Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Compresie de pe captura directa-cum si cu ce?

Am un tv tuner pinnacle.Cu el am tras videoclipuri de pe satelit.Problema este ca melodiile au dimensiuni prea mari-o melodie de 3-4 minute poate avea 150mb sau mai mult.Cum pot converti melodiile ca sa aiba dimensiune rezonabila si cu ce program?

"Say hello to my little friend"

Digitally Remastered Expert
    Posts Thanks / Likes

Din experienţa mea, cea mai bună soluţie pentru ceea ce vrei să faci ar fi iuVCR.

HOMEPAGE
    DOWNLOAD
    PATCH pass: www.2baksa.net
    [LEFT]Signature not found... Try again!

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default reply

Mersi frumos.

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default dvd

In ce format iti rezulta captura? Daca e ca la SS2 in mpeg2 il faci divx si daca mai ai si un player DVD-DivX stand alone le pui pe ce TV vrei (le mai si imprumuti la amici ce nu au instalatie de rec digitala).Salut.

PS: Sau le lasi asa si le pui pe dvd direct in mpeg2.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default reply

Din pacate iuvcr nu se impaca prea bine cu pinnacle-ul meu.Imaginea are dungi,filtrele nu apar,nu se poate inregistra(imi da eroare) iar imaginea nu este insotita de sunet.

Digitally Remastered Expert
    Posts Thanks / Likes

Man, lucrurile sunt simple, dar le complicăm noi. Nu cunosc tunerul tău TV, dar dacă lucrează cu BT878 WDM ar trebui să le foloseşti pe cele de la pagina iuLabs. Ei zic acolo că merge cu Pinnacle Studio PCTV. Eu am lucrat cu tunerul şi a mers beton. Acum nu mai am TV tuner şi nu mai pot face teste, dar ideea era ca driverele WDM clasice nu sunt chiar aşa de performante precum cele tweaked.
    n altă ordine de idei, dacă tu vrei să faci captură de pe satelit cu ajutorul tunerului TV, mi se pare că te scarpini ca oltenii. No offence (to anybody).
    Nu ar fi mai simplu să faci captura direct de pe un tuner de satelit (SS2, etc., dar bănuiesc că tu faci captură analog de pe Kaon)? Cu siguranţă calitatea va fi mai bună şi vei avea mult mai puţin de lucru.
    Revenind la conditiile reale (Kaon STB + Pinnacle TV tuner), solutia ar fi să ncerci cu driverele modificate sau să cauţi alt soft. Oricum, rezultatele nu vor fi spectaculoase.
    Pe vremea cnd aveam şi eu un TV tuner am avut sistem dual boot pentru că softul tunerului nu mi permitea să fac captură direct n DivX din WinXP. Şi aşa, pe lngă WinXP aveam şi un Win98SE pe care l foloseam doar pentru capturi comprimate live n DivX.
    Sfatul meu: vinde tunerul şi cumpără-ţi un SS2. Sau vinde tot şi ia-ţi un DreamBox.
    [LEFT]Signature not found... Try again!

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default reply

Dreambox e de mult timp in planuri ,dar va mai trece mult timp pana o sa-l am-nu dispun de resurse financiare pentru asa ceva.SS2 nu ma intereseaza nici daca e pe gratis.Dar e ceva ce n-am priceput:cum se scarpina oltenii?

P.S.- Kaonul nu il vand indiferent ce o fi.E cel mai bun receptor din clasa de mijloc (la patchuri e imbatabil).Nu stiu sa mai aiba cineva o armata atat de puternica de clone.Cat despre suportul tehnic al fanilor acestei marci....ireprosabil.

you said "member" huh! Teacher
    Posts Thanks / Likes

Si eu am inregistrat o multime de videoclipuri de pe VH1 si destule slagare japoneze ,de pe Multivision 1.Compresia o fac cu Drdivx setat la insane quality.Imi face din 100mb cam 30mb cu aproape nici o diferenta la calitate

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)