Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 15 of 15
    Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Explicatii la reclamele BoomTV

Ce se intampla cu reclamele la BoomTV?

Campania publicitara a acestui DTH este facuta pe o anumita idee: inclinatia omului catre distractie. Atat panourile stradale cat si campania la TV, on-line etc. sunt facut in acest spirit. Teasingul...
    Este o campanie de teasing. Nimeni nu stie ce este Boom. Si asta este si ideea. Intai trebuie sa se obisnuiasca cu numele, sa ii fie cunosca aceasta marca si abia pe urma o sa se intre cu specificatii clare, o sa se spuna ce este BoomTV.

Mai precis - Campanie tip "Teasing" (Teaser Campaign) este o campanie de publicitate, in orice mediu, constand in provocarea curiozitatii de catre reclamele care preced o mare campanie (ex. campania de imagine Connex din 2001, lansarea Pepsi Twist, lansare Peugeot Palladin etc.)
    Pentru unii, e o intrare tirzie in cursa, o suprapunere oarecum derutanta de mesaje si genuri, o campanie de teasing cu un intreg palimpsest de slogane, vorbe de duh, simboluri vizuale – toate acestea ar putea fi adevarate gafe comunicationale. Se poate ca acest stil nou, sa fie o sabie cu doua taisuri pentru BoomTv...

Treaba, mai pe romaneste sta asa: impanzesti orasul cu reclame aiurite, ciudate, nonconformiste...Urmeaza ca, dupa ce curiozitatea viitorilor clienti ar fi atins o anumita cota, sa fie inlocuite cu afise pe care scria ceva de genul "BoomTV, tv prin satelit calitate, filme si distractie pe masura..." In publicitate procedeul asta se cheama teasing si este de multe ori folosit cand se lanseaza produse ori servicii noi, exact ca in cazul BoomTV...

Ca o incheiere, trebuie sa spun ca teasingul, folosit in campaniile publicitare, nu face decat sa speculeze cel mai mare defect al oamenilor: CURIOZITATEA Este o reclama putin parsiva, dar cu sanse mari de reusita...

Sa speram ca si BoomTV se va ridica la nivelul asteptarilor si nu doar la cel al preturilor...
    Salut Prieteni!

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes
    offset 1.2Fe ruginit pe alocuri. LNB Sharp 0.5 dB, 2XSS1 + VDR linux standalone( fara monitor etc) cu pozitioner SRT V50 / HSS 1160NA DigiTV / 2xDolce / DM500S

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Unde pot sa gasesc si eu pe net spoturile astea pline de controverse.Eu n-am vazut decat un sfarsit de reclama ( e drept ca la cat de mult ma uit la tv )

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Nu ai pierdut nimic .

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by zmeura
    .Am uitat sa zic ca isi cumpara 2 buc ca sa-i puna si la fica-sa in camera,dar probabil ca nu e in target-ul celor de la Boom si cred ca e si prost ca nu intelege reclamele celor de la Boom.
    Bravo , moo , tu faci prost pe un viitor client cu 2Xgigi , pai si cu ceilalti care sunt deja clienti cum ramane....

I'm the truble man! Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta
    Unde pot sa gasesc si eu pe net spoturile astea pline de controverse.Eu n-am vazut decat un sfarsit de reclama ( e drept ca la cat de mult ma uit la tv )

Fanta

UITE AICI

http://www.boomtv.ro/Companie_224.html

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta
    Fanta
    Uitati-va la divertis acum sau miercuri la cronica carcotasilor....... sunt mini reclame care nu spun absolut nimk decat la final fac `boom` facute chiar de ei ......... divertis + huidu si gainusa .........
    Se pare ca saptamana aceasta se va incheia etapa montarii in magazine a standurilor si se da drumul la vanzari pt toata lumea pt ca minunatele STB uri sunt in sfarsit in tara .............. Greu sa fii vames in Romania cu atatea electonicale si denumiri etc .... Ma opresc aici dar poate la offtopic va zic toata povestea .......
    Toate receptoarele vor avea scrise pe ele boom nu coship si se vor vinde in cutii albastre cu boom nu acelea originale pe care vi le-am aratat eu ...... Se pare ca ala era un prim lot de ceva zeci de bucati si nu au mai avut timp sa le modifice ........... Tot la acest lot e si eroarea (voita sau nu vom vedea) cu best in home entertainment .......... pe cartela NDS.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

singurul teasing la care pun botul e strip-teasing

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

A propos de teasing, ce ma mai intrebam acum un an cred: "Ce naiba e 3-TEK asta care apare pe toate panourile ?!" Doar atat zicea si nimic altceva... si niste desene futuriste... Chiar e buna tehnica asta... Cand a aparut in magazine noul Kent mi-am si luat. De kkt dar mi-am luat si eu ca romanu' de curiozitate

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ABJazzy
    A propos de teasing, ce ma mai intrebam acum un an cred: "Ce naiba e 3-TEK asta care apare pe toate panourile ?!" Doar atat zicea si nimic altceva... si niste desene futuriste... Chiar e buna tehnica asta... Cand a aparut in magazine noul Kent mi-am si luat. De kkt dar mi-am luat si eu ca romanu' de curiozitate
    Esti sincer...Problema este ca tot romanul isi ia BoomTV si dupa...
    Nu e normal sa cumperi doar pentru ca..reclama e sufletul comertului...
    Just teasing
    Salut Prieteni!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by zmeura
    Seamana leit cu Humax-ul de la Digi care exista dar nu-l vede nimeni si vorbim despre el numai ca sa treaca timpul.Reclama e ceva cu "mangusta,mangusta....."
    Care manguste ? E cu gushteri. Gushtere, gushtere.....

admin

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Sau cu gashte:gashtele,gashtele...
    HSS1120;HSS1160;Humax Digi+;Maxtv;Focussat;ant.off.1,2mAl;Twin Lnb Titanium;ant.off.1,6mAl 62E-30V;Invacom;act.18'';poz.SRT V50;SRT 6355;WF-5lnb;SATLOOK Digital NIT;DM7020-S;SS2;DVB-T

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

e un mesaj subliminal... efectul se vede mai tarziu...vede-ti voi cind o sa auziti voci asa din senin si plecati spe punctele de vanzare ca somnambulii
    DIGI TV(3kituri cu HSS 1160,DIGI+,DIGI II+), FOCUS SAT, DM 500, Echostar 3600 IP, Echosmart 770 cu cardreader,3XEchosmart 790,Echosmart 791 2XKAON KSF100, Optibox CXPVR, 1x offset 1,20, 4 LNB INVERTO 0.2 dB, 5xoffset 0.90x6lnb inverto 0.2 db, 1X offset 0.80X1 lnb Smart Titanium 0.2 db

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

ABjazzy , singura diferenta ca acel Kent costa acolo 20-30000 lei , o suma infima , pe care din curiozitate iti puteai permite sa o arunci chiar la gunoi . Nu stiu cati vor cumpara din curiozitate la 180 de euro .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by *********
    ABjazzy , singura diferenta ca acel Kent costa acolo 20-30000 lei , o suma infima , pe care din curiozitate iti puteai permite sa o arunci chiar la gunoi . Nu stiu cati vor cumpara din curiozitate la 180 de euro .
    Exact. M-am gandit si la asta. Dar daca in cazul campaniei mai sus mentionate iti permiteai sa cumperi produsul fara sa clipesti, in cazul Boom macar ti se va trezi interesul si vei da o fuga nu sa cumperi ci sa te informezi.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)