Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20

Thread: USALS

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default USALS

La o montura H-H si la un receptor care are functia Usals,se poate aplica si aceasta posibilitate pentru a cauta satelitii.Aici am o problema,am cativa sateliti gasiti fara acesta functie ,si am incercat sa gasesc altii prin Usals.Am introdus coordonatele 44,4 si 26,1 si am dat ok.Problema este ca se duce spre satelit dar alaturi,in sensul ca trece de el ..cu putin(intensitatea semnalului este 0 permant). Daca incerc sa ma intorc manual prin reglari fine , nu imi arata nici un fel de de semnal..de intensitate ca si cum ar fi zero.Ce trebuie sa fac? Cand dai sa caute pe Usals trebuie sa duci antena pe satelitul Arabsat (punctul 0) ? sau nu este neaparat? Si cum il gasesc? Ce ma sfatuiti sa fac?

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Motorul si receiverul trebuie sa stie USALS. Introduci coordonatele, pui antena pe un satelit si reglezi antena sa scoata maximum de semnal de pe acel satelit.Nu trebuie sa duci antena pe punctul 0. Trebuie sa introduci coordonatele exacte si sa reglezi elevatia motorului dupa cum scrie in manual.

Semnatura se incarca...

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

merge perfect pe unele receptoare.daca ai echolite nu te chinui ca nu merge.toata treaba e sa ai antena bine reglata.sa fie pe arcul satelitilor ca daca nu nu se opreste pe satelit ci langa
    boy2good

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

care coordonate trebuie introduse? ale locatiei respective sau ale satelitului? poti sa faci in asa fel incat sa-ti caute automat toti satelitii unde se prinde semnal? sau nu
    VU+ UNO (BlackHole) & Dreambox 500+ S, LNB Inverto Black Ultra, antena 1.1 m TRIAX, Optibox H-H DM3800 USALS, Telekom - Focus - Freesat

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Lalipuk
    care coordonate trebuie introduse? ale locatiei respective sau ale satelitului? poti sa faci in asa fel incat sa-ti caute automat toti satelitii unde se prinde semnal? sau nu
    introduci coordonatele locatiei, comuti pe satelitul dorit si motorul se duce pe pozitia ideala. Nu trebuie decat sa scoti maximul de semnal din reglarea antenei.

Semnatura se incarca...

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

stiti cumva daca o montura HH SRT 2100 are si USALS? ca eu nu imi mai gasesc manualul...
    VU+ UNO (BlackHole) & Dreambox 500+ S, LNB Inverto Black Ultra, antena 1.1 m TRIAX, Optibox H-H DM3800 USALS, Telekom - Focus - Freesat

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Lalipuk
    stiti cumva daca o montura HH SRT 2100 are si USALS? ca eu nu imi mai gasesc manualul...
    din cate stiu numai Stab are USALS.

Semnatura se incarca...

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

ordinea in care bagi coordonatele este 22,6;44,4 si nu altfel

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi Lalipuk,

Nu montura H-H stie protocolul USALS,ci receptorul!Intra in meniu,la instalare,la submeniu-disecq,si activeaza functia.Daca toti parametrii de instare sint indepliniti,USALS-ul face totul!

satelescu

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Multumesc satelescu!m-am edificat si e totul OK! e asa cum ai spus

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Montura H_H

Am receiver Kaon 570. Elevatia cat trebuie sa fie la antena? Pot sa spun ca HotBird merge bine,are semnal bun.De ca la ceilalti sateliti se duce pe appoape? Pentru Bucuresti coordonatele sunt corecte? 44,4 si 26,1?

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Re: Montura H_H

Quote Originally Posted by dannic
    Am receiver Kaon 570. Elevatia cat trebuie sa fie la antena? Pot sa spun ca HotBird merge bine,are semnal bun.De ca la ceilalti sateliti se duce pe appoape? Pentru Bucuresti coordonatele sunt corecte? 44,4 si 26,1?
    Pentru Bucuresti coordonatele sunt bune
    http://www.satlex.ro/ro/azel_calc-pa...ountry_code=ro
    Antena o pui la 23,3 daca H-H-ul este SRT DM 2100.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Montura H_H

Deci daca am prins Hotbird bine manual,dar la ceilalti sateliti se duce putin '' langa '' si nu vad nimic,trebuie sa umblu la elevatie si sa o pun 23,3?

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Deci daca am prins Hotbird bine manual,dar la ceilalti sateliti se duce putin '' langa '' si nu vad nimic,trebuie sa umblu la elevatie si sa o pun 23,3?
    Aduci H-H-ul la zero si rotesti tot ansamblul pina ai semnal max pe 26E ,
    atunci ai pozitia corecta sud si poti sa stringi suruburile,daca latitudinea si
    elevatia sunt fixate corect nu o sa ai nici o problema in urmarirea corecta a
    arcului geostationar.

Digitally Remastered Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Didi
    Aduci H-H-ul la zero si rotesti tot ansamblul pina ai semnal max pe 26E ,
    atunci ai pozitia corecta sud si poti sa stringi suruburile,daca latitudinea si
    elevatia sunt fixate corect nu o sa ai nici o problema in urmarirea corecta a
    arcului geostationar.
    Parţial corect. Se pare că @dannic nu are antena reglată corect. Chiar dacă este semnal maxim pe HotBird, nu nseamnă că reglajul e corect. Antena poate să se abată de la curba polară. Un reglaj corect se face pe poziţia 0 a motorului (n speţă Arabsat 26E pt. Bucureşti) şi apoi se caută sateliţi la cele două extreme (de ex. Intelsat 62E şi Hispasat 30W). Doar n cazul n care extremele sunt recepţionate corect putem spune că antena este reglată ca la carte şi vor fi găsiţi toţi sateliţii de pe arcul vizibil. Altfel trebuie repusă antena pe 0 şi modificată elevaţia, mărită din motor şi micşorată din antenă (sau invers).
    Aceste probleme au mai fost puse şi multă lume a dat explicaţii destul de amănuntite, dar se pare că rezolvarea ntrzie. Nu vreau să fiu răutăcios şi să mi se ia n nume de rău, dar cine nu reuşeşte sau nu nţelege mecanismul de reglare al unei antene motorizate mai bine cheamă un instalator ce poate rezolva totul n jumătate de oră.
    [LEFT]Signature not found... Try again!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)