Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    The Master of the Beasts Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Cine stie daca , unde si cum ?

Da ! nu glumesc , am o intrebare : Cine stie daca un motor de antena vechi de vreo trei ani , marca Strong cu actuator si alte alea , poate fi uns ? Daca da unde se unge ? Cu ce se unge si cum ? Nu radeti de mine ca imi scartaie si face un zgomot infernal de scoala toti vecinii cand eu in linistea noptii caut sateliti de nebun. La inceput de abia se auzea un bazait slab cand mutam , acum dupa ceva timp de stat in ploaie si zapada si alte intemperii a inceput sa urle si deranjeaza...deci daca cineva a mai facut miscarea cu unsu sa-mi spuna si mie ce a desfacut , unde , cu ce se unge sa nu se imbacseasca etc... ? Va rog raspundeti-mi pertinent....cu multumiri celor saritori....

S'altare si s,ucces !

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

bilibistrocu,mi sa intamplat aceiasi problema facea un zgomot de i-mi tremura si casa ,lam desfacut deci iam luat capacu si rotitele alea de plastic erau uzate,deci diacnosticu ce miau dat,poti sal arunci, ma refer aici in portugalia,ma iesea mai scump sal repar decat sa iau unu nou,miam luat altu aici coasta 70 euro,tiam spus ce am facut eu deci o parere tu faci cum vrei,de uns nu poti sal ungi pentru ca rotitele din motor trbuie sa fie uscate.
    bafta.
    DIGI TV,MAX TV,MVISION 7000 E+,MVISION 9080 USB,CAS 3,MATRIX REBORN,ASTRA 1,ASTRA 2,HOTBIRD,NILESAT,SIRIUS,HISPASAT

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default reply

Eu am un actuator superjack de 18 inch pe care il folosesc de 10 ani.Nu l-am uns niciodata.Cand se lasa cu trosneli eu ung antena in toate incheieturile si dupa aceea nu mai am probleme.Sa nu desfaci cele 2 suruburi lungi de la cilindrul atasat motorului ca acolo se afla carbunii si este posibil sa sara arcurile fiind greu de pus la loc.De asemenea,sa nu ungi bratul telescopic pe dinafara ca poate rugini .

"Say hello to my little friend"

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Actuator Strong , l-am desfacut ,am uns surubul de la bratul mobil si rulmentu(suportul tijei mobile are un surub cu cap de 10 pe care il desfaci si atunci vei avea 2 bucati :
    - motorul cu reductorul

- suportul cu tija mobila)

Cu motorul nu am avut probleme
    Kaon 570,MRv,Echolite DSB-790,Pioneer Goldbox, SS2 ,DM 500s ,offset 0.90 , 30v--75e

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@bilibistrocu
    Faci cum zice si @geni2yang,desfaci surubul si ungi tija si rulmentul,de asemenea sa ungi si piesele mobile de la montura polara si "nucile" pe care sta prins actuatorul.
    HSS1120;HSS1160;Humax Digi+;Maxtv;Focussat;ant.off.1,2mAl;Twin Lnb Titanium;ant.off.1,6mAl 62E-30V;Invacom;act.18'';poz.SRT V50;SRT 6355;WF-5lnb;SATLOOK Digital NIT;DM7020-S;SS2;DVB-T

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Ungeti dor in interior ansamblul melc roata melcata. Niciodata sa nu ungeti la exterior bratul fiindca va aduna praf si mizerii pe care le va intoduce in interior.

@zzzzzzzz
    He, He, He si eu am un SuperJack din '92 pe care nu l-as schimba cu unul nou nici in ruptul capului.
    Din fericire in urma cu un an de zile am gasit la un individ inca o asemenea bijuterie nou nouta pe care acum o tin pentru ziua in care al meu isi va da duhul.
    Ca o recomandare sa va tina cat mai mult actuatoarele: plimbatile fratilor cat mai mult si nu se vor mai intepenii.
    TM-Ant. Kovosat 1.4M, LNB MTI 0.8dB, Echostar AD-3600-IP VIACCESS, FreeCAM 2-20, Season Interface, Digisat Pro, Satlook Micro+, etc.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default Cine stie daca , unde si cum ?

de asemenea poti sa verifici si daca rulmentul are uzura mare si sa-l schimbi,eu asa a trebuit sa fac

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default reply

Cei de la jaeger care produc superjack sunt asi in materie.Excelent raport calitate-pret.Intr-adevar,nici eu nu as schimba actuatorul cu altul (fie el chiar si nou).Iarna cand se pune gheata pe antena mai degraba rupe antena decat sa se opreasca.Pe cutie scrie ca functioneaza la -30 grade Celsius.

"Say hello to my little friend"

The Master of the Beasts Mentor
    Posts Thanks / Likes

Va multumesc la toti prieteni , azi i-am facut autopsia , adica : desfacut uns tot : surub ax melcat , rulment , nuci si alte bailagare. Bagat ulei pt. mecanisme fine , merge ok. , culmea , pt. ca dupa ce l-am desfacut de tot am crezut ca nu-l mai nimeresc sa-l pun la loc , dar a iesit si merge impecabil , duduie si nu mai face zgomot infernal , acum bazaie mititelul ca atunci cand a fost nou . OK. multumesc again si celor care vor sa faca asta pe viitor ii sfatuiesc sa fie atenti si finuti cu sculele ca sa nu strice nimic si mai adaug : Copii nu faceti asta acasa ! Nu am uns pistonul la exterior ca nu se face , oricum vopseaua inca nu este sarita iar daca dai cu ceva pe el cu orice ai da tot se imbacseste de la praf si alte alea.... Sa fiti iubiti si la nevoi urgente aveti un sprijin real in bilibistrocu.... Prietenii stiu de ce...

S'altare si s'ucces !

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

in antichitate existau niste actuatoare hirschmann cu un burduf de cauciuc
    si partea de mecanica de vreo trei ori mai mare decit cele actuale.ei ce
    vremuri,ce actuatoare,ce calitate aoleo,ce preturi aveau
    pentru cei mai pretentiosi recomand www.egis-rotor.de

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)