi nu cred ca va fi afectat prea mult in Romania. Numarul de clienti ca si targetul propus fac ca Digi sa piarda foarte putini clienti in tara. Majoritatea clientilor nu stiu ce este un patch si nu au nevoie sa-si complice viata. Pierderea va fi mult mai mare la romanii de dincolo de hotare care vor prefera sa evite deplasarile in tara si procesul incomod de a plati prin intermediul rudelor. Mai ales ca "dincolo" cred ca va prolifera pe moment comertul cu receptoare ieftine patchuite iar pusul noilor keys va fi o afacere buna pentru unii. In tara fenomenul nu va capata amploare deoarece protectia proprietatii intelectuale da posibilitatea unei actiuni rapide a reprezentantilor Digi in cazul comercializarii unor receptoare patchuite.
    Din pacate pentru Digi, cel putin pe moment, in Ungaria si Slovacia este posibil ca vanzarile sa fie afectate iar ideea ca UPC a pus un umar la "deschiderea catre public" a Digi nu este chiar absurda.
    Un subiect interesant este cel al contramasurilor pe care le va lua Digi. Personal nu cred ca se va trece, cel putin nu acum, la o schimbare a cartelelor deoarece ar fi afectati foarte multi dintre romanii de dincolo de granite care astfel ar fi practic obligati sa devina "pirati" in loc de abonati.Sa ne asteptam la o schimbare a cheilor gen TPS? Mi se pare mai probabil.
    Mult mai afectate vor fi celelalte DTH-uri romanesti, Max, Focus si Boom, care cu un numar mult mai mic de clienti si in plina campanie de captare a altora noi se vad loviti de cel mai puternic adversar, un Digi Tv, mai bun dar mai ales gratis, chiar daca ilegal.
    Astept cu interes opiniile dumneavoastra, cu respectarea, va rog mult, a regulilor forumului.
    Dreambox 800HD PVR, Dreambox 500S, Parabola 1,85 m Al, 72E - 30W, LNB Invacom 0,3 dB, actuator Strong 24+, Moteck V-Box II + bineinteles, Digi Tv 1160NA

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Da si eu cred ca pe plan intern nu vor fi afectati mai deloc

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Parerea mea despre acest "mare" hack o sa o aveti maine dimineata

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

,,Parerea mea despre acest "mare" hack o sa o aveti maine dimineata''-cind ecranele voastre vor fi negre deja dupa contramasurile luate de Digi ...urmariti fratilor cit mai puteti si pe alte receptoare programele Digi ca de miine trebuie sa va intoarceti din nou la conserva

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Inteleg ca maine dimineata vom asista la replica sau contraatacul celor de la Digi. Ma bucur ca Fanta a intrat in dialog, dar orice miscare a Digi va presupune, in opinia mea, o contrareplica a hackerilor. Practic s-a depasit un pas psihologic, infaibilitatea Digi Tv. Va fi o competitie interesanta care va mari atractia pentru acest DTH.
    Dreambox 800HD PVR, Dreambox 500S, Parabola 1,85 m Al, 72E - 30W, LNB Invacom 0,3 dB, actuator Strong 24+, Moteck V-Box II + bineinteles, Digi Tv 1160NA

somnambul Mentor

Posts Thanks / Likes

Perfect de acord ca evenimentul acesta nu prezinta riscuri pe plan intern - Digi nu va pierde un numar semnificativ de abonati in Romania. Cat despre cei plecati afara, sa nu uitam ca sunt la fel de ilegali ca hack-ul in sine, asa ca discutiile moraliste pe aceasta tema ar deveni de-a dreptul comice.
    De asemenea, perfect de acord ca detaliile legate de "eveniment" sa nu fie promovate pe board-urile din Romania.
    Toate cele bune!
    Numai bine!

Jucarii pentru copii:
    DM500s, DM7025s, DM800HD, Strong SRT4400, Conserva Boom, HH Strong 2100, Offset 1.2 AL (Strong), Sharp 0.5 db, TH50PV70. Abo Boom + Focus (pre-pay).

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

sa speram ca Digi va "raspunde" cat mai repede ...
    nu e in interesul nostru ca Digi Tv sa fie hack-uit ...

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

,,orice miscare a Digi va presupune, in opinia mea, o contrareplica a hackerilor''-ca si in cazul Polsatului? Daca sint asa de tari acesti hackeri si Nagra 2 este total compromis cum se face ca de saptamini intregi nu avem chei publice la Polsat? Cum se face ca aproape tot weekendul nu am avut chei la D+?Cum se face ca Tv Cabo mergea o perioada doar pe un anumit model de receptor?Si as mai putea continua...ceea ce vreau sa spun este ca nimic nu este la voia intimplarii si ca si,,hackeri'' pot fi ,,mituiti'' pt.a lasa in pace un operator sau altul...Digi tv a investit mult prea mult in aceasta afacere ca sa permita sa-i scada vinzarile din cauza unor hackeri...deci va lua masuri cit de curind!

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Vorbin in numele celor "de afara" nu cred ca aici va fi vreo problema, pentru ca majoritatea care au achizitionat DigiTV nu prea stiu cu ce se mananca "hack-ul". Vor fi doar cativa impatimiti care, ca si mine, deja au abonament la DigiTV si nu cred ca vor renunta la el .
    Export de kituri se va face la fel ca inainte .

Adrian.
    PS: Cei care vor "savura" gratis DigiTV vor fi cei care oricum "legal" nu pot achizitiona acest pachet.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Nu cred ca Digi va suferi din cazua aceasta. Nu cred ca multi clienti actuali o sa renunte la abonament, si sa-si cumpere de ex un Dream si sa foloseasca key-ile care nu se stie cat tin... Pentru cei care au deja "aparatura" acasa este momentan mai mult o joaca sa vada Digi spart, dar nu mai mult
    DIGITV pe HSS-1120NA si Humax Digi+2

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

deja am vazut pe mai toate forumurile keyle si patch-urile pt mai multe aparate , de aici tragem concluzia ca si pe straini ii intereseaza acest pachet si oricare ar fi masura luata de cei la DIGI , keyle tot vor aparea pe net nu este vorba de cativa baieti care se ocupa de asta ci este vorba de concurenta.

Parerea mea!

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

''...keyle tot vor aparea pe net nu este vorba de cativa baieti care se ocupa de asta ci este vorba de concurenta.''
    Adica mai exact de cine?
    De Max,Focus sau poate Boom? Pai ei au cel mai mult de pierdut de pe urma accesului la liber la toate programele din pachetul Digi...cine se mai aboneaza la ei daca se pot urmari programele si gratis?
    Sa fie oare vorba de UPC Ungaria? Posibil,dar atunci si-au taiat craca si sub ei cu ,,hackuirea''Digi pt.ca nici la ei nu se va abona nimeni atita timp cit exista posibilitatea de a avea acces la programe gratuit...
    In concluzie pt.aceasta situatie nu se bucura nimeni nici concurenta,nici abonatii si nici userii de pe forumurile de specialitate...

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

ideea este ca cineva nu vede cu ochi buni extinderea digi in europa ...sa vedem cum va raspunde digi ...

Eu sunt dispus sa dau 100 euri ca sa mearga cartela originala in dream ...
    stie cineva cum ..?

Wind of change Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu cred ca se da o amploare prea mare unui fapt devenit destul de banal in ultimii cativa ani cand s-au cam spart toate sistemele de codare.Spre deosebire insa de (exemplu impactul pe care l-a avut acest fapt asupra lui PREMIERE in Germania) marile probleme pe care le-au avut marii operatori externi ,impactul asupra lui DIGI este minor si nu vor produce mari probleme.Cel putin pe plan intern,unde doar cativa vor beneficia pentru un scurt timp de gratuitate .Cred totusi in eficienta contramasurilor lui DIGI.Nu avem nevoie de piraterie pentru ceva ce putem obtine deocamdata la un pret mai mult decat acceptabil.Cei care se bucura de problemele pe care le-ar putea avea DIGI sunt putini si nu vor avea multa vreme satisfacte.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

parerea mea este ca desi acest pachet a fost deschis de mult acei putini ce au detinut cheile trebuiau sa se multumeasca, dar aici intervine orgoliul sau lauda unui om si de aici atata zarva , masuri contra masuri etc .
    sunt impatimiti ce nu pot dormi daca nu sparg orice si cu toate masurile luate se va sparge din nou , problema e ca e mai bine sa tina doar pentru ei si sa nu mai faca publice <rezultatele > lor.
    puteti sa ma contraziceti.
    strong 6xxx , progdvb , dreambox dm 500 s , lazer fta plus, kaon , ss2 , echolite 790 etc.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)