Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 14 of 14
    Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Default Propunere pentru abonatii DTH cu vechime

Pentru ca firmele DTH din Romania sunt preocupate cum sa atraga cat mai multi abonati noi, m-am gandit ca membrii acestui forum pot contrabalansa aceasta tendinta daca fac front comun in promovarea ideii ca DTH-urile din Romania ar avea numai de castigat din programele de fidelizare a abonatilor.
    Stiu ca au existat plangeri ca unele DTH-uri se concentreaza exclusiv pe abonatii noi, iar pentru cei cu vechime nu sunt promotii!
    Eu sunt de parere ca trebuie sa venim cu sugestii daca vrem sa schimbam cate ceva. Iata propunerea mea: 1 luna de abonament gratuit pe an pentru abonatii cu vechime mai mare de 1 an in sistem. Alte idei?
    Dorel Visan: "mi-ati bagat maimuta-n casa." filmul Occident

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Ar trebui sa inteleaga ca acei abonati care au o anumita vechime au sustinut serviciul oferit, recompensarea acestora ar mai putea fi facuta prin gratuitati (reduceri) la noile tipuri de receptoare (Digi nici pana acum n-a anuntat cum pot vechii abonati sa-si schimbe HSS cu Humax), s-ar putea organiza tombole semestriale (ca la HBO, premiul cel mare un LCD, poate fi chiar Samsung , restul: telefoane mobile, abonamente gratuite pe N luni), un alt mod ar fi cel de la boom, sa zicem ca un abonat Digi are Extra 1 si Maxpack, primeste Extra 2 sau TS gratuit.

Din pacate, cel putin la Digi (aici am abonament, despre el vorbesc), nu se intrevede nimic pentru abonatii vechi, dimpotriva, observam o goana continuua dupa noi abonati.

Si ce daca e vant …
    Si ce daca sunt ploi
    Nu ne vom opri din noapte in zori

Ne-ati dat puterea
    Ne-ati dat speranta
    De a fi-mpreuna mereu…..

ETERNA MAXIMA

Stargate FAN Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Re: Propunere pentru abonatii DTH cu vechime

Quote Originally Posted by Sky's the limit
    Pentru ca firmele DTH din Romania sunt preocupate cum sa atraga cat mai multi abonati noi, m-am gandit ca membrii acestui forum pot contrabalansa aceasta tendinta daca fac front comun in promovarea ideii ca DTH-urile din Romania ar avea numai de castigat din programele de fidelizare a abonatilor.
    Stiu ca au existat plangeri ca unele DTH-uri se concentreaza exclusiv pe abonatii noi, iar pentru cei cu vechime nu sunt promotii!
    Eu sunt de parere ca trebuie sa venim cu sugestii daca vrem sa schimbam cate ceva. Iata propunerea mea: 1 luna de abonament gratuit pe an pentru angajatii cu vechime mai mare de 1 an in sistem. Alte idei?
    ... poate pentru abonatii ai vrut sa zici. Eu as fii multumit de un receiver dual tuner (daca nu se pot folosi doua receptoare cu un singur abonament).

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

@ dondos - multumesc de observatia cu angajati - abonati. Am corectat.
    Cat priveste receiverul dual-tuner, propui ca abonatii care au trecut de 1 an vechime sa-l poata achizitiona gratuit sau cu reducere de pret?

Stargate FAN Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Sky's the limit
    Cat priveste receiverul dual-tuner, propui ca abonatii care au trecut de 1 an vechime sa-l poata achizitiona gratuit sau cu reducere de pret?
    In primul rand propun sa apara. In al doilea rand un sistem gen buy-back prin care sa putem achizitiona noul receiver la un pret acceptabil nu cred ca ar dezavantaja pe nimeni. Pe mine nu ma deranjeaza sa platesc un abonament lunar cat timp beneficiez de aceleasi conditii ca la cablu(un abonament 2 TV-uri).
    Vorbea @Fanta de un nou receiver... oare sa fie asta

P.S. Vorbeam de Digitv...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

din pacate in telecomunicatii (nu numai in DTH) exista tendinta de a fii favorizati clientii noi. uitati-va numai la clientii de telecomunicatii mobile ... intotdeauna noul venit este favorizat. Iar clientul fidel are niste facilitati insa nici nu se compara aceste facilitati cu clientii noi. Eu cel mai fericit as fii daca ar exista o optiune de schimb al receptorului la liber, ceea ce vreau sa zic este ca Digi ar comercializa 5-6 receptoare si clientul ar avea de unde alege. Iar daca esti client fidel, si mai semnezi contractul pe inca un an sa ai beneficii speciale la achizitionarea/schimbul noului receptor.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Greu sa schimbam mentalitatea celor ce ofera servicii. Atat in tara cat si in vest, se pune f mare accent pe atragerea de clienti noi. Probabil atat timp cat astia din vest merg pe politica asta de marketing, si DIGItv are sa urmeze exact aceeasi politica de marketing.

Solutii de contracarare a acestei chestii? Eu unul nu am. Vb aici de DTH. Ca la telefonie mobila e alta mancare de peste.

Regards
    Taranul de oras, e cel mai prost animal. (Parazitii)

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Degeaba ne pierdem timpul cu propuneri caci n-o sa fie asa ceva niciodata atata vreme cat inca Digi nu are vre-un concurent serios.In momentul ce o sa apara acel concurent si nu vor mai fi abonati noi,ci chiar si cei vechi incep sa paraseasca Digi deabia atunci poate se vor gandi la tot felul de oferte asa ca pana atunci sa ne punem pofta in cui

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

sa ofere tuturor si nu doar unora posibilitatea de a folosi dreambox

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Eu as propune cei vechi sa beneficieze o luna de abonament DIGI FULL pachet cu DIGI HU;DIGI SK;MAXPACK;TELESPORT;(ce parere aveti?)

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Li se falfaie.

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Poate daca stim sa ne exprimam opiniile cu decenta nu o sa "li se falfaie". Au mai fost cazuri cand acest forum a influentat decizii ale operatorilor DTH de la noi si chiar si ale CNA.

Very Iritant Person Expert
    Posts Thanks / Likes

MrMxyzptlk
    din pacate in telecomunicatii (nu numai in DTH) exista tendinta de a fii favorizati clientii noi. uitati-va numai la clientii de telecomunicatii
    ...te inseli! eu daca ma duc la orange dupa 7 ani de abonat, mi se ofera telefoane noi la pret promotional, mi se accepta schimbarea tipului de abonament, mi se dau minute lunar gratis, si probabil ca mai sunt o gramada de facilitati la care nu ma gandesc acuma....
    ...incearca sa-mi spui cu ce facilitate vine oricare dth din romania acuma ca sunt abonat aproape de un an jumate, si eu imi mananc conserva....

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ntire2000
    MrMxyzptlk
    din pacate in telecomunicatii (nu numai in DTH) exista tendinta de a fii favorizati clientii noi. uitati-va numai la clientii de telecomunicatii
    ...te inseli! eu daca ma duc la orange dupa 7 ani de abonat, mi se ofera telefoane noi la pret promotional, mi se accepta schimbarea tipului de abonament, mi se dau minute lunar gratis, si probabil ca mai sunt o gramada de facilitati la care nu ma gandesc acuma....
    ...incearca sa-mi spui cu ce facilitate vine oricare dth din romania acuma ca sunt abonat aproape de un an jumate, si eu imi mananc conserva....
    Focus Sat iti da 3 luni la 1 an si o luna la 6 luni platite ba voi ce mai vreti? Boom face discounturi in functie de suma. Ce reduceri vreti la pretul atat de mic al serviciilor Digi? Multumiti-va cu mai putin.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)