Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 15 of 15

Thread: @altxro

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Default @altxro

Hai man, rezolva shi tu problema cu decodarea aia de linie 21 pentru closed captioning (subtitrare americana) si dau de baut. In plus vei avea o aderentza enorma pe piatza americana!

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Moo da` cum vrei sa probeze canalele americane ? Fa-i o chemare

Moderator Expert
    Pe marginea prapastiei. Privind voios (spre voi) in jos!
    Posts Thanks / Likes

Default Re: @altxro

Quote Originally Posted by hgfdgfui
    In plus vei avea o aderentza enorma pe piatza americana!

Cred ca are deja!
    http://dvbn.happysat.org/viewforum.php?f=54

@********* : -Oare de pe o inregistrare nu s-ar putea?

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

S-ar putea, asa s-a rezolvat si pt. dvd-uri. (Cyberlink). Pun la dispozitie documentatzie si plugins existente. Plus filtre.
    @slaman
    Aderentza de aderentza, nu asha, pentru ca se stie ca mytheatre e cel mai constientizat pe publicul d-aci.

altxro
    Guest
    RDI - Board Default Avatar

@hgfdgfui: Cand ai timp si chef fa-mi te rog o inregistrare de 1-3 minute (preferabil .TS) de pe un canal ce contine CCaptions.Thx !

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default altdvb server

ALTX te rog ajuta-ma intr-o problema de pricipiu si anume cu Altdvb(sau alt soft) se poate prelua si transmite intr-o retea locala un intreg transpoder receptionat cu SS2. Cu ajutorul modulului de la tine am reusit sa vedem in retea doar un program, deci un pas a fost facut. Sunt interesat in dezvoltarea unui proiect pe aceasta tema si in cazul in care acesta va capata valente comerciale vom suporta dreptiurile tale de autor.
    Cu stima,

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Crezi ca poti face ceva si pentru canalele transmise mpeg4?

Multam si sanatate

altxro
    Guest

@nickey1234: Un TP intreg "consuma" cam 3-5 MBytes/s... deci ar trebui sa mearga fara probleme in LAN de 100M
    AltSRV si modulul client a fost gandit ca un "remote DVB card", nicidecum pentru distributie in retea.Am inceput mai demult un modul de broadacast/multicast..dar din lipsa timpului a ramas in aceeasi faza
    @WoobyZ: Ma stradui Intre timp astept cu nerabdare sa scada pretul la cardurile DVB-S2...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Multumesc mult de raspuns. Mi-ai dat o veste grozava.
    Cardurile dvb-s2 sunt pe la 125 de euroi deci dupa parerea mea, accesibile.

altxro
    Guest

Parerea mea e ca nu se justifica pretul de 125 Eur.Din punct de vedere hardware singura diferenta fata de DVB-S e demodulatorul ce stie si 8PSK.. in rest: acelasi PCI Bridge ..aceeasi parte analogica ! Twinhan a prezentat la CeBIT noile lor placi HDTV asa ca ma astept ca in 2-3 luni si Technotrend-ul sa reduca pretul undeva pe la 80 Eur.

Partea nasoala cu HDTV-ul e ca ne "forteaza" sa facem upgrade la placile video, altfel, pe PC-uri normale (< 3.2GHz) si fara accelerare H.246 hardware nu prea sunt sanse de imagine cursiva.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Probabil ca ai dreptate dar scumpe,nescumpe, important e s-avem soft pt ele si-aci intervine maestrul Altxro

Orice incercare de a pune intr-un graph ALT-DVB AVSrc cu un H.264 decoder a dat chix(numai prietenii stiu de ce) si asta-i o problema care,odata rezolvata ne-ar ajuta sa mai vedem si cu vechile noastre ss2-uri cite ceva

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default Mersi maestre!

Mersi mult pentru raspuns si sper intr-o colaborare in directia mentionata. M-a bucurat foarte mult faptul ca ai demarat deja ceva in acest sens.
    Cu stima,

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Maestre AltX am descoperit un bug in AltDVB si til prezint pentru al putea remedia. Acum nu stiu daca a mai constatat cineva dar mai bine o fac ca sa se poata face ceva.
    Este la ultima versiune 2.1 si face si la prima 2.0
    Problema e ca nu functioneaza comenzile de Inchidere de suthdown si standby cam ce e la Power. la apasarea butonului asignat din telecomanda softul sa blocheaza. Deci numai cu telecomanda caci cu tastatura functioneaza corect.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by altxro

Partea nasoala cu HDTV-ul e ca ne "forteaza" sa facem upgrade la placile video, altfel, pe PC-uri normale (< 3.2GHz) si fara accelerare H.246 hardware nu prea sunt sanse de imagine cursiva.
    Nvidia spune ca avem accelerare video H.264 incepand cu Geforce 6. Si intradevar asa e, eu avand 6600GT cu ultimele drivere si Purevideo functioneaza (testata pe comprimari-decomprimari). Dar Nvidia a mai spus si ca decodarea hardware mpeg2(incluziv HD) cu purevideo se poate face numai incepand se la seria FX (seria 5000) ceea ce nu este adevarat pt ca functioneaza si pe un geforce 4MX. La momentu potrivit am testa eu si a mers. Acum nu mai am ocazia sa testez placile mai vechi deoarece am trecut la PCI-Expres dar nu sunt atat de sigur ca nu functioneaza si cu placile mai vechi. Ceea ce vreau sa spun e ca nu problema hard ar fi cea mai acuta ci te-as ruga in numele tuturor daca ai putea( ma rog daca poti sa-ti faci timp) sa modifici sursa Alt-Dvb-ului pt a acepta stream-uri mpeg4.
    Iti multumesc .
    Teacher

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

si eu am o problema cu inchiderea Altdvb (atat 2.0 cat si 2.1)
    Daca il inchid (indifetrent daca dau alt+f4, alt+x, sau daca click pe "x") NICIODATA nu mi s-a inchis. Se blocheaza si tb sa inchid din task manager.
    Mentionez ca cu vs anterioare lui 2.0 nu facea asa. Folosesc o placa Pinnacle.

@altx... man, ce se mai aude cu OSD-ul?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)