Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Reglare motor HH in Iasi.

Ma poate ajuta cineva sa reglez corect montura HH ? Am fixat inclinatia la motor cam in dreptul latit de 47-48 grade am reusit sa prind hotbirdul si astra de pe 19'est si nu reusesc sa prin hispasatul. Spuneti-mi care sunt pasii care tb urmati pt o reglare corecta. unghiuri etc..exact pt zona iasului. Multumesc!

Aburel
    Guest

In primul rand stalpul trebuie sa fie vertical.
    Reglezi antena sa fie la 0 (mai exact ar fi 1.8V)pe BADR2,3 (fostii Arabsat 2D si 3A).
    Daca ai reglat bine antena Hispasatul este aproape de sfarsitul cursei spre vest a motorasului (adica din spatele antenei spre dreapta)

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Re: Reglare motor HH in Iasi.

Quote Originally Posted by dancioch
    Ma poate ajuta cineva sa reglez corect montura HH ? Am fixat inclinatia la motor cam in dreptul latit de 47-48 grade am reusit sa prind hotbirdul si astra de pe 19'est si nu reusesc sa prin hispasatul. Spuneti-mi care sunt pasii care tb urmati pt o reglare corecta. unghiuri etc..exact pt zona iasului. Multumesc!
    Nu am HH dar montura (universala )polara e reglata pt punct 0 Astra 2A, montura fixa a antenei (offset 0.90) este la 35 grade si iau de la LMI 1 pana la Hispasat. Stau in zona
    Kaon 570,MRv,Echolite DSB-790,Pioneer Goldbox, SS2 ,DM 500s ,offset 0.90 , 30v--75e

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Ce montura ai ? Firma, nume. Nu toate monturile HH ajung pe Hispasat.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Daca ai cumparat-o de la magazinul Antena din spate de la Moldova, ia-ti gandul de la hispasat. Alea nu ajung pa sat. hispasat.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by shaolin
    Ce montura ai ? Firma, nume. Nu toate monturile HH ajung pe Hispasat.
    am un strong dm 1200 si un digi power sg 2100

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by shaolin
    Daca ai cumparat-o de la magazinul Antena din spate de la Moldova, ia-ti gandul de la hispasat. Alea nu ajung pa sat. hispasat.
    Nu prea mai cumpar nimic de acolo ca au niste preturi incredibil de mari. Nu stiu cum reusesc sa vinda la preturile alea. (motor hh la 5 milioane)

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Deci daca orientarea in urma setarii antenei parabolice cu motor nu este destul de exacta, pot aparea probleme de captare a satelitilor aflati mai ales la periferiie curbei polare, sau la apogeul ei, mai exact a satelitilor aflati cu mult mai la VEST sau la EST .
    Ca sa corectam aceasta, trebuie sa procedati in felul urmator : Alegeti un program FTA de pe un satelit de la extremitatea de EST. Ridicati si coboriti manual antena incet si cu grija, fara sa desfaceti suruburile . Daca astfel se produce o ameliorare a imaginii, procedati la fel si la extremitatea de VEST. Apoi, pentru reglarea finala parcurgeti urmatorii pasi :

CAZUL 1 :

Daca inbunatatirea imaginii se exercita cind apasati in SUS la extermitatea EST si apasati in JOS la extremitatea de VEST , atunci desfaceti usor suruburile (BOLT A) si invirtiti antena CU motor cu tot, f. putin, spre dreapta cum privesti antena din spate. Stringeti iar suruburile. Acum invirtiti din motor iar pe acest satelit si reglati din nou cu semnalul maxim acest satelit din receptor/motor. Astfel si celelalte pozitii de sateliti vor trebui probabil din nou reglate acum.

CAZUL 2 :

Daca inbunatatirea imaginii se exercita cind apasati in JOS la extremitatea de EST si apasati in SUS la extremitatea de VEST (contrar CAZULUI 1) desfaceti suruburile si invirtiti antena cu motor cu tot , spre stanga , bineinteles tot cu grija Stringeti suruburile si reglati ca in CAZUL 1 sateltii din nou cu semnal maxim !

CAZUL 3 :

Daca inbunatatirea semnalului apare cind apasati in SUS la pozitia extrema de est SI de vest , atunci trebuie sa desfaceti suruburile de jos la motor si sa inclinati cu grija, motorul cu antena cu tot puuuutin in JOS. Stringeti suruburile si reveniti pe satelitul de referinta de la extreme si setati si salvati din nou semnalul maxim, dupa care (daca e cazul) se regleaza si toti ceilalti sateliti.

CAZUL 4 :

Daca inbunatatirea semnalului apare cind apasati in JOS la pozitia extrema de est SI de vest, desfaceti suruburile de jos din motor si inclinati cu grija, motorul cu tot cu antena, puuutin in SUS. Stringeti suruburile si reveniti pe satelitul de referinta de la extreme si setati si salvati din nou semnalul maxim, dupa care (daca e cazul) se regleaza si toti ceilalti sateliti .

BAFTA

Cat despre preturile de la Antena, e hotzie pe fatza. Orice produs are pretzul dublu fatza de cel real.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Cel mai simplu e sa folosesti urmatorul procedeu daca ai un receptor cu goto x!Pui HH pe 0 urmarind ca antena ,montura,stalpul de sustinere si satelitul Astra 28,3 sa urmeze aceeasi axa apoi te duci un grad vest din aceasta pozitie cu tot ansamblul si merge!
    Succes!
    VU+duo/VU+Ultimo/DM800/AL Offset 1,95/toroidal 90 16lnb/;

Aburel
    Guest

Am si eu o problema legate de H-H.
    Daca aveti idee cam care ar fi problema...de la badr 2-3 spre vest prind toti satelitii ok, dar spre est pauza...cam care ar fi problema?
    Antena are tariectoria ceva mai sus decat axa satelitilor

P.S. Preturile la Antena nu sunt chiar duble...uneori sunt si mai mult decat triple Un SatFinder la ei e 90ron, iar la alt magazin iei acelasi sat finder cu 29ron. De aceea o sa dea faliment...doar se vede ca bate vantul prin magazin in ultima vreme

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)