Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Filmele dvix de pe 2cd-uri intrun singur dvd-vob

Cum se poate transforma un film dvix de pe 2 cd-uri untrun singur dvd-vob cu subtitrare cu tot,astfel sa mearga cursiv fara intrerupere si filmul si subtitrarea cand s-ar termina primul cd? Deci sa iese un dvd-vob de-a-ntregul cu subtitrare cu tot.Care e cea mai buna si simpla solutie pt treaba asta? Toate bune si multam frumos pentru raspunsuri. Bafta!
    Antena 1,8m/Montura polara/Lnb Invacom quad 0,3db/Actuator 12"/Pozitioner diseq Moteck/DB 7020s/DigiTv

Digitally Remastered Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu este foarte complicat. Singurul lucru ce trebuie luat īn seamă este faptul că DVD-ul obţinut va avea aceeaşi calitate cu filmul DivX. Mai bună nu poate fi.
    Īn primul rānd converteşti cu TMPGEnc DVD Source Creator cele două AVI īn MPEG. AI opţiunea de a scoate video şi audio īn streamuri separate. Se pot pune ambele filme AVI şi va rezulta un singur fişier MPEG. La īmbinarea celor două filme ai posibilitatea de a edita (crop) īn cazul că există suprapunere de cadre.
    Īn a doua etapă, folosind DVD-lab PRO, īncarci fişierele obţinute īn prima etapă şi adaugi subtitrarea. Dacă vrei, poţi să faci capitole şi meniuri. Depinde de cāt de mult eşti familiarizat cu acest program. Compilezi şi după ce faci o probă poţi să-l scri pe DVD.
    Succes!
    [LEFT]Signature not found... Try again!

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

@chooleenl
    De unde se poate lua TMPGEnc DVD Source Creator FREE ptr ca am o problema de sincronizare a sunetului cu imaginea la un DivX de 2,5Gb luat cu torrent de pe net .Vreau sa-l desfac in audio si video si sa-l re mixez tinind cont de diferenta cu care vine sunetul fata de imagine.Mutumesc.

Daca se poate iti dau si un mail unde sa mi-l trimiti.Multumesc

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by strongman1960
    @chooleenl
    De unde se poate lua TMPGEnc DVD Source Creator FREE ptr ca am o problema de sincronizare a sunetului cu imaginea la un DivX de 2,5Gb luat cu torrent de pe net .Vreau sa-l desfac in audio si video si sa-l re mixez tinind cont de diferenta cu care vine sunetul fata de imagine.
    Pe Emule l-am gasit eu vs.2.1.3.8 cu crack inclus,dar tre sa-l dau jos de acum... Dar totusi nu se poate face treaba asta direct din dvix in dvd-vob fara sa mai trec filmul prin mpg? Bafta si multam mult pt raspunsuri!
    Antena 1,8m/Montura polara/Lnb Invacom quad 0,3db/Actuator 12"/Pozitioner diseq Moteck/DB 7020s/DigiTv

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default torrent

Si eu l-am gasit pe cel indicat de tine cu Shareaza (torrent) dar vine cam greu si s-ar putea sa aiba si ceva troian prin el.Am intrebat ptr ca intodeauna ceva verificat e mai sigur.Salut.

Posts Thanks / Likes

Am pus AICI pentru toţi cei interesaţi. Versiunea 2.1.3.8 - KG included.
    Enjoy!

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by valipopovici
    Dar totusi nu se poate face treaba asta direct din dvix in dvd-vob fara sa mai trec filmul prin mpg?
    Se poate (cu programe de gen AVI2DVD), dar nu ai foarte multă libertate la editat sau compilat DVD-ul.

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

@le099
    1.Poti sa-mi indici pasii cre trebuie urmati si ce var de virtualdub sa folosesc ca nu m-am descurcat.
    2 Se poate cu virtualdub si daca sunetul in MP3 e cu vbr si nu cu cbr.
    Salut.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by chooleen
    Nu este foarte complicat. Singurul lucru ce trebuie luat īn seamă este faptul că DVD-ul obţinut va avea aceeaşi calitate cu filmul DivX. Mai bună nu poate fi.
    Īn primul rānd converteşti cu TMPGEnc DVD Source Creator cele două AVI īn MPEG. AI opţiunea de a scoate video şi audio īn streamuri separate. Se pot pune ambele filme AVI şi va rezulta un singur fişier MPEG. La īmbinarea celor două filme ai posibilitatea de a edita (crop) īn cazul că există suprapunere de cadre.
    Īn a doua etapă, folosind DVD-lab PRO, īncarci fişierele obţinute īn prima etapă şi adaugi subtitrarea. Dacă vrei, poţi să faci capitole şi meniuri. Depinde de cāt de mult eşti familiarizat cu acest program. Compilezi şi după ce faci o probă poţi să-l scri pe DVD.
    Succes!
    Am facut filmul MPEG,dar nu stiu cum fac cu sunetul AC3 daca il preia automat,si iarasi este sacadata imaginea daca deschid cu BSPlayerul(cu Intervideo,VLC si WMediaplayer,nu),iar subtitrarea cand o pun in DVD-lab PRO le pun pe amanadoua cum sunt ele separat in acest DVD-lab Pro si mi le va face unite si sincronizate?Nu stiu deocamdata ptca nu am acest prg DVD-lab Pro si nu stiu ce si cum face. Multumim tare mult pentru prg trimis pe RapidShare si pt promtitudinea raspunsului. Bafta si toate bune!

Posts Thanks / Likes

Am facut filmul MPEG,dar iese sacadata imaginea...
    E ceva naşpa pe acolo. Poţi folosi alt program pentru convertire īn MPEG, deşi ăsta e unul din cele mai bune.
    ... iar subtitrarea cand o pun in DVD-lab PRO le pun pe amanadoua cum sunt ele separat in acest DVD-lab Pro si mi le va face unite si sincronizate?
    Īnainte de a folosi subtitrarea ar trebui să o "lipeşti". Poţi folosi Subtitle Workshop pentru acest lucru.

Dacă eşti "boboc" īn domeniu poţi folosi utilitare mai simple (vezi postul de mai sus, AVI2DVD). Dacă ai de gānd să faci mai des acest fel de editări īţi recomand să foloseşti DVDlab-PRO. Poţi face cu el orice īţi trece prin cap, cu condiţia să respecte standardele DVD.
    Vizitează mediachance.com ca să-ţi faci o idee despre acest program.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Da,sunt cam"boboc"in a prelucra un film,dar am reusit altfel pana la urma mai simplu sa fac filmul direct din dvix in dvd-vob,cu ajutorul unui prieten de aici care a venit pe la mine si mi-a aratat.Cu prg Virtual Dub am bagat filmul din cele 2cd-uri in el si l-am unit,apoi am bagat subtitrarea din cele 2cd-uri in prg Subtitle Workshop cu care am unit subtitrarile si am sincronizat-o pe cea de pe cd-ul doi la imbinarea lor.Dupa care am bagat filmul acum intreg in Vso ConvertXtoDvd cu care l-am convertit direct din dvix in formatul dvd-vob. Multumesc tare mult pentru sprijin si urmeaza sa mai sap in prg Dvd Lab care pe cat de sofisticat e,dar pare a fi misto tare la facut meniul unui film si multe altele. Bafta si toate bune!

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

depinde si ce pretentii calitate ai..
    eu unul nu-mi permit sa pierd nici un "bit" la calitate si chiar si pt. conversia materialului filmat de pe caseta minidv folosesc prog.
    adobe premiere pro pt. editarea materialului .avi in caz de nevoie
    (tranzitii,rgb,gamma,sharpnes,...) si pt. encodare folosesc CCE
    cinema craft encoder fiind unul din progr. profesionale pt. codarea in stream mpg2 si mpa sau ac3 care ulterior se compileaza in dvdlabpro
    sau scenarist pro.
    nu e tare greu dupa o prima incercare cu un material scurt de proba si calitatea obtinuta e pe departe cea mai buna fata de orice alt program folosit
    un tutorial bunicel (eu prefer sa lucrez standalone cu encoderele) il gasiti aici de la maestrul de firmware-uri patchuite Mtz
    http://forum.softpedia.com/index.php...5&#entry141825

Living an analog lifestyle in a digital world

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

@marcelll

ne spui si noua te rog de unde putem face rost de CCE for free

trimite-mi-l si mie daca nu ai vreun link pt el

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by le099
    http://www.cinemacraft.com/eng/download.html

thanks dar eu vreau varianta full nu trial-ul

Posts Thanks / Likes

Dă-mi PM cu mailu' tău (8MB).

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)