Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Receptie programe satelit pe TV

Am o problema! Pana astazi cand deschideam Tv si apoi receiverul ,imi aparea direct pe Tv programul de pe satelit pe care era fixat receiverul.Totodata de pe telecomanda receicerului puteam schimba imediat, sa revin la un program de Tv(cablu),butonul fiind Tv/STB.Nu stiu ce s-a intamplat dar acum cand deschid Tv si receiverul, nu imi apare programul de pe satelit,ci un program de pe Tv (cablu),sau imi apre imagimea neagra a Tv cu inscriptia AV1 si doar daca intru si apas pe telecomnada Tv la AV pot intra pe receiver.Totodata daca accesez butonul de pe telecomanda receiverului sa deschida si sa inchida programul de pe satelit,(nu raspunde la comanda) si nu pot sa revin sau sa intru pe programeTvsi programe satelit decat din telecomanda Tv prin Av.Ce sa fac sa revin si sa mi se deschida din prima cand deschid Tv si receiverul un program de pe satelit?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Nu ai specificat ce receptor ai,verifica scartul si vezi atunci,tv de care este?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Receiverul are 2 scarturi, pe unul scrie TV (si trebuie sa duca la TV) si pe celalalt VCR (aici legi de exemplu videorecorderul sau DVD-ul). Fenomenul descris de tine se intampla daca te conectezi cu cablul scart de la TV la mufa VCR. Verifica daca scartul ce duce la TV este conectat la receiver acolo unde scrie TV, fiindca numai la mufa asta ai tensiunea de comutare TV/AV.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Receptie programe satelit pe TV

Multumesc de informatii. Am rezolvat problema prin schimbarea mufei euroscart la iesirea corespunzatoare pentru Tv.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

am si eu o intrebare de genul asta. stau in Sibiu si am ca sat de referinta Astra 23.5E. Eu am setat pct. 0 la ARAB2 26E. insa prind cam toate pana la turksat, dar Astra 19.2E foarte slab vreo 9-10 transpondere (mai ales 10.832 cu semnal bun).s-ar putea sa fie din cauza ca am un obstacol. dar vreau sa stiu daca ma afecteaza atat de tare incat sa nu prind bine 19.2E?
    VU+ UNO (BlackHole) & Dreambox 500+ S, LNB Inverto Black Ultra, antena 1.1 m TRIAX, Optibox H-H DM3800 USALS, Telekom - Focus - Freesat

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

scuze cred ca am gresit subiectul. citeam pe altceva un post asemanator
    VU+ UNO (BlackHole) & Dreambox 500+ S, LNB Inverto Black Ultra, antena 1.1 m TRIAX, Optibox H-H DM3800 USALS, Telekom - Focus - Freesat

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)