Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
    Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default R. Lucescu a ramas la Rapid !

“Mă gândesc să plec de la Rapid”

Antrenorul giuleştean ia în calcul să pregătească chiar o altă echipă din Divizia A. El apreciază şansele sale de a rămâne în Giuleşti la 50%.

Răzvan Lucescu e epuizat, dar fericit. La doar 37 de ani a reuşit deja să cucerească primul trofeu din scurta-i carieră de antrenor. Îşi evidenţiază vârsta atunci când i se pomeneşte de performanţa obţinută miercuri seara, sugerând faptul că e pe drumul cel bun.

PRO: Cum te simţi după ce ai câştigat primul trofeu din cariera ta de antrenor?
    RAZVAN: Ţinând cont că am 37 de ani, iar la doar doi ani şi jumătate după ce m-am apucat de această meserie am reuşit să iau un asemenea trofeu, pot spune că sunt într-adevăr fericit. Am început munca la Braşov, unde am avut rezultate bune. Am venit apoi la Rapid şi am luat echipa după un sezon în care n-a reuşit să prindă cupele europene. Am avut un an greu la început şi îmi aduc aminte că am terminat campionatul având pe bancă 4-5 jucători împrumutaţi de la Magnetica.

PRO: Câştigarea Cupei României reprezintă cumva o răzbunare pentru ieşirea din UEFA?
    RAZVAN: Acest trofeu înseamnă o confirmare a valorii noastre. Dovedeşte că parcursul nostru în Europa n-a fost întâmplător. Cupa României ne dă şi un moral bun pentru meciurile care au mai rămas de disputat în campionat.

PRO: Aţi declarat că nu vă mai gândiţi la titlu...
    RAZVAN: A fost o ironie. Păi dacă adversarii noştri au afirmat că dacă bat pe Sportul ies campioni, înseamnă că ştiu ei pe ce se bazează. Pentru ei, campionatul e deja jucat.

PRO: Te gândeşti la plecare ?
    RAZVAN: În proporţie de 50%. Am petrecut la Rapid doi ani superbi şi această echipă va rămâne în sufletul meu. E la fel ca prima dragoste, nu o poţi uita niciodată. Au fost însă momente tensionate. Unii oameni le acceptă, alţii nu. Eu fac parte din a doua categorie. Am fost singur. Au existat declaraţii neavenite în momente pe care nu le pot uita. Nu vreau să fac un reproş domnului Copos. Sunt corect şi spun ceea ce gândesc. Cred că între noi doi au existat aceste divergenţe poate cauzate de faptul că facem parte din generaţii diferite. Acum, finalul campionatului e liniştit la Rapid. Domnul Copos a făcut eforturi şi suntem cu banii la zi.

PRO: Ce ar trebui să se întâmple ca să rămâi?
    RAZVAN: Trebuie să se lămurească mai multe lucruri la club. Trebuie formată o strategie. Mă uit la ceea ce au făcut cei de la Steaua după înfrângerea de la Bistriţa. Desigur, nu a fost elegant. Dar ura lor a reprezentat de fapt forţă. Credeţi că dacă noi am fi pierdut, am fi făcut la fel? Mă îndoiesc că am fi fost la fel de uniţi.

PRO: Vei pleca de la Rapid pentru o altă formaţie din Divizia A ?
    RAZVAN: Sunt un antrenor profesionist, deci e posibil. Deocamdată sunt încă la Rapid. Când cineva a încercat să vorbească despre o eventuală trecere a mea la o altă echipă, am încercat să evit subiectul.

PRO: A fost cineva de la Dinamo?
    RAZVAN: Nu, nimeni de acolo nu m-a căutat în acest sens.

PRO: Vor pleca fotbalişti de la Rapid în această vară?
    RAZVAN: Sunt mulţi care ar putea juca fără probleme în străinătate. Au demonstrat-o în UEFA. Dar, am înţeles că noua societate pe acţiuni va reuşi să facă o strategie care să le confere băieţilor o siguranţă şi nu cred că vor pleca jucători.

PRO: Unii te compară mereu cu tatăl tău, spun că eşti fiul lui Mircea Lucescu (foto jos) şi astfel sunt multe porţi care ţi se deschid...
    RAZVAN: În primul rând, o comparaţie între mine şi tatăl meu nu se poate face. El are 30 de ani de carieră, eu doar doi ani şi jumătate. Cei care fac asta nu se pricep la fotbal. Referitor la celelalte afirmaţii, acei oameni nu sunt decât invidioşi şi răi. Eu practic această meserie din plăcere.

PRO: Ţi-ai dori să ajungi într-o zi antrenor în Italia?
    RAZVAN: Cum să nu, însă sunt adeptul ideii că un antrenor mare îşi capătă adevărata experienţă în campionate diferite. Îmi plac mai mulţi antrenori europeni. Ancelotti, Mancini, Capello, Rijkaard, Mourinho, Deschamps, toţi au ceva interesant. De la tatăl meu am luat multe lucruri. Cele mai importante? Pasiunea şi seriozitatea.

"Ce mă face să plec? Au fost momente umilitoare pentru mine. Unii le acceptă, alţii nu. Eu fac parte din a doua categorie."

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

daca va pleca va fi de inteles, e greu sa il ai patron pe copos. ar fi o lovitura dureroasa pt rapid daca ar pleca razvan. stiu un singur antrenor roman disponibil care s-ar ridica la valoarea lui: Sorin Cartu, care s-a mai fript o data cu copos si cu siguranta nu va mai risca. sabau ar fi cea mai buna solutie.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Nu stiu de ce il vad pe Razvan la Dinamo...
    Totdeauna gasesti ceva de invatat

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dragos-
    Nu stiu de ce il vad pe Razvan la Dinamo...
    prin ce criza trece dinamo nu prea cred. nu-i chiar batut in cap, ar nimeri din lac in putz.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Si daca prin minune s-ar rezolva criza?

exterminator Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dragos-
    Si daca prin minune s-ar rezolva criza?
    aia nu e minune - pur si simplu unii si-au dat seama seama ca criza nu este reala, ca anul asta jocurile erau facute pt. alta ekipa sa cashtige campionatul iar ei aveau nevoie de un motiv pt. "datu-n bara".

probabil si andone a plecat nefiind de acord cu scenariul cooperatist care stabileste an de an ce ekipa sa ia campionatul, ce os sa arunce provinciei, si cine retrogradeaza/promoveaza ca sa mentinem ekilibrul in marea liga I si toata lumea sa fie multumita si sa ne voteze pe viatza.

uite-asa "vopsim" un pic sportul ca sa poata vinde jucatori si sa intre banii in buzunarele multora, uite-asa dam titlul lui dinamo acum ca sa nu mai aiba pretentii cand ii spunem noi sa n-aiba, uite-asa scoatem pandurii si bacau ca tot intra altele din oltenia si moldova s.a.m.d. iar fraierii (inclusiv eu) discuta pe forumuri ca "oare ce si cine si cand" sperand ca va veni o vreme cand toate lucrurile nu vor fi fost deja stabilite cu (mai) mult timp (decat credem) inainte.
    whitesnake.com

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Demisionează şi e liber

Răzvan Lucescu a lămurit problema clauzei invocate de George Copos

Lucescu pe Bega, Sabău la Rapid?!

Dacă nu câştigă titlul, Răzvan Lucescu va pleca la Poli Timişoara. George Copos l-a contactat deja pe Ioan Ovidiu Sabău în vederea preluării echipei giuleştene.

“Răzvan are 37 de ani şi e încă un copil. Îl lăsăm să se mai alinte, dar mai are un an de contract cu Rapid”, a spus George Copos (foto) zilele trecute.
    La finele partidei de duminică, tehnicianul a ţinut să lămurească toate aspectele legate de înţelegerea sa cu giuleştenii. “Domnul Copos va vedea că nu sunt deloc un copil alintat. După meciul de miercuri, voi decide dacă rămân sau nu la Rapid. Mai avem o etapă de jucat şi trebuie să ne gândim numai la ea. Referitor la acea clauză de care vorbeşte domnul Copos, eu pot să vă spun că în cazul în care demisionez, sunt liber în 30 de zile”, a spus Lucescu jr, care consideră că echipa sa este câştigătoarea morală a acestui sezon: “Suntem echipa frumoasă a acestui campionat, chiar dacă la final alţii vor fi pe primul loc”.

Iniţiatorul proiectului Rapid SA, Jean Valvis, speră ca împreună cu noii acţionari să-l convingă pe tehnician să-şi continue mandatul în Grant. “Nu-l putem forţa să rămână dacă el nu-şi doreşte. Eu aş vrea să-i obţin OK-ul din punct de vedere sentimental, chiar dacă nici prevederile contractului nu trebuie neglijate”, a spus omul de afaceri. Valvis a explicat şi de ce conducerea alb-vişiniilor nu a replicat cu aceeaşi intensitate atacurilor venite dinspre Ghencea, care l-au afectat foarte mult pe Răzvan: “Dacă unii conducători au ales să facă circ, nu trebuie să ne transformăm toţi în circari. Cred că am procedat mai bine aşa”.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Razvan Lucescu, la Poli Timisoara

Razvan Lucescu, antrenorul echipei de fotbal Rapid, a batut palma, se pare, cu oficialii gruparii Poli Timisoara, urmand sa ia loc pe banca tehnica a "violetilor".

"Daca nu castig titlul cu Rapid, vin la Timisoara", l-ar fi asigurat Lucescu junior pe Marian Iancu, patronul echipei de pe Bega. Tanarul tehnician va fi insotit in Banat si de Dinu Gheorghe, actualul presedinte executiv de la Rapid urmand sa ocupe o functie de conducere la Poli. Contactat telefonic de EVZ, Razvan Lucescu a refuzat sa comenteze acest subiect.

Actionarii rapidisti au organizat ieri o Adunare Generala Extraordinara, incercand sa gaseasca solutii pentru a-i pastra pe Razvan Lucescu si Daniel Niculae. Desi este foarte atasat de jucatorii din Giulesti, antrenorul nu uita ca, in august 2005, patronul George Copos l-a demis dupa numai cateva etape. Dupa o noapte furtunoasa, fostul vicepremier l-a reinstalat pe Razvan, la interventia lui Mircea Lucescu. In plus, Copos l-a sicanat continuu pe fiul antrenorului de la Sahtior Donetk si a platit cu intarziere primele cuvenite fotbalistilor "visinii".

Afland despre negocierile avansate dintre Lucescu junior si timisoreni, George Copos s-ar fi inteles deja cu Ioan Ovidiu Sabau, antrenorul Gloriei Bistrita. "Motul" ar prelua formatia de sub Podul Grant imediat ce tandemul Lucescu jr.-"Dinu Vama" ar lua calea Timisoarei.

La finalul meciului de duminica dintre Rapid si Sportul au avut loc incidente intre un grup de suporteri giulesteni si fortele de ordine. Fanii au aruncat cu pietre in fortele de ordine. Au fost retinuti opt suporteri, in timp ce un pompier a fost spitalizat, fiind ranit la cap cu o piatra.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Razvan a refuzat Poli pentru moment

Patronul Politehnicii, Marian Iancu, a declarat ca pe moment nu are un raspuns afirmativ de la Razvan Lucescu, desi i-a satisfacut toate pretentiile, de la medic la secunzi.
    El a adaugat ca asteapta raspunsul final de la Razvan azi sau miine...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

la ce s-a intampat in acest campionat nu merita sa mai ramana in romania. pai poli credeti ca nu va fi furata de arbitrii?

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Surse autorizate au marturisit pentru Gazeta Sporturilor ca Razvan Lucescu a ales Poli Timisoara. Noul presedinte al Politehnicii va fi Dinu Vama, iar secunzii lui Lucescu jr din Giulesti vor completa staff-ul tehnic pe Bega, inclusiv doctorul Marian Dumitru.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

E oficial: Răzvan Lucescu la Poli !

Site-ul oficial al clubului Poli Timişoara anunţă că noul antrenor al echipei de pe Bega va fi Răzvan Lucescu.
    Incertitudinea care plana asupra destinaţiei viitoare a lui Lucescu Jr., a fost risipită azi.
    Alături de el, va veni şi echipa tehnică cu care a lucrat la Rapid.
    În postul de manager al echipei, va fi probaibl numit Dinu Gheorghe, cu care se negoaciază în prezent.

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Se pare ca nu mai e asa oficial! Nici eu nu-l mai vreau la echipa ca e un om cu prea putin caracter si e foarte influentabil. Eu sper sa ramana la Rapid ca sunt convins ca dupa vre-o 3 infrangeri consecutive Copos o sa-l dea iara afara. Oricum nu am incredere in Lucescu jr nici cat am avut ib Hagi. Ramana de vazut ce rezultate o sa aiba cu Rapid in continuare.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Incep sa-mi schimb parerea despre Lucescu jr. Nu pricep de ce o tot freaca. Ii forteaza mina lui Copos? A lui Iancu? Nehotarirea asta e cel putin ciudata.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Razvan Lucescu e un mascarici! O dezamagire totala!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)