Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
    Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default ce programe ar putea avea viitorul dth upc in plus

am considerat ca este o stire importanta pentru dth in perspectiva intrarii upc cu programe proprii...

daca trebuie mutata stirea la news este ok, imi cer scuze...

UGC-ZONE VISION-ACHIZIŢIE / UGC a cumpărat aproape integral compania Zone Vision

Londra (MEDIA EXPRES) / 19 ian 2005 / Operatorul de cablu UnitedGlobalCom, Inc. (UGC), care deţine operatorul de cablu UPC Romānia, a anunţat că a achiziţionat 87,5 la sută din din compania Zone Vision Networks Ltd. de la acţionarii ei, prin intermediul companiei subsidiare din Europa, Chellomedia, conform unui comunicat de presă remis MEDIA EXPRES.

Zone Vision este o companie care se concentrează pe operarea, distribuţia şi managementul mai multor programe de televiziune. Zone Vision deţine şi operează trei programe de televiziune tematice: Reality TV, Europa Europa şi Romantica, care sīnt difuzate īn peste 125 de ţări, īn 18 limbi, avīnd peste 135 de milioane de abonaţi.

Īn plus, Zone Vision reprezintă īn prezent la nivel internaţional interesele a peste 30 de posturi de televiziune internaţionale, printre care se numără Discovery, Viacom, Turner, Hallmark şi Eurosport (ultimul, nu şi īn Romānia), ajungīnd, prin intermediul acestora, la un total de peste 60 de milioane de abonaţi.

Valoarea tranzacţiei dintre UGC şi Zone Vision este de aproximativ 50 de milioane de dolari cash şi 15 milioane de dolari constīnd īn acţiuni UGC la Bursă.

Ca parte a tranzacţiei, Chellomedia va contribui la dezvoltarea Zone Vision cu cele 49 de procente pe care le deţine īn postul Reality TV Ltd., precum şi prin programul de televiziune pentru femei deţinut de Chellomedia, Club. Compania Zone Vision a fost reprezentată pe parcursul tranzacţiei de CEA International.

“Această achiziţie este o ocazie unică de a ne īmbunătăţi activităţile legate de programele de televiziune din Europa. Pe măsură ce ne extindem serviciile din domeniul posturilor digitale şi al Internetului īn bandă largă, nevoia de a dezvolta şi de a controla conţinuturi atractive devine din ce īn ce mai importantă. Chris Wronski (preşedintele Zone Vision, n.red.) şi echipa lui sīnt creativi, īntreprinzători şi reprezintă exact tipul de manageri talentaţi de servicii de conţinut şi de media de care afacerea noastră are nevoie”, a declarat Mike Fries, Preşedinte şi CEO al UGC.

Compania Zone Vision a fost lansată īn 1991 de către Chris Wronski, ajungīnd, astăzi, să aibă 18 birouri şi studiouri īn Europa, īn Statele Unite, Asia şi America Latină.

UGC este o companie care furnizează servicii video, audio şi de Internet de bandă largă, avīnd operaţiuni īn 15 ţări, dintre care 12 sīnt din Europa (Romānia fiind una dintre ele).

Conform statisticilor de operare ale companiei la 30 septembrie 2004, reţelele UGC sīnt disponibile pentru aproximativ 15,5 milioane de gospodării, servind peste 11,1 milioane de abonaţi, unde sīnt incluşi aproximativ 9,1 milioane de abonaţi la serviciile video, 761 de mii de abonaţi la serviciile de telefonie şi 1,3 milioane de abonaţi la Internet īn bandă largă.

De asemenea, UGC a anunţat la sfīrşitul anului trecut două alte achiziţii, a celui mai important operator de servicii broadband din Slovenia, Telemach, care are peste o sută de mii de abonaţi la televiziunea prin cablu şi zece mii de clienţi la serviciile de Internet broadband, şi a acţiunilor deţinute īn mod indirect de compania Liberty Media International īn Telenet Group Holding, cel mai mare operator de televiziune prin cablu din Belgia, şi īn Chorus Communications Limited, un furnizor important de pay-TV din Irlanda.

Īn Romānia, se vorbeşte despre preluarea īn 2005, a operatorului Astral Telecom de către UPC, neconfirmată īnsă din surse oficiale.
    (MEDIA EXPRES)

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

e chiar interesant
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

I'm the MAN Expert
    Posts Thanks / Likes

mai fanta...sti tu ceva...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

eu personal nu prea am mari sperante de la UPC. oferta lor din cehia/ungaria nu e chiar ata de buna.
    insa daca am avea posibilitatea ca pachetul UPC Direct sa-se mute pe un transponder mai bun care este accesibil si in romania, mai baga acolo si programele romanesti si am avea acces la tot pachetul printr-un abonament cred ca ar fii superb ...

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Sa nu se astepte nimeni ca UPC sa vina cu un pachet de baza sub 15 Euro/luna.
    Vor folosi cartele BIOS 5 care nu prea sunt compatibile cu toate modulele.
    Oricum UPC va veni cu o oferta mult mai serioasa decat Focus Sat.
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Fanta daca vine UPC cu oferta de 15 euro/luna nici n-ar fii problema pentru combinatia pe care am scris... Dar daca vin cu aceeasi oferta ca RCS la 15 euro/luna nu prea vad sanse pentru ei ...

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

upc pot sa ofere si ei un pachet de baza similar rcs si ca bani si continut cred eu, premium cu hbo, cinemax si posibil hbo2 si un extra de vreo 10 canale exclusive upc

sigur ca si pretul va fi corespunzator...dar vom avea calitate diversitate si concurenta

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cableguy
    upc pot sa ofere si ei un pachet de baza similar rcs si ca bani si continut cred eu, premium cu hbo, cinemax si posibil hbo2 si un extra de vreo 10 canale exclusive upc

sigur ca si pretul va fi corespunzator...dar vom avea calitate diversitate si concurenta
    Ce extra canale exclusive poate oferi UPC Glumesti
    Salut Prieteni!

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

De exemplu - Club ori E!
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

iti mai zic si altele (fixurile mele): Disney Channel(toate cele 3), Sci-Fi Channel si The 13th Street

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

upc are citeva programe proprii :
    reality tv
    club
    extreme sports

sport 1 si 2 de la dth-ul maghiar cred ca sunt ale lor...
    au drepturi pentru champions league

apoi mai pot lua citeva de la viacom...care nu sunt disponibile inca la noi

viacom are urmatoarele canale:

MTV: Music Television
    Music and more -- a complete TV niche for 12- to 34-year-olds

MTV2
    An innovative, free-form mix of music videos 24 hours a day.

Nickelodeon
    Animation, adventure, comedy, and live action shows for kids

BET (Black Entertainment Television)
    The nation's leading 24-hour television network providing quality entertainment, news and public affairs programming for the African-American audience.

Nick at Nite
    Classic TV for an ever-expanding audience

TV Land
    Cable's 24-hour classic TV network

NOGGIN
    NOGGIN is the only commercial-free educational channel dedicated to preschoolers 12 hours a day, 7 days a week.

THE N
    The N is the nighttime block on NOGGIN, available every night starting at 6pm. The N is the only network dedicated to teens and pre-teens that helps them figure out their lives.

VH1
    The music network for 25- to 44-year-olds

Spike TV
    The first network for men

CMT
    The genuine country music authority

Comedy Central
    Get comedy where it lives.

Showtime
    Movies and more - a major player in premium cable

The Movie Channel
    The popular source for movie enthusiasts

Flix
    Movies you grew up with, commercial-free

Sundance Channel
    (Jointly Owned)
    For the independent film lover

LOGO
    Entertainment with an authentically gay sensibility, reflecting the diversity of the gay experience.

au zeci de programe digitale propri pe cablu in OLANDA, cu ppv cu tot, au un centru media ultramodern cu posibilitatea de a produce si difuza 64 de canale deodata etc.

vorba lui ARTANU,... am cu ce ma...

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Fanta ai zis ca cartelele BIOS nu sunt compatibile cu unele module. Intrebarea mea este daca va putea fi compatibila cu cititorul de cartela din dreambox dm500
    Fiti Aliati
    Dreambox

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cableguy
    upc are citeva programe proprii :
    reality tv
    club
    extreme sports

sport 1 si 2 de la dth-ul maghiar cred ca sunt ale lor...
    au drepturi pentru champions league

apoi mai pot lua citeva de la viacom...care nu sunt disponibile inca la noi
    Stai linistit...nici o sansa ca UPC sa investeasca in Romania pentru alte canele in afara de cele din Ungaria
    Salut Prieteni!

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

upc au tot timpul din lume... americanii fac planuri de afaceri pe 20 de ani ...nu se grabesc

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

E adevarat ca oferta din Ungaria nu e cine stie ce dar s-ar putea ca RCS sa mai piarda pe parcurs cateva licente importante in momentul intrarii UPC pe piata si atunci , pentru unii , ar deveni mai tentanta oferta UPC ce ar contine si posturile "migrate".Daca mai punem si o transmisie de date plus cartela separat ,merita

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)