Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Cine fabrica panel-urile pt plasme si lcd?

Nu stiu daca titlul e in forma lui cea mai buna dar consider ca este un subiect de discutat
    Care sunt producatori de paneluri pt plasme si lcd ?
    Avem pe piata atatea firme care ansambleaza plasme si lcd dar cel mai bun lucru e de stiut ce componente folosesc pentru ca uneori se intampla ca un produs noname sa fie destul de fiabil ca unul de marca.

zu Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Re: Cine fabrica panel-urile pt plasme si lcd?

Quote Originally Posted by Necunoscatorul
    Nu stiu daca titlul e in forma lui cea mai buna dar consider ca este un subiect de discutat
    Avem pe piata atatea firme care ansambleaza plasme si lcd dar cel mai bun lucru e de stiut ce componente folosesc pentru ca uneori se intampla ca un produs noname sa fie destul de fiabil ca unul de marca.
    Sharp va vinde LCD TV-uri de 65 inci pe plan mondial
    Categorie: Hardware
    Sharp Corp. va incepe sa vanda TV-uri HD (high-definition) cu ecrane LCD de 65 de inci inainte de sfarsitul anului. Compania sustine ca sunt cele mai mari LCD TV-uri anuntate pana in prezent.
    LC-65GE1 Aquos TV are o diagonala de 65 de inci care poate afisa o imagine HD cu o rezolutie de 1920 x 1080 pixeli. Ecranul are aspect 16:9 si o luminozitate de 630 candele / m2, iar unghiul de vizualizare este de 170 de grade.

Modelul va fi la vanzare in magazinele din Japonia incepand cu 1 august, la un pret recomandat de 15.560 USD. Pretul si disponibilitatea pe plan mondial nu au fost inca anuntate.

Din punct de vedere al dimensiunii si pretului, TV-urile de 65 de inci nu vor fi prea accesibile. Asa ca Sharp pa produce lunar doar 300 de unitati pentru piata locala si intre 1000 si 2000 de unitati pentru piata internationala.
    Cel mai mare LCD TV aflat in prezent in magazine este un model de 46 de inci produs de Samsung.
    Conform firmei de cercetare DisplaySearcj, anul trecut pe piata americana Sharp a fost cel mai mare vendor de LCD TV-uri, ocupand 41% din piata.

"Oana Burghelea
    Data: 2005-06-03
    Autor: Oana Burghelea
    Despre: Redactor IDG Romania"

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Sa vezi ce fiabil o sa-ti ia aia 300-400 de euro pe o placa cind se strica.Asta e pretul minim la o reparatie.Voi chiar nu vreti sa intelegeti ca plasma si lcdul NU au ajuns inca la calitatea imaginii unui televizor normal cu tub?Asta-mi place mie ca lumea i-si cumpara sony wega ca se vede frumos in poze,lcd si plasma ca si-a luat si vecinul.Vreti sa mergeti intrun magazin serios si sa vedeti diferenta intre cele 3 tehnologii pe aparate de marca?Nu va mai uitati la estetica ci la calitatea imaginiiSint si lcd-uri si plasme care se vad acceptabil dar costa de la 2000 de euro in sus.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@gymi
    Eu nu te contrazic ca un tv cu tub clasic la 100hz bate un lcd si o plasma dar trebuie sa evoluam.
    http://www.comet.co.uk/comet/html/ca...UNG_WS32Z409TQ
    Si eu nu stiu ce sa imi cumpar Clasic la 100hz lcd sau plasma.

Mi se rupe Expert
    Posts Thanks / Likes

@gymi

de acord cu matale , dar si WEGA o costat la vremea lui.
    daca vroiai o calitate buna , trebuia sa sari cu banu sa-ti cumperi un WEGA , treaba care tre s-o faci si acum la o Plasma sau LCD.
    am vazut LCD la 4 betze care se vedea jalnic la el , fata de Plasma mea de 3 betze.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Apropo fiti atenti la TV-urile cu tub marca NORDMENDE ,THOMSON, SABA se vind ca si cum ar fi 100 de herti dar nu sint.Cititi bine ce scrie pe ele:"100Hz digital procesing"Din pacate piata e plina de tepe si tepari.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Re: Cine fabrica panel-urile pt plasme si lcd?

Quote Originally Posted by Necunoscatorul

Raspunsul al gasesti in Company List:
    http://www.displaybank.com/

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default Pai cam toata lumea face ....

Cam toata lumea face ecrane LCD ... dar expertii ...sint Sony, LG, Samsung, Philips ... de urmarit timpul de raspuns 6-8ms, contrast 700-1000:1 si luminozitate 300-500 cd/m2 ... sigur ca fiabilitatea ramine de probat ! sigur ca in afisarea unei imagini bune este implicat un soft de corectie care cerne valorile ....

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gymi
    Apropo fiti atenti la TV-urile cu tub marca NORDMENDE ,THOMSON, SABA se vind ca si cum ar fi 100 de herti dar nu sint.Cititi bine ce scrie pe ele:"100Hz digital procesing"Din pacate piata e plina de tepe si tepari.
    Din ce stiu eu o imagine la 100hz nu poate fi decat digitala. TV la 100 hz convertesc mai intai semnalul analog in digital iar apoi afiseaza imaginea digitala prin intreteserea (sau ma rog depinde de algoritm) cadrelor cu o frecventa de doua ori mai mare.
    Teacher

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

producatori de ecrane plasma----la ora actuala cel care a investit cei mai multi bani si este nr1 este samsung. Urmeaza Sharp si Sony lcd.
    Samsung nu produce personal display-ul este inconjurat de o armata de oameni care fabrica pt ei diverse parti ale display-ului ,ei doar le asambleaza.
    Shap si Sony folosesc propriile lor tehnologii dar in domeniul LCD.
    LG --foloseste de asemenea display-ul de la Samsung.
    Spun aceste lucruri deoarece am plecat anul trecut din Sanyo la Panasonic Spain care tine serviciul oficial de LG,samsung ,Panasonic .Sharp ect.
    Inclusiv Panasonicul de 42tzoli foloseste plasma de la Samsung.

TFT-ul si plasma reprezinta surogatul pana la aparitia ecranelor cu nanotuburi de carbon care vor fi relativ ieftine , se preconizeaza un pret de 4-7$ pe inch-ul de ecran vizibil .
    Si bucurati-va va apare si tubul cinescop aprox extraplat cu o deflexie la 160" ,bobina de deflexie de forma patrata la care LG lucreaza cu Philips de ceva vreme, ramane de vazut ce va mai fi.
    Eu personal cred ca voi da credit display-lui cu nanotuburi ---consum redus, disipare calorica redusa / o alta filozofie de prelucrare a semnalului ect....
    privind Sharp saptamana trecuta am schimbat placa de tuner intr-un 32" si nu este asa de speriat /123euro cu tva inclus +++ca serviciul este foarte prompt schimbandu-ti placa imediat.

cele mai mari incidente apar la televizoarele echipate cu plasma de la Samsung.
    Cezar

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default AVE !

Ave Cezar ! o contributie de nota 10 !

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

@cezar: Sony nu fabrica ecrane LCD pentru TV-uri. Ecranele sunt Samsung.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)