Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Premie*e HD - TP 11914 H - cum se recepetioneaza ?

Sal,

Acum ca avem chei pt premie*e, am incercat sa receptionez fara succes cele 3 programe HDTV de pe acest transponder, respectiv:

Premiere HD Film
    Premiere Philips HD Sport
    Discovery HD Deutschland

Conform lyngsat http://www.lyngsat.com/packages/premiere.html acestea sunt pe TP 11914 Horisontal SR 27500 FEC 9/10.
    Este posibil sa le receptionez cu SS2 rev 2.6D & ProgDVB/AltDVB ?
    Am observat ca FEC e 9/10 si nu 3/4 cum e pe celelalte transpondere, optiune FEC care nu stiu cum as putea sa o setez.
    Daca stie cineva solutia (sau daca exista vreuna) il rog sa raspunda.

10x in avans

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Si pe TP 12441 Vertical SR 27500 FEC 9/10 mai sunt 3 posturi HD care conform http://www.lyngsat.com/packages/premiere.html apar free...

In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

Cu SS2 nu se poate receptiona programele de mai sus deoarece sint mpeg4 , dar au aparut placi dvb-s2 care stiu acest format , cind vor fi aduse si in Romania asta ramine de vazut .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by raks67
    Cu SS2 nu se poate receptiona programele de mai sus deoarece sint mpeg4 , dar au aparut placi dvb-s2 care stiu acest format , cind vor fi aduse si in Romania asta ramine de vazut .
    Atentie, nu mpeg4 este problema ci standardul dvb-s2 ! Programele transmise in dvb-s2 nu pot fi receptionate cu ss2.

Canalele transmise in standard dvb-s SI mpeg4 MERG pe ss2, dar trebuie sa aveti un procesor > 3,4 GHz reali (din pacate canalele premiere mentionate sunt in dvb-s2)

Mai vedeti si aici:
    http://www.********.com/f2/viewtopic.php?t=67272

Numai bine

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Sal,

Merci pt raspunsuri, eu am avut (toretic) o alta abordare a problemei. Ma gandeam ca placa SS2 pur si simplu lucreaza ca un demodulator si "scoate" ca stream de date ce receptioneaza iar decodificarea si reprezentarea grafica a acelui stream e direct dependenta de programul de vizualizare - respectiv - codec-uri. De aici si diferenta intre SS1 (decodare MPEG Hardware) si SS2 - fara decodare - care "scuipa" ce receptioneaza, deocdarea facandu-se software.
    Ma gandeam ca depinde receptia doar de "configurarea" sistemului, mai exact acel FEC 9/10.
    Pot spune ca receptionez Astra HD (si altele demonstrative) cu AltDVB fara nici o intrerupere - folosind codec-ul Elecard.
    Configuratia mea este :
    P4 2 Ghz / 512 RAM / Video Nvidia Geforce 3 TI200
    Cat despre H.264 si forumul HDTV, urmaresc ce se intampla acolo si am impresia ca de fapt conteaza performantele calculatorului nu atat standardele ... am sa mai "sap" .... merci deocamdata

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Nici pe humax hd-1000 nu merge ca lumea, cel putin in zona mea.Este o frecventa foarte slaba asa ca nu pierzi nimic.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Incep sa-mi fac o imagine despre potentialul SS2 in decodarea true HDTV - care din pacate este zero!
    Voi putea sa arunc placa peste cateva luni - 1 an cand vor trece toti pe HDTV (de o luna de abia ce am cumparat-o). Vor mai ramane "miile" de programe arabe de pe Hotbird in tehnologie DVB-S...
    sper sa nu se intample asa repede ....

"The Skystar2 card can receive only dvb-s transmissions. The transport stream of dvb-s may, however, contain different types of video, audio, data, and other elementary streams. The video is usually transmitted in mpeg2 format, but there are also some test channels using h264 = mpeg4 avc. These channels may be viewed by using the h264 test packages.
    The "true" h264/avc hdtv-channels will be using the new dvb-s2 standard, which Skystar2 is unable to receive. For this, you will need newer hardware."

Interesant thread am deschis - e ca un monolog, vb eu cu mine .... vad ca mai citesc si altii ....

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

@tyrael
    NU DISPERA ia sticla si bea... cum spuneau versurile unui cintec
    Intradevar ca HDTV-ul o sa inlocuiasca transmisile tv actuale
    dar implementarea unui sistem nou dureaza in general citiva ani buni,ca exemplu inca si acuma mai sunt transmisii sat analogice. Asadar nu dispera ,ca placa ta ss2 o sa-si faca treaba si poti sa te folosesti de ea inca multa vreme de acum in colo.
    Sa nu crezi ca milioanele de abonatzi la marile DTH-uri europene or sa sara acuma cu totzii sa cumpere rec-uri compatibile HDTV pentru citeva programe si pe deasupra tehnologia este la inceput in europa.
    f11

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)