Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 80

Thread: HDTV

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default HDTV

Propun deschiderea de discutii pe aceasta tema pentru ca multi sunt interesati de aceasta problema. Am citeva nelamuriri la care va rog sa-mi raspunde-ti:
    1.de ce placile SS2 nu vad MPEG4 pentru ca din cite stiu sunt compatibile cu acest format?
    2.Un monitor LCD de calculator este compatibil HDTV daca are rezolutia necesara?
    3.Unde pot gasi softurile necesare?
    4.Dremboxul este compatibil HDTV?
    5.Acum din Ro. ce programe HDTV pot fi receptionate la softurile care exista?
    Va multumesc la cei care ve-ti raspunde
    Sunt doar:
    Timisoara, SS2, 1,45

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Re: HDTV

Quote Originally Posted by tedugoromania
    Propun deschiderea de discutii pe aceasta tema pentru ca multi sunt interesati de aceasta problema. Am citeva nelamuriri la care va rog sa-mi raspunde-ti:
    1.de ce placile SS2 nu vad MPEG4 pentru ca din cite stiu sunt compatibile cu acest format?
    2.Un monitor LCD de calculator este compatibil HDTV daca are rezolutia necesara?
    3.Unde pot gasi softurile necesare?
    4.Dremboxul este compatibil HDTV?
    5.Acum din Ro. ce programe HDTV pot fi receptionate la softurile care exista?
    Va multumesc la cei care ve-ti raspunde
    Sunt doar:
    Timisoara, SS2, 1,45
    1) Sunt 2 probleme de lamurit:
    a) Din pct de vedere al tipului transmisie in mpeg4 sunt realizate atat in standardul traditional DVB-S cat si in noul standard DVB-S2. SS2 nu stie decat DVB-S.
    b)Din pct de vedere al comprimarii acestea sunt H.264 care iarasi este un standard nou pentru care inca programele de receptie nu au suport. Acesta este insa un lucru care il poate rezolva creatorii de programe (tr sa-l rugam frumos pe Altxro).

2) Da este compatibil.

3) Deocamdata nu le poti gasi.

4) Nu am Dreambox dar sunt sigur ca nu sunt compatibile.

5) Vezi la adresa http://en.kingofsat.net/hdtv.php
    Teacher

altxro
    Guest

Orizontul unde se zareste H.264 este cam intunecat ! Am facut duminica niste teste offline (record cu AltDVB si play cu MediaPlayerClasic+CoreAVC) si rezultatul nu a fost deloc pozitiv: decriptarea unui stream de 1900 KBytes/sec ia cam 5-8% din procesor iar decodarea chiar si pe un P4 @3.6GHz merge groaznic de sacadat (cu proc. 100% ocupat) Pe viitor, cine vrea HDTV adevarat trebuie sa se gandeasca la un sistem cu procesor > 3GHz si placa video cu accelerare hardware H.264
    Pana reusesc eu sa modifc AltDVB-ul puteti sa incercati un SkyView MPEG4 sa vedeti cum se comporta...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default HDTV

Multumesc celor ce au raspuns pina acum!
    Din cele citite se pot trage citeva concluzii:
    1.Dremboxul nu este compatibil si nici pregatit pentru HDTV, cel putin in configuratia actuala. Un procesor care merge la 250 Mhz chiar si pe platforma Linux nu va putea avea performantele unui procesor la 3 Ghz sau a unui duo. Eu am un procesor AMD 2000+ (1650 Mhz), 1 G Ram, SS2 si cu ALTDVB merge bine pe programele HDTV.
    2.Deocamdata soft pentru aceste programe nu exista, dar in viitor nu se stie.
    3. Daca ai un LCD est cit de cit compatibil.
    Din cele ce am citit cred ca in continuare trebuie pariat pe Com. este mai flexibil si are mai multe posibilitati de decodare.
    A-ti vazut oferta de la Peruvision: receptor HDTV la vro 450 Euro, ce parere aveti.
    Stie cineva daca exista tuner pentru Comp comparibilDVB-S2?
    Astept idei si pareri, sunt

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

La 1. Ba parca merge , verifica ! ( prin UTP catre PC )
    La 2. Ba parca exista , verifica ! ( la sticky este un device , nu cred ca l-au lansat fara sw , sau mai sti ? )
    La 3. Ba parca si pe CRT merge 1920x1080

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Uitati-va pe
    http://www.scaistar.com
    un ghid interesant HDTV

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Re: HDTV

Quote Originally Posted by tedugoromania
    Multumesc celor ce au raspuns pina acum!
    Din cele citite se pot trage citeva concluzii:
    1.Dremboxul nu este compatibil si nici pregatit pentru HDTV, cel putin in configuratia actuala. Un procesor care merge la 250 Mhz chiar si pe platforma Linux nu va putea avea performantele unui procesor la 3 Ghz sau a unui duo. Eu am un procesor AMD 2000+ (1650 Mhz), 1 G Ram, SS2 si cu ALTDVB merge bine pe programele HDTV.
    2.Deocamdata soft pentru aceste programe nu exista, dar in viitor nu se stie.
    3. Daca ai un LCD est cit de cit compatibil.
    Din cele ce am citit cred ca in continuare trebuie pariat pe Com. este mai flexibil si are mai multe posibilitati de decodare.
    A-ti vazut oferta de la Peruvision: receptor HDTV la vro 450 Euro, ce parere aveti.
    Stie cineva daca exista tuner pentru Comp comparibilDVB-S2?
    Astept idei si pareri, sunt
    Procesorul de pe Dreambox este pt a rula sistemul de operare Linux cu tot ce implica asta: configurare, retea, meniuri etc. Pentru decodarea fluxului mpeg2 se foloseste un controler (tot un fel de procesor) dedicat care contine in registri lui instructiuni specifice de decodare. Deci nu procesorul de la IBM decodeaza fluxul. In cazul unui computer insa procesorul decodeaza dar acesta neavand instructiuni specifice acestui tip de lucru o face mult mai anevoios (ca si scarpinarea la ureche dupa cap). De aceea s-a adoptat filtre decodoare care trimite o parte de calcule placii video ca sa le execute eliberand procesorul de cea mai mare parte de calcule. Astfel de filtre sunt de la nvidia, ati, cyberlink, intervideo etc.
    Nu cred ca merita cumpararea unui receptor HDTV pentru ca sunt prea putine programe deocamdata. Dar daca ai bani....
    Teacher

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Va rog daca se poate sa urcati si la noi in upload CoreAVC™ H.264, skyview si update pentru ultimul pentru a putea incerca HD. De cate ori incerc sa-l iau de pe site-ul mama nu reusesc sa downloadez decat cativa kb. PLS! Sau daca nu macar linkuri valide.
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Pai treaba cu coreavc e ca pe site-ul mama e exclusiv comercial acum.
    A fost o varianta de test anterioara, la "liber", dar a cam disparut de pe net, iar pentru cea actuala nu stiu daca exista "solutie".
    Daca o vrei pe cea anterioara, da un mail pe pm, ca e mic.

Numai bine

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Cica Dvbviewer 3.2.6 stie hdtv mpeg4. Il are cineva "rezolvat" sa-l suie undeva (rapidshare)?

Numai bine

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Cor*AVC ver 0.0.0.4 :

http://rapidshare.de/files/20777486/hdtv.rar.html

pass: rdihdtv

la mine pe amd 64 3800+ cu matrix reloaded 720p aveam incarcare cpu 65-70% pe ffdshow si 15-20% cu cor*avc acesta.

Numai bine

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

offtopic: il sterge un admin dupa ce vede problema

Ce chestie, asta a uitat sa incrementeze posturile

Numai bine

later edit: acu mi le arata 81 pe toate

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Dati-mi si mie un pm cu un pass si user pentru rapidshare, va rog! Daca se poate , bineinteles!
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

nick61 , sper ca s-a rezolvat problema cu afisarea .
    Forumurile mari mai sunt atacate cateodata . Asa-i viata Doar cele mari .

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

nick61,nu nu lasa cu ochii in soare da-ne,te rog,si noua password corect de data asta.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)