Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
    One Man Army Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Strong DiSEqC Motor SRT DM-2100 + SkyStar 2

Stie careva de ce "tremura" imaginea de la monitorul meu de cand am pus si motorul H-H ? cred ca nu mai are deajuns curent pentru el sursa mea de 300W, mai am legate la ea 3 harduri, dvd-r, skystar2 si multe alte aparaturi care consuma. Pot sa fac cumva sa aibe motorul curent de la priza, transformator sau altceva dar sa nu mai solicite sursa?

Fara motor merge bine cu SkyStar2 dar de cand am si motorul nu cred ca mai are curent pentru toate, merge bine motorul doar ca la monitor tremura imaginea asta de parca-r fi la 30Hz in loc de 85Hz si ma deranjeaza.

Poate nu este de la sursa chestia cu monitorul dar de cate ori pun cablul de la motor face asa.
    Daca stiti si ceva linkuri pt motor HH

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Imi spui si mie cum ai facut sa-tzi mearga HH prin SS2. Si eu am motor Strong DM2100HH dar nu reusesc sa-l misc prin calculator. Tot schim mufele la receiver , schimb poz antenei dupa care pun inapoi cablul la calc....e nasol asa TKS

Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

La mine merge.

Am folosit Driverul pentru SS2 Versiunea 4.20, dupa care am pus un Patch cu SkyNET.sys pe care lam scris in Windows/system32/Driver peste fisierul existent.
    Am luat de la : http://www.dvbskystar.com plugin-ul SS2DiSEqC 1.9 pe care l-am pus in ProDvb.

One Man Army Expert
    Posts Thanks / Likes

@pom
    Faci ce o scris iuiu mai sus, copiezi SkyNET.sys din arhiva de la DiSEqC -> http://www.dvbsoft.net/request.php?48 (e in folderul 4.3.0) in Windows/system32/Driver, merge bine dupa ce ai instalat driverele 4.3.2, pentru driverele 4.4.0 iti trebuie SkyNET-ul de aici http://www.skystar2.info/xmb_forum/v...d=141&pid=1207 care merge doar pentru SS2 2.3 din cate stiu.

Nu uitati de problema mea de sus, pls

One Man Army Expert
    Posts Thanks / Likes

mai exista pentru 4.4.0 si SkyNET440Test2.zip http://www.skystar2.info/xmb_forum/v...d=141&pid=1236, nu l-am incercat pentru ca am 4.3.2, sa-mi ziceti daca e mai bun SkyNET-ul din test2 decat cel din test1 din linkul de mai sus, poate o sa-mi instalez si eu 4.4.0 sapt ce urmeaza.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

EU am driverul 4.3.2 am instalat diseq1.9 asa cu scrie aici. Am reusit sa misc hh-ul problema este ca l-am mutat de pe astra 19.2 pe Hotbird 13 , iar dupa ce am dat o scanare pe HB 13 de si avea semnal nu-mi inregistra programele, trecea ma departe la scanare, AM revenit pe astra si nu mai vedea programele pe care le aveam inainte(adica aveam semnal dar nu vedei imaginea efectiv). REZOLVARE?

Dupa ce am ster driverul de diseq1.9 si am repus driverul sau 4.3.2 merge ok

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Re: Strong DiSEqC Motor SRT DM-2100 + SkyStar 2

Quote Originally Posted by Medox
    Stie careva de ce "tremura" imaginea de la monitorul meu de cand am pus si motorul H-H ? cred ca nu mai are deajuns curent pentru el sursa mea de 300W, mai am legate la ea 3 harduri, dvd-r, skystar2 si multe alte aparaturi care consuma. Pot sa fac cumva sa aibe motorul curent de la priza, transformator sau altceva dar sa nu mai solicite sursa?

Fara motor merge bine cu SkyStar2 dar de cand am si motorul nu cred ca mai are curent pentru toate, merge bine motorul doar ca la monitor tremura imaginea asta de parca-r fi la 30Hz in loc de 85Hz si ma deranjeaza.

Poate nu este de la sursa chestia cu monitorul dar de cate ori pun cablul de la motor face asa.
    Daca stiti si ceva linkuri pt motor HH
    Te-as ajuta cu cea mai mare placere , dar sunt incepator nu stiu inca nici hh diseq sal instalez ... Sorry, Eventual poate fi vorba si de codecuri...nu stiu

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

nu primesc ajutor?

One Man Army Expert
    Posts Thanks / Likes

EU am driverul 4.3.2 am instalat diseq1.9 asa cu scrie aici. Am reusit sa misc hh-ul problema este ca l-am mutat de pe astra 19.2 pe Hotbird 13 , iar dupa ce am dat o scanare pe HB 13 de si avea semnal nu-mi inregistra programele, trecea ma departe la scanare, AM revenit pe astra si nu mai vedea programele pe care le aveam inainte(adica aveam semnal dar nu vedei imaginea efectiv). REZOLVARE?Question
    Nu stiu care e problema, suna ciudat, atat stiu ca la ALT-DVB ii dau sa scaneze si nu gaseste multe canale si raman memorate "(emply) SID ...." dar asta doar cateodata si se rezolva daca rescanez din nou dupa cateva minute, se mai intampla sa nu gaseasca, dar in legatura cu DiSEqC nu stiu de ce iti face asa. incearca 4.4.0 si linkurile de mai sus cu SkyNET.sys-ul modificat, poate atunci.

One Man Army Expert
    Posts Thanks / Likes

ma puteti ajuta? daca nu m-am exprimat exact spuneti ce detalii mai vreti, pot alimenta motorul HH altfel decat prin ss2? spuneti-mi de ce am nevoie.

alta problema dar de soft de data asta, de ce cu DiSEqC v.19 nu merge sa misc motorul spre est doar prin "Drive Motor East"? Daca dau la "Goto Angular Position" sa mearga spre est sta pe loc iar spre vest se duce daca ii dau de ex 25grade West, prin optiunea Drive Motor East/West merge in ambele directii.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

pot alimenta motorul HH altfel decat prin ss2? spuneti-mi de ce am nevoie.
    o vizita la un magazin de specialitate ar rezolva problema.exista pozitioner
    pentru motoare h-h.

One Man Army Expert
    Posts Thanks / Likes

n-am nevoie, merge si asa dar ma deranjeaza monitoru putin, nu-s io expert dar cu cablu pus la ss2 si cu motorul tremura imaginea la monitor, fara cablu nu tremura, cu cablu si fara motor iar nu tremura. erau ceva in legatura cu motoarele astea ca necesita 350mA sau ceva de genu, care ma lamureste si cu chestia asta. daca chiar e nevoie poate trec pe la magazin, dar nu cred.

One Man Army Expert
    Posts Thanks / Likes

alta problema dar de soft de data asta, de ce cu DiSEqC v.19 nu merge sa misc motorul spre est doar prin "Drive Motor East"? Daca dau la "Goto Angular Position" sa mearga spre est sta pe loc iar spre vest se duce daca ii dau de ex 25grade West, prin optiunea Drive Motor East/West merge in ambele directii.
    am rezolvat, am uitat sa pun pe Moteck SG2100 la "Configuration" in DiSEqC v1.9, oricum nu era asa mare problema, acum merge bine cu "Goto Angular Position"

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Medox,monitorul nu e alimentat de la sursa calculatorului.
    Ai cumva Skystarul in slotul PCI de langa cel AGP?
    Problema ta s-ar putea rezolva si cu un Digibox(Intefata pentru comanda monturilor H-H DiSEqC 1.2)
    offset 1.2 Fe,Alps 0.6, Skystar 2.6c,H-H SG2100,"Kaon de la Focus" Coship Dolce

One Man Army Expert
    Posts Thanks / Likes

ca monitorul nu-i alimentat de la sursa stiam si eu dar imaginea vine de la placa video, poate acolo e ceva cu vga-ul ce nu se-mpaca cu motorul, fara motor nu tremura imaginea la monitor si cu el tremura, daca scot cablul din skystar2 nu mai tremura nimic. ceva legatura clar ca are, si da, ii pe PCI si se afla sub AGP, la majoritatea e asa ma gandesc, nu e pci express, doar pci simplu si agp 4x.

calculatorul merge bine, chiar nu e diferenta de performanta, totul e ca si fara motorul hh doar ca tremura imaginea la monitor, m-am gandit si la varianta ca nu are placa video deajuns curent, poate ii asa, dar jocurile merg foarte bine si totul e ca fara motor.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)