Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
    IEU Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Bistritza,fost oras linistit , actual ufff... Romanica
    Posts Thanks / Likes

Default Surprize de instalator

Nu stiu unde s-ar potrivi acest topic ,aici sau la offtopic ,dar l-am deschis cu convingerea ca ne vom distra cat de cat.
    Euforia Digi Tv (deocamdata ) a cuprins in special pe cei ce nu au avut oportunitatea vizionarii mai multor canale de televiziune din varii motive.
    Aceasta dorinta a facut sa fie acum o cerere mai mare decat oferta momentana a RCS-ULUI (deocamdata).Iar cei ce au prins un chit au fost grabnici sa-l puna in functiune ,chiar shi singuri fara a avea stiinta nici macar de o notiune elementara de pozitia satelitilor si nu numai...Acest fapt a dat nastere unor situatii hazlii , eu din experienta mea retin acum 2 poate aveti si voi mai multe :

Am fost solicitat sa montez un chit la o persoana care incercase acest lucru singur. Bineanteles ca nu a reusit: el montase farfuria pe un par de lemn lung shi stramb.Mi-a zis vedeti de ce nu am reusit ,cred ca nu e suficient de inalt pusa ca sa prinda undele...

Un altul montase farfuria dar nu reusea sa prinda satelitul. Hazliu e ca legase receiverul de televizor cu un cablu coaxial avand la capatul dinspre televizor o mufa pentru antena receptie terestra iar la capatul spre rec. mufa intrare LNB.
    Totul era facut in acest mod in virtutea mentalitatii ca romanul se pricepe la toate ,din dorinta de a vedea cat de repede programele ,sau pentru a economisi banii pentru instalator.

Sunt sigur ca aveti shi voi altele si mai siropoase...

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

... cel mai des intilnita "metoda de reglaj" in regim novice e cea cu : "da mai la stinga ..... un pic mai la dreapta .... , etc "

... sau "semidoctii" ishi calculeaza unghiuri de mama focului fara sa ia in considerare coordonatele locului in care se afla ...

... sau baietii de la RDS(nu spun de unde) in sperantza de a produce repede nishte maruntzei , au pierdut o zi si au pus antena pe HB 13 si au bagat programe de acolo . partea "proasta" , pentru mine , ca au papat gaina omului ....

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

@babyboy

Aia de la RDS or pus kitul de DIGI TV pe Hotbird, or cautat programele de acolo si gata treaba ...? Nu cred ... Asta-i prea mult pentru mine ...

Esti sigur?

RCS-RDS-DIGI TV lucreaza stiintific si sunt primii care implementeaza in Romania TELEVIZIUNEA DIGITALAH ...

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

hahahahaha

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Am si eu 2 meseriasi:
    -vine unul si zice:"stii dom-le eu am incercat sa o montezi dar nu prea prinde nimik".Bine ii zik te costa atat ca sa o instalez eu si ma duk la om acasa care facuse un suport si montase antene dupa schita din cutie dar prblema era ca montase LNB spre exterior nu spre centrul antenei
    -altu vine azi si imi zice ca a cumparat GIGI Tv si vrea sa o instaleze.Am zis :'te costa atat".si cred ca nu i-a convenit prtul dupa care ma intreaba :dar pot sa folosesc antena pt 2 (terestra cu placauta 9999) ca ca o regelez pe asta digitala?",la care eu ii zik:"da,poti,dar trebuie sa ingropi antena terestra in pamant direct proportinal cu distanta la care era inaltzata.
    Si apropo de contractele de inslatori RCS.Sustin cele spuse de colegul nostru @ovex pt 15$ nu ma uit macar sa vad ce a cumparat,nicidecum sa ii montez antena.
    Hai Bafta!

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

mo da ii culmea in ro cum sa iei la om 15€ pentru ca ai montat o antena daca iti da 5€ ii bine ca doar ii o zi de lucru in ro si daca montezi antene mai multe mai multi bani faci si nici nui lucru greu
    Fiti Aliati
    Dreambox

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Aliat , nu traiesti in Romania , nu stii realitatea de aici si mai ai si 18 ani ...

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

@aliat

Nu stiu daca vorbesti serios sau in bashcahlie ...

1. Ala ... de care zici ... omu .... intradevar, i-mi da 5 euro daca sunt ANGAJATUL LUI ...

2. Eu nu sunt ANGAJATUL LUI. Instalatorul reprezinta o FIRMA care ii face lui un SERVICIU si daca nu plateste, nu-i face nimik, pleaca si-l lasa cu ochii-n soare. FIRMA AIA care ii face acel SERVICIU, care se plateste, la randul ei, conform Legilor in vigoare, trebuie sa dea GARANTII pentru ceea ce lucreaza si plateste impozite si TVA.

Sper ca pricepi ce vreau sa zic ... Exista niste difrente mari ... Cred in puterea ta de perceptie a realitatii

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

@ovex
    1.tva-ul este o taxa indirecta pe consum(un impozit)pe care o platesc doar persoanele fizice (indiferent de tara), nu firmele......
    2. impozite platesc si pers fizice(salariatii) pe salar sau alte venituri. o taxa procentuala aplicata la venit. Tu daca ai firma platesti o taxa procentuala aplicata la profit, nu la venit....
    venitul>profit
    cu alte cuvinte, respectand proportile, o pers fizica plateste mai multe taxe decat o pers juridica...
    TV LCD TOSHIBA fullHD 82", DM800+1.4m offset MST-tabla cu 4 lnb+ toroidala cu 12 lnb =>>> acces 53est-5vest

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

@khristian

Mai dute mah si-n ***** matii ...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Sunt de acord cu ovex
    Adica in EU se plateste 100-200 euro pentru o instalare depinde unde si ce
    iar eu sa iau 15?iIn timp ce majoritatea preturilor sunt la fel sau mai mari ca in EU?
    Daca angajatilor li se pare ca au salarii prea mici?faceti greva fratilor!bagati-va lichidarea si privatizativa!si veniti dupa aceea si spuneti cum va place

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Eu ma gandesc serios la un Masterat in Telecomunicatii cu Autorizare sau un ISO in Telecom pe firma ... ca sti ce se va intampla din 2007? Intram in UE si nu va mai putea monta orice echipamente satelit, ca ai nevoie de licenta, care o obtii pe baza la ceea ce scriam mai sus

Atunci intradevar si in Romania vor disparea amatorii si independentii cu anunturi prin ziar, va ramane SPUMA, care va taxa cu zice colegul nostru @ema11 de la 100 - 200 euro in sus cu garantii si certificate de conformitate. Atunci se va intra in normalitate.

EX: Am montat in 2000, un Prodelin de 3 m - up/downlink - pentru un provider de internet, pentru receptie date pe thor. Totul o fost OK! Omul a comunicat providerului ca are antena gata montata si ca asteapta sa-i dea drumu ... Aia l-o intrebat cine i-o montat-o si daca firma aia este autorizata ... Asta le-o zis ca-i in regula tot, antena ii pe THOR, fixata, reglata, etc. Nu o primit nici o "tzavah" pana nu or venit niste Norvegieni, blindati cu spectrometre - analizoare spectrale, etc. ... care or constatat ca antena ii pe THOR de alfel ... si care l-or taxat cu vreo 7-8.000 de dolari ... . Din momentul ala o primit verde ... Bineinteles ca mi-am luat si eu banii, dar ... nu aveam nici o credibilitate fara UN ATESTAT IN DOMENIU ... Vedeti voi ... mai devreme sau mai tarziu ... ne ia valul UE si se ajunge si la noi la fel.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Din cate stiu eu la Eutelsat e (era) obligatorie verificarea de catre ei a antenei , si doar apoi dau ei unda verde la uplink .

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

@ovex si @all

asa este cum spune ovex...treaba este foarte serioasa in toate domeniile cu intrarea in UE...

va dau un exemplu ce il am din Ungaria.... nu mai au voie firmele de telefonie si tvcablu sa sprijine scara de stilpii de curent...numai cu autoscara ca la pompieri

firma de cablu astral si-a scos ISO in domeniul respectarii mediului

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

@cableguy

Pai vine acum unu din Cucuietii de Vale ... SC GIGISAT IMPEX COM SRL, cu 2 chioscuri, un magazin de sandale si o echipa de operativa de instalari DTH si-o dat lovitura TZARANU ... ca nu mai are grija zilei de maine ... si ce conteaza cum pune antenele, mai iese cate un ban pe langa ... Pai nu?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)