Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Scandalul din Bundesliga: Reghecampf nevinovat !!!

Arbitrul Robert Hoyzer, cel acuzat de manipularea unor partide din fotbalul german,
    a numit alti jucatori,arbitri si functionari implicati!
    Printre acestia apare si numele lui Laurentiu-Aurelian Reghecampf

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Se va lasa cu pedepse drastice ...

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Reghecampf neagă implicarea īn "cazul Hoyzer"

Laurenţiu Reghecampf, a respins acuzaţiile potrivit cărora ar fi implicat īn scandalul privind manipularea rezultatelor unor meciuri din campionatul Germaniei īn scopul obţinerii de cīştiguri la pariuri, informează cotidianul Kolnische Rundschau. "Nu am fost şi nu sīnt implicat īn nici un fel īn influenţarea rezultatelor vreunor meciuri. Nu am fost contactat de nimeni niciodată īn acest sens, nu a īncercat nimeni să mă influenţeze sau să-mi ceară să influenţez eu vreun rezultat", a spus Reghecampf.

Jucătorul romān, care s-a transferat la Alemannia Aachen pe 7 ianuarie, de la gruparea Energie Cottbus, a fost nominalizat de arbitrul Robert Hoyzer, acuzat că a influenţat rezultatele mai multor meciuri de fotbal la care a fost delegat, printre persoanele implicate īn acest caz.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Si Hoyzer a negat la inceput ca ar fi implicat
    http://www.spiegel.de/sport/fussball...339631,00.html

Nemtzică Expert
    Posts Thanks / Likes

"Eu n-am făcut nimic"

Reghecampf susţine că singura sa legătură cu īntreg scandalul este o vizită făcută acum doi ani īn cafeneua "King", sediul mafiei pariurilor din Berlin

- Laurenţiu, e adevărat ce susţine Hoyzer?
    - Adevărat e ce am declarat īn scrisoarea trimisă Parchetului. N-am fost niciodată implicat īn blaturi.

- Totuşi, figurezi printre cei nominalizaţi de arbitrul berlinez.
    - Dar acuzaţiile? "Bild" a scris despre fiecare pentru ce anume e suspectat. Numai īn ceea ce ne priveşte pe mine şi pe Piplica n-au nimic.

- Scriu că acuzaţiile sīnt īncă neclare.
    - Neclare? Vă spun eu că nu e nimic.

- Dar cum se face că Hoyzer ţi-a reţinut numele?
    - Acum doi ani, pe vremea cīnd jucam la Cottbus, am fost īmpreună cu Piplica la Berlin, īn cafeneaua "King", despre care se spune că era sediul mafioţilor. Piplica trebuia să se īntīlnească acolo cu Simunici, de la Hertha, care-i tot croat, ca şi el. Am băut o cafea īmpreună şi atīt.

- Te-au căutat de la Parchet sau de la Poliţie?
    - Nici măcar nu m-a sunat cineva. A fost hotărīrea mea să dau o declaraţie. Sper să se clarifice totul īn cīteva zile, dar mă doare faptul că am fost tīrīt fără să am vreo vină īn tot acest scandal.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Jucătorul romān Laurenţiu Reghecampf, implicat īn scandalul privind manipularea rezultatelor unor meciuri din Germania, a fost reţinut de poliţie īntr-un hotel din Aachen şi ulterior pus īn libertate, informează Aachener Zeitung.

Poliţia l-a reţinut pe Reghecampf pentru a evita ca fotbalistul romān să se sustragă cercetărilor, dar, potrivit unui comunicat remis publicaţiei citate de gruparea Alemannia Aachen, jucătorul a fost repus īn libertate.

Apartamentul din Cottbus al jucătorului a fost percheziţionat, miercuri, īn cadrul anchetei deschise de poliţie īn acest caz. Īn cadrul acestei operaţiuni au fost percheziţionate casele a 19 persoane suspectate de implicare īn manipularea rezultatelor. Purtătorul de cuvīnt al Parchetului din Berlin, Michael Grunwald, a confirmat organizarea percheziţiilor şi a precizat că acestea au avut loc īn mai multe oraşe.

Arbitrul Robert Hoyzer, acuzat că a influenţat rezultatele mai multor meciuri de fotbal la care a fost delegat, a nominalizat printre persoanele implicate īn acest caz patru arbitri, Dominik Marks, Jurgen Jansen, Felix Zwayer şi Wieland Ziller, fost arbitru internaţional, precum şi nouă jucători: Thijs Waterink, Alexander Lobe, Georgi Donkow (Paderborn, liga a III-a), Tomislav Piplica (Energie Cottbus, liga a II-a), Laurenţiu Reghecampf (Alemannia Aachen, liga a II-a), Steffen Karl, Markus Ahlf (Chemnitzer FC, liga a III-a), Ignjac Kresici şi Torsten Bittermann (Dynamo Dresda, liga a II-a).

Potrivit unui comunicat al Parchetului din Berlin, īn total sīnt anchetate 25 de persoane, suspectate de escrocherie organizată sau de complicitate la manipularea rezultatelor a cel puţin zece partide din campionatul şi Cupa Germaniei. Īn comunicatul citat se precizează, de asemenea, că nici un jucător de la formaţia Hertha Berlin, din prima ligă germană, nu este anchetat, contrar speculaţiilor făcute de presă.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Nu mi se pare imposibil sa fie implicat romanasul...
    Totdeauna gasesti ceva de invatat

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Suspiciuni asupra unui meci arbitrat de Alexandru Tudor īn Cupa UEFA

UEFA a anunţat, pe 3 decembrie, deschiderea unei anchete privind meciul Panionios Atena -Dinamo Tbilisi, contīnd pentru etapa a 4-a a grupei D a Cupei UEFA. Arbitrul Robert Hoyzer, aflat la originea scandalului referitor la manipularea rezultatelor unor meciuri din Germania, a fost arestat, sīmbătă, şi plasat īn detenţie.

Un alt arbitru, Torsten Kopp, īn vīrstă de 39 de ani, a fost exclus din arbitraj deoarece nu a semnalat o tentativa de corupţie la adresa sa. Kopp, care nu a mai fost delegat la meciuri din august 2004 din cauza unei accidentări, a arbitrat, īncepīnd cu anul 1996, 83 de partide din prima liga germană.

Publicaţia Der Spiegel notează, īn ediţia ce va apărea luni, că Robert Hoyzer le-a spus anchetatorilor că un alt arbitru suspectat īn acest scandal, Dominik Marks, a primit 36.000 de euro de la mafie pentru a influenţa rezultatele a două meciuri. Hoyzer a precizat că i-a dat chiar el lui Marks 6.000 de euro

13 februarie 2005

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Fotbalistul roman Laurentiu Aurelian Reghecampf nu are nici o legatura cu
    scandalul pariurilor din Bundesliga. Asta a hotarit judecatoria Berlin.
    Mai mult, perchezitia la domiciliu a fost ilegala deoarece s-a bazat doar pe
    indicii nefondate! Nu a existat nici un motiv temeinic pt. arestarile si perchezitile la
    domicilile jucatorilor Volker Oppitz, Torsten Bittermann, Thomas Neubert und Ignjac Kresic (Dynamo Dresden)
    si Laurentiu Reghecampf (Alemannia Aachen).

Ca o remarca personala: aici lipseste numele portarului croat al lui Cottbus,Piplica,
    care a fost si el arestat si care a fost cu Reghecampf in acel bar in Berlin unde se intilneau pariorii cu arbitrul Hoyzer
    El nu a fost disculpat

"Durchsuchungen im Wettskandal rechtswidrig

Donnerstag, 12. Mai 2005, 12.23 Uhr
    Die Durchsuchungen bei fünf Zweitliga-Spielern im Rahmen der Ermittlungen zum Fußball-Wettskandal
    sind vom Berliner Landgericht für rechtswidrig erklärt worden.
    Gegen die Beschuldigten habe keinerlei Anfangsverdacht bestanden; hieß es zur Begründung.
    Die Ermittler hätten sich lediglich auf vage Hinweise des Schiedsrichters Robert Hoyzer gestützt.
    Justizsprecher Arnd Bödeker bestätigte einen entsprechenden Bericht des Nachrichtenmagazins „Focus“.
    Die Wohnungen von Volker Oppitz, Torsten Bittermann, Thomas Neubert und Ignjac Kresic (alle Dynamo Dresden)
    sowie Laurentiu Reghecampf (Alemannia Aachen, ehemals Energie Cottbus) waren am 2. Februar bei einer bundesweiten Razzia durchsucht worden.
    Dem Gerichtsbeschluß zufolge darf das dabei beschlagnahmte Material nicht verwertet werden."

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)