Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 15 of 15
    Tārnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Cum sa folosesti BOOM "in afara"?

Toate bune si frumoase, pachetul contine cam tot ce ma intereseaza, dar cititi si voi ce se scrie pe site-ul BOOM:

Pentru a avea garantia specificata in contract, pentru a fi activata cartela si pentru a va asigura ca sistemul functioneaza in parametrii tehnici corespunzatori , trebuie ca sistemul sa fie montat de companiile care asigura acest serviciu pentru BOOM.
    Deci, presupunand ca platesc 180 EUR pentru receiver+lighean+LNB, trebuie sa le instalez intai in tara (pentru activarea cartelei) si apoi sa le trec granita? Altfel nu-mi activeaza cartela? Abonamentul cum poate fi platit? Chiar nu-i intereseaza clientii "din afara", chiar daca oficial ei nu exista?

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu oricum am hotarit ca le dau o mina de ajutor si Nu montez kiturile lor la roma.Sa vedem cine o sa le plateasca la instalatorii italieni 100 de euro pe instalare?(mai am 2 prieteni aici la roma instalatori care au luat aceasi decizie)

Tārnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

N-am fost suficient de clar: platesc 180 EUR si primesc o antena si un LNB cu care nu am ce face, instalarea o platesc degeaba (ca doar n-or veni ei in Austria!) si la urma descoper ca nu-mi activeaza cartela. Despre asta spuneam, clientii de afara sunt scosi de pe lista.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SatWien
    N-am fost suficient de clar: platesc 180 EUR si primesc o antena si un LNB cu care nu am ce face, instalarea o platesc degeaba (ca doar n-or veni ei in Austria!) si la urma descoper ca nu-mi activeaza cartela. Despre asta spuneam, clientii de afara sunt scosi de pe lista.

Si nu numai...vor pierde si clienti din Romania care nu vor sa arunce banii pe instalare si un receptor de rahat...Dar banuiesc ca vor schimba strategia...cat de curand...
    Salut Prieteni!

Mi se rupe Expert
    Posts Thanks / Likes

pai si nu vad unde-i problema.

si Digi la inceput nu a fost destinat celor de afara. dar , nu putem sa zicem ca acest lucru nu a fost luat in calcul de cei de la Boom.

daca vrei Boom afara , faci exact cum ai zis tu , daca nu , nu.

asta e.

cu toate ca cei de-afara o sa faca cum ai zis si asta e un cistig pt Boom.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by badboy
    pai si nu vad unde-i problema.

si Digi la inceput nu a fost destinat celor de afara. dar , nu putem sa zicem ca acest lucru nu a fost luat in calcul de cei de la Boom.

daca vrei Boom afara , faci exact cum ai zis tu , daca nu , nu.

asta e.

cu toate ca cei de-afara o sa faca cum ai zis si asta e un cistig pt Boom.
    Cei din afara vor cumpara NUMAI digi la 70 de euro cu baza gratuita pe un an.I-ti spun din experienta ca nimeni nu plateste nimic in plus.Le ajunge faptul ca au baza.Cei care au maxpak sau extra 1 ai numeri pe degete.

Tārnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Acum imi vine o alta idee: poate se vor gasi instalatori "intelegatori" care vor raporta instalarea facuta (chiar daca nu o fac), ei isi incaseaza banutii si clientul se alege cu receiverul functional (cartela activata). Plata abonamentului se poate rezolva dupa metoda Digi (prieteni sau rude in tara). Totul e sa apara instalatorii "buni la suflet" care sa accepte, cu toate ca nu vad de ce n-ar face-o. Eu ii astept dupa ce-mi expira cartela Focus!

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Totusi ,sunt si foarte multi de afara care s-au saturat sa trimita conservele defecte in tara si poate vor ceva mai fiabil

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

SatWIEN:
    Acum imi vine o alta idee: poate se vor gasi instalatori "intelegatori" care vor raporta instalarea facuta (chiar daca nu o fac), ei isi incaseaza banutii si clientul se alege cu receiverul functional (cartela activata). Plata abonamentului se poate rezolva dupa metoda Digi (prieteni sau rude in tara). Totul e sa apara instalatorii "buni la suflet" care sa accepte, cu toate ca nu vad de ce n-ar face-o. Eu ii astept dupa ce-mi expira cartela Focus!
    cind arunci ligheanul si lnb-ul(poate pui linga si receiverul max)sa nu uiti sa ma anunti.

Tārnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

@nirolf
    Esti primul pe lista, mai ales ca in dimineata asta, dupa ce a stat ploaia, am schimbat locul antenei (unde o pusesem amandoi). Nu se mai vedea nimic din cauza vegetatiei, acum am prins o fereastra dar numai spre Thor si Amos. Restul sunt kaput. Keep in touch.

boom_bastik
    Guest
    RDI - Board Default Avatar

Ce te faci cu pozele care tb facute sa se vada sigiliile ......... le faci in photoshop

Tārnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by boom_bastik
    Ce te faci cu pozele care tb facute sa se vada sigiliile ......... le faci in photoshop
    La asta nu m-am gandit! Dar pozele le fac eu, le pun pe mail-ul instalatorului si el le da mai departe la BOOM. Numai sa nu aiba pretentii de sigilii si alte chestii ...

Băiat de gaşcă Expert
    Posts Thanks / Likes

O să-şi bage minţile'n cap că doar o fac pentru bani, nu de plăcere. Vor lăsa o "fereastră" şi pentru cei de afară. Eu romān mort de foame şi evreu sărac n-am văzut.
    Numa' să nu se gāndească la o variantă scumpă pentru romānii de afară că e o greşeală fatală. Romānu' iese din ţară să strāngă din cur, fiţele le face acasă. Bineīnţeles vorbeam īn general, excepţiile se ştiu!

ss/indescifrabil

Tārnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Si eu sper ca cei de la BOOM isi vor da seama ca un procent important din clienti sunt din afara tarii. Mi-e greu sa estimez dar ar putea fi chiar 20-30%, cine stie.

Băiat de gaşcă Expert
    Posts Thanks / Likes

Īn afara instalării, pentru Italia mai apare o problemă. Pachetul B1 (cu serie A)/Telesport/Senso/MTV se prinde tare prost. Are căderi de semnal bruşte care ţin şi cāte un sfert de oră. Asta pe cer senin şi aici şi īn ţară. Pe vreme proastă nici nu pot să mă gāndesc la ce ar fi bună o antenă de 80 cm. Dintre celelalte posturi de pe Amos, surprinzător cel mai mult timp "up" īl are TVRM. Prin urmare, ori schimbă up-link-ul cu unul mai puternic ori Italia rămāne la Digi şi Max.

ss/indescifrabil

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)