Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Oarecum dezamagit :(

Dupa prima saptamana de HDTV pot sa ma declar usor dezamagit.
    Receiverul Humax HD 1000 este de departe unul dintre cele mai slabe receivere cu care am lucrat
    -tuner slab
    -blocari frecvente ce necesita restarturi dese
    -in timpul functionarii se incinge la maxim am zis ca mi-am luat plita cu inductie electromagnetica si nu receiver
    -tendinta receiverului de a citi cartela din slot in prima faza si abia cu mare delay sunt recunoscute CI-urile

Alte probleme :
    Programe putine in acest standard
    Programele de pe 28 E emit ca servicii interactive si nu pot fi memorate de acest receiver
    Cele trei programe de la Premiere in afara ca sunt probleme cu receptia au si o grila destul de saracuta , practic repete aceleasi meciuri si filme zi de zi.Dicoveri HD chiar nu ma intereseaza.
    Am cumparat de pe net o cartela Euro 1080 pentru canalul HD1 sa vad exact ce ofera si acest program.

Nu va grabiti sa treceti la HDTV , e inca in faza de teste si este destinat doar celor superpretentiosi si celor interesati de acest hobby (cazul meu)

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

ideea era ca trebuia sa eviti sa cumperi humax,asa cum te-am sfatuit si sa
    iei Pace care este mult mai stabil in functionare.
    acum fa-ti autocritica

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Oarecum dezamagit :(

Trebuie sa fim foarte atenti ce cumparam ! De fapt a vazut cineva TV HD cu adevarat care sa aiba rezolutia de 1900*1200? Eu nu am vazut decit plasme la cel mult 1300*750 care nu e chiar HDTV. Trbuie sa aiba inauntru si tehnologia necesara. In magazine vezi peste tot LCD.uri sau Plasme HD Redy dar care au rezolutie 800*600. Nu tot televizorul la care se vede bine este HDTV

Mi se rupe Expert
    Posts Thanks / Likes

@Fanta

trimite-l inapoi si schimba-l cu un PACE.

parca ai timp 2 saptamini sa duci marfa inapoi , daca nu ma insel.

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by badboy
    @Fanta

Thanks badboy , dar il pastrez si vreu sa-mi cumpar si un Pace.E bine sa am cat mai multe receivere in test pentru a avea material pentru rdi-hdtv.com

Intre timp a aparut versiunea de soft 1.0.16 (OTA) pentru Humax,o sa vad ce imbunatatiri aduce

fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default Hmmm ...

Cred ca-ti inteleg frustrarea ... si eu as fi mers pe mana Humax-ului !
    Programele sint inca la nivelul demo ! examenul cel mare ...in weekend !
    Eu as mai incerca si .. http://www.hifi-regler.de/shop/phili...s_dsr_9005.php

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu astept pana apare:
    Dreambox 8000!
    Dreambox 7020HD V2 / Dreambox 800HD

ER' MEJO Moderator - Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta
    Quote Originally Posted by badboy
    @Fanta

Thanks badboy , dar il pastrez si vreu sa-mi cumpar si un Pace.E bine sa am cat mai multe receivere in test pentru a avea material pentru rdi-hdtv.com

Intre timp a aparut versiunea de soft 1.0.16 (OTA) pentru Humax,o sa vad ce imbunatatiri aduce

fanta
    salut.iti dau un consiliu.nu da 6-700 de euro pe un pace ca humaxul e 100 de ani lumina in fata.ai sa ramai si mai dezamagi decat esti acum.cine le-a testat pe amandoua mi-a zis ca humaxul este mai bun decat pace.

Moderator Mentor

Posts Thanks / Likes

Cred ca prietenul nostru Fanta e mai mult dezamagit de dimensiunea antenei pe care o are, pentru ca acest Humax (pe care il am si eu) merge foarte bine cu ultimul soft, tunerul eu zic ca este rezonabil, de blocat mie nu mi s-a blocat niciodata, merge cu 2 module +1 cartela de Premiere fara probleme, imaginea pe HDTV e superba. De incalzit se incalzeshte, dar nu trebuie sa tii mina pe el. Semnalul din pacate este mai slabut pe Premiere HD si pe Sky it HD, trebuie antena mai mare, asta e, dar la mine intra fara probleme.
    Chestia cu rezolutia nu e chiar asha, pt ca 1080 este interlaced, iar 720 sau 750 e progresiv, rezolutia plasmelor este suficienta.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default Standard ....

In mod evident standardele HD sint cu un pas inaintea televizoarelor ... rezolutii de tipul 852x480 sau la varful clasei 1024x768 si foarte rar 1024*1024 ne arata ca plasma mai are pasi tehnologici importanti pana sa ajunga la limitele standardelor .... si un bun de larg consum ! mai ales !
    Daca va aruncati un ochi la performantele televizoarelor LCD o sa remarcati ca rezolutia 1366 x 768 si contraste de genul 800:1 sau chiar 1000:1 au devenit un lucru uzual ... la un pret de 2-3 ori mai mic !
    Dupa mine ... viitorii doi ani vor aduce HDTV satelit si terestru ( air si cable sau IP ) la ordinea zilei ca un fapt normal si vor trece in uitare tubul cinescop !

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Eu unul sunt foarte multumit de Humax, Pace-ul ma deceptionat total. Si cu noul update merge mai usor, cel putin la mine. Il folosesc si pentru motor pentru gigi ) care e legat cu el impreuna.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Re: Oarecum dezamagit :(

Quote Originally Posted by Fanta
    Dupa prima saptamana de HDTV pot sa ma declar usor dezamagit.
    Receiverul Humax HD 1000 este de departe unul dintre cele mai slabe receivere cu care am lucrat
    -tuner slab
    -blocari frecvente ce necesita restarturi dese
    -in timpul functionarii se incinge la maxim am zis ca mi-am luat plita cu inductie electromagnetica si nu receiver
    -tendinta receiverului de a citi cartela din slot in prima faza si abia cu mare delay sunt recunoscute CI-urile

Alte probleme :
    Programe putine in acest standard
    Programele de pe 28 E emit ca servicii interactive si nu pot fi memorate de acest receiver
    Cele trei programe de la Premiere in afara ca sunt probleme cu receptia au si o grila destul de saracuta , practic repete aceleasi meciuri si filme zi de zi.Dicoveri HD chiar nu ma intereseaza.
    Am cumparat de pe net o cartela Euro 1080 pentru canalul HD1 sa vad exact ce ofera si acest program.

Nu va grabiti sa treceti la HDTV , e inca in faza de teste si este destinat doar celor superpretentiosi si celor interesati de acest hobby (cazul meu)

Fanta
    Euro 1080 vor transmite modialul di germania.Trebuie sa mergeti aici : http://www.quali-tv.com/index.php?op...orms&Itemid=40 si sa va inregistrati cu o adresa din urmatoarele tari:Belgia ,Lituania sau Croatia pt a abilita vizionarea CM.Asta e de fapt o scurtatura pentru a nu respecta drepturile de autor in alte tari.Se pare ca SKY italia a sarit mult de cur in sus,dar degeaba oficial se v-a vedea numai in tarile de mai sus.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)