Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
    Om simplu Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Cat de mult imi plac mie surprizele..

@mediaexpres.ro
    RCS-PRO TV-DREPTURI / RCS trebuie să promită că nu va retransmite postul Pro TV în afara ţării 02/1/2005 23:43:43
    Bucureşti (MEDIA EXPRES) / 1 feb 2005 / Consiliul Naţional al Audiovizualului (CNA) a trimis o adresă operatorului de cablu RCS, prin care îi cere să prezinte CNA o declaraţie pe propria răspundere prin care să garanteze că nu va oferi cartele p [...]

Daca are cineva cont activ sa posteze tot articolul. Voi ce credeti? La ce oare se gandeste CNA-ul? OARE.... sa fie surpriza X+1?

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

judetul antwerpen, republica regatul belgiei
    Posts Thanks / Likes

Daca se intampla ce am vrea noi sa se intample (ma rog, eu unul nu ma dau in vant, ca nu imi plac nici telenovelele nici football-ul ), poate fi intr-adevar o surpriza placuta pe pe termen scurt, dar poate fi si o surpriza nashpa pe termen mediu si lung. Acum nu cred ca ii monitorizeaza nimeni pe rcs unde se duc receiverele cand se duc , dar Sarbu sigur ii va monitoriza (altfel de ce i-ar fi pus sa dea declaratia pe proprie raspundere ca...). Si sa vezi atunci belire, daca se va mai duce vreun receiver unde se duce cand se duce. "Organili" vor primi ordin sa nu lase sa treaca nici un receiver atunci cand pleaca de unde pleaca si sa se duca acolo unde se duc cand se duc.
    Si atunci vom intreba si noi ca scriitorul : tata, da' receiverele un' se duc cand se duc? Si raspunsul: nu se duc.
    baFTA

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

RCS-PRO TV-DREPTURI / RCS trebuie să promită că nu va retransmite postul Pro TV în afara ţării

Bucureşti (MEDIA EXPRES) / 1 feb 2005 / Consiliul Naţional al Audiovizualului (CNA) a trimis o adresă operatorului de cablu RCS, prin care îi cere să prezinte CNA o declaraţie pe propria răspundere prin care să garanteze că nu va oferi cartele pentru DTH în afara teritoriului României.

Declaraţia reprezintă în opinia CNA o garanţie suficientă pentru includerea în programele retransmise de platforma digitală Digi TV şi a posturilor de televiziune Pro TV şi Acasă TV, care nu au acordul să fie difuzate decît pe teritoriul României. Spre deosebire de celelalte televiziuni, reprezentanţii Media Pro au cerut garanţii suplimentare.

Pro TV şi Acasă TV difuzează filme pentru care taxa de drepturi de autor este plătită exclusiv pentru difuzarea în interiorul ţării, iar retransmisia în afara României ar fi ilegală.

Attila Gasparik, membru CNA, a relatat în cursul discuţiilor legate de acest subiect că nici în vestul Europei nu există metode pentru a împiedica trecerea cartelelor de decodare pentru platformele digitale înafara graniţelor statelor din care provin.
    (MEDIA EXPRES)

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Ceea ce am de adaugat: RCS poate garanta ca toate contractele facute se vand numai pe teritoriul Romaniei pentru persoane domiciliate in Romania. In rest nu poate garanta ca persoana care a incheiat contractul nu va duce in afara granitei receptorul si cartela... Deci din cauza incapatanerii ProTV s-ar putea sa nu mai avem deloc ProTv, Pro Cinema si Acasa in pachet ... Poate ca numai in cazul in care RCS face un contract de prestari servicii care trebuie sa semnam si in care este clar subliniat ca nu se poate lua receptorul in afara tarii... Deci ca RCS sa aiba formalitati legale ca sa stopeze luarea receptorului in afara tarii. Dar si asta ar fii numai o formalitate.

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Ganditi-va un pic si la acoperirea satelitului!Nu degeaba cei de la Focus au ales un fascicol "ingust".Cand este vorba de drepturi de autor ,baietii in costume de mii de dolari cu 3-4 avocati dupa ei ciulesc urechile.
    Ideile exprimate de userul acestui cont reflecta opinia personala si trebuie tratata ca atare.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

daca protv va cere rcs sa plateasca eventualele daune privind drepturile de autor i cazul receptiei in afara tarii, oare vor semna sunt deja sute de decodoare afara, si se va ajunge la citeva mii intr-un an...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

legile sunt clare, insa daca un cetatean roman, care are un domiciliu stabilit in RO pleaca in strainatate si ia si receptorul DigiTV cu el de ce face ilegalitate? chiar daca nu va urmarii canalele pe teritoriul tarii, el are domiciliul tot in Romania si asta este avantajul DTH: poti urmarii oriunde vrei. si zic eu ca daca contractul este facut pentru un cetatean roman cu domiciliul stabilit in Romania dar el merge si lucreaza si in germania si pentru aceasta ia si receptorul cu el nu face ilegalitate. zic eu ... ca cetatean roman care are contract cu DigiTV are dreptul sa urmareasca emisiunile oriunde... asta dicteaza logica. insa legea nu ...

cred ca cel mai bine pentru RCS si DigiTV este daca fac un contract de prestari de servicii cu cientii cum este si la telefonia mobila, in contract precizand ca serviciul este exclusiv pentru cetatenii acestui tari pe teritoriul tarii si orice abatare de la aceasta fapt este o incalcare a legii Audio-Vizualului si a drepturilor de autor. Si prin acest fapt DigiTV este scos de raspunderea penala in cazul in care receptorul este scos in afara tarii. si raspunderea asa revine clientului. se va face si o clauza ca daca clientul este prins ca a scos receptorul in afara tarii si nu returneaza cartela in 10 zile lucratoare atunci plateste amenda 500 USD. si asa putem avea si ProTV si ProCinema si acasa si RCS nu are nici o raspundere. deci totul depinde de RCS. eu zic ca este o faza care se poate rezolva.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Sa imi zica mie taica Sarbu (si sa mai si dovedeasca) ca nu exista nici un decodor SA autorizat la Pro(st)Tv in afara Romaniei ca ii dau ...

Adrian.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Cand juca la Wolsburg, intr-o interventie la Procesul Etapei, Dorinel Munteanu se plangea ca nu recptioneaza Pro Tv, la prima convocare, in cdrul aceleeasi emisiuni a fost anuntat ca la plecare va primi echipamentul de receptionare ....

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Eu nu stiu de ce va bateti capul atat, exista in afara romaniei multe receivere PowerVu pentru Protv. ei vor numai cu noul document sa scape de orice acuzatie din partea vreunei a 3-a parti. Asta inseamna ca nimic nu mai opreste pe RCS sa bage si programele de la protv. RCS isi ia numai responzabilitatea ca nu aboneaza de cat cetateni cu domiciliul in romania, in rest nu isi poate lua nici o responsabilitate mai mare, cum nici o firma din lume nu poate garanta case respecta strictetea regionala(dupa cum se stie pana si SKy Uk se poate abona in afara).

Member Mentor

judetul antwerpen, republica regatul belgiei
    Posts Thanks / Likes

Aici are dreptate luky. Nici eu nu am auzit de asa ceva. Si cred ca nimeni nu a auzit.
    baFTA

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Ce tot vorbiti beiiiiii ... pe aici ... In Jermania sa va vedea PROTV si ACASA oficial ... este si web deja facut ... www.digitv.tk . Cine sa se puna cu RCS-ul CNA? Le spune CNA lu' RCS ce sa faca si ce sa nu faca? Povesti ...

IEU Teacher

Bistritza,fost oras linistit , actual ufff... Romanica
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ovex
    Ce tot vorbiti beiiiiii ... pe aici ... In Jermania sa va vedea PROTV si ACASA oficial ... este si web deja facut ... www.digitv.tk . Cine sa se puna cu RCS-ul CNA? Le spune CNA lu' RCS ce sa faca si ce sa nu faca? Povesti ...
    @ Ovex shi @all , te respect , eshti pentru mine o emblema , dar la acest subiect trebuie sa o lasam balta . Il vom putea aborda in PM ,pe Chat oriunde dar aici NU Avem marea majoritate Kituri shi avem nevoie de programe , fie ca ne folosesc , fie ca nu

Cu mult respect

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

@luky

Nu va lasa RCS-ul fara MediaPro pe voi aia din Jermania ... Nu-ti fa griji ... Voi sunteti copiii LUI ... Viitorul si mandria patriei.

si apropo ... lumea interlopa din Sibiu nu va fi multumita de reactia rachetilor tai, ca nu mai are cine sa le administreze patchurile ...

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

@luky

Hai ... ca te duc si la o bere ... sa vezi ce BURG fain avem de 1 an 2 incoace, de cand se reconstituie cu banii lui Charles orasul vechi ... Heee Heee ...

Trebuie sa existe o posibilitate sa se incheie un acord intre RCS si MediaPro ... si vezi ca nu eu am deschis topicul asta si chestia aia cu www....tk este veche deja.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)