Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Ajutor orientare

Sunt cu antena pe sirius si vreau sa prind intelsatul (dth) , am facut comanda la vitacom pentru un sat-finder dar se pare ca sunt neseriosi mai e putin si fac 2 saptmani si tot nimic.
    Intrebarea mea este daca imi poate spune cineva cu aproximatie cat inseamna cele 5 grade la dreapta in cm luand ca punct de reper marginea antenei sau orice altceva.
    Am incercat cu receiveru analogic sa prind satelitul dar acesta nu indica frecventa pe care se afla si stau si caut ca chioru miscand putin de antena si dupa aceea butonand toata banda la analogic.
    Asa ca am ajuns la concluzia ca poate transformarea gradelor in cm ma ajuta cumva

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

unde stai in bucuresti?
    De pe sirius trebuie sa orientezi antena ceva mai jos si sa o misti spre dreapta - vazut din spatele antenei. Nu pot sa iti dau o aproximatie in cm, eu am antena de 1.5.
    SHALOM

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca chiar vrei sa-l gasesti prin metoda asta, atunci misca antena spre dreapta pana dispare complet semnalul de la Sirius iar apoi te opresti imediat... in felul asta ai aflat ca esti la aprox. 3*E
    Apoi vezi cat s-a deplasat (in cm) si masori din 2 in 2*
    Doamne, ce metoda... dar e o metoda
    Nu uita sa ''cobori'' (sa umbli la elevatie) putin antena, atunci cand mai parcurgi inca 2-3*...

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Thanks rz chiar nu ma-m gandit la varianta asta deci teoretic cand a disparut semnalu sunt cu 2 grade mai la dreapta , bine defapt nu ma-m gandit ca nici nu stiam ca asta inseamna o abatere de 2 sau 3 grade.

Multumesc de raspunsuri .

Ideea e ca stau pe ganduri nu stiu daca sa achizitionez receptorul inainte de a prinde satelitul. Desi cred ca mai bine il iau acum nu se stie niciodata cand se scumpeste....

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Aprox 2*... eroarea e cam de +/- 0.5*
    La 4* inca mai receptionezi Sirius
    La 3.5* deja este putin probabil o receptie a satelitului Sirius
    Dar toate astea depind si de antena & cat de bun e semnalul pe acel transponder
    Eu am facut experiente din astea la 40* & 42*E... daca pui antena intre, la 41*, ai sanse sa prinzi la ambele pozitii!

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

cu state vechi in meserie Expert
    Posts Thanks / Likes

nu uita sa mai rotesti un pic si LNB-ul altfel ai putea avea probleme cu primul transponder adica 12687 H

poti sa afli exact cu tre sa fie antena de pe www.satlex.ro in sectiunea calculator. acolo bagi locatia, satelitul care vrei sa il prinzi si apoi iti da inclinatia LNB-ului, elevatia si azimutul cu poze cu tot inclinatia LNB-ului acolo e vazit din spatele antenei.
    2XRCS DigiTV (2xrec+2xsmasrtcard(extra1)+antena+LNB), DK-1102 Offset 1,2 DM800

cu state vechi in meserie Expert
    Posts Thanks / Likes

sau uitate pe linku de mai jos este satelitul intelsat 10.02 pentru bucuresti

http://www.satlex.ro/ro/azel_calc-pa...ountry_code=ro
    2XRCS DigiTV (2xrec+2xsmasrtcard(extra1)+antena+LNB), DK-1102 Offset 1,2 DM800

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

@cristi

Te chinui fara nici un motiv ... pentru 10$ ... instalatorul local te rezolva ...

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

@Ovex stiu ca ai dreptate dar eu fac chestia asta din pasiune sa zic asa , nu am apelat la nici un instalator pana acum si micile mele "performante" sunt o antena multifeed hotbird/astra si una pe sirius.
    Si cu siriusu ma-m chinuit ceva pana la-m prins cu ajutorul celor de pe forum bineinteles dar in cele din urma mi-a iesit

Cu alte cuvinte am satisfactie cand stiu ca eu am pus antenele cap coada.

Oricum nu exclud situatia disperata (pentru mine cel puin) in care voi apela la cineva profesionist...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca esti pe Sirius, te misti spre Est pana dai de Hot Bird, si in felul asta stii ce inseamna 8°! Prin regula de 3 simpla afli ce inseamna 6°, revii pe Sirius si mergi 6° spre West (nu uita sa inclini antena putin in jos si sa rotesti LNB-ul).
    De ce nu o lasi pe Sirius si mai pui un LNB pentru Thor? Vad ca ai deja multifeed Astra-HotBird, distanta intre ele este tot de 6°!

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Pai da kroky dar antena de pe sirius este de 60cm nu stiu cat de bine ar functiona un multifeed in conditiile astea.

oricum merci de raspuns.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Eu il apreciez foarte mult pe @cristi pentru ceea ce a spus... Lucrul facut de mana ta da alte satisfactii si are toate sansele sa fie bine facut, ca doar il faci pt. tine, nu? Eu am dat acum un an jumate' 1.000.000 lei unui instalator "profesionist" (500.000 instalatu', 500.000 reglatu') si in afara de faptul ca am aflat cum sa fac suportul, ce-i ala un conexpand si cam pe unde-i sudul (care nici ala nu i-a iesit cum trebuie nici lui si a mai trebuit sa urc eu sus sa o dau "2mm mai la dreapta" - citat din "profesionistul", ca nu prindeam nimic din vest) altceva nimic "profesionist". Acum ca am facut eu alt suport "la poloboc", nu ca al lui stramb ("lasa ca nu-i chiar asa de importanta verticalitatea"!) si mi-am facut un inclinometru artizanal si am reglat antena "brici", merge brici! Stransa cum trebuie, tot facut de mine cu ajutorul "cititului" si "documentatului" - super! Ieri seara si astazi batea un vant nasol, antena nimic, doar variatii de 2-3% la level pe SS2, dar n-am treaba si totul merge bine "din cauza ta" - asta da sentiment. N-am nimic personal cu instalatorii de pe acest forum, poate sunt altii mai buni, altii mai rai - sa fie sanatosi.
    Deci Cristi, daca ai deja "realizari" in acest domeniu, keep up the good work! Bafta!

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satdan
    ...... si mi-am facut un inclinometru artizanal si am reglat antena "brici", merge brici!....
    Ma intereseaza si pe mine de unde pot cumpara inclinometre in Romania sau cum se pot construi artizanal.

Multumesc anticipat
    Nu refuza sa gandesti ... macar din cand in cand .

Netcity

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

La Praktiker cu vreo 450000 lei. Eu unul nu folosesc asa ceva dar scula aia pare ok si poate te poate ajuta.
    TM-Ant. Kovosat 1.4M, LNB MTI 0.8dB, Echostar AD-3600-IP VIACCESS, FreeCAM 2-20, Season Interface, Digisat Pro, Satlook Micro+, etc.

Dreambox member Expert

Posts Thanks / Likes

Eu procedez altfel cu orientatul pe DTH. Cu prev analogic o reglez pe M6 5W si apoi trec pe digital si ma duv pe 1W

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)