Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Skystar2 Problema clara fara rezolvare (se pare)

placa skystar2 pare blocata pe o anumita frecventa, daca scanez astra 19 nu gaseste nimic pana la 12169, apoi gaseste aceleasi posturi pana la 12600, de zece ori viva, viva+ etc, apoi iar nimic cele pe care le gaseste merg perfect si se poate comuta intre ele fara probleme. Am mai multe placi, antene, pc etc. se exclud probleme de soft, drivere, lnb sigur este ceva legat de placa. Am citit, rescris eprom-ul. Din cand in cand isi revine fara nici o regula si merge perfect o jumatate de zi !?. Este v 2.3 si are un cooler de 4000 rot/min montat, deci nu-i problema de incalzire. Daca scanez hotbird, intervalul "pica" pe alte posturi (CCTV4 etc ) care merg perfect. Am "verificat" mai multe firme din zona TM care se ocupa cu asa ceva si am cheltuit deja aproape jumatate din valoarea uneia noi. Totusi ce explicatie poate sa aiba sa devina asa..o placa pentru fanii Viva ? ca despre CCTV4 ...
    Apropos daca cineva lucreaza la Viva si vrea sa aiba o placa "smart" care se "autoregleaza" pe frecventa de la serviciu... am una de vanzare

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Cit ?

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

ermala

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

"Cit ?" am inteles.... cred
    dar
    "ermala"... trebuie sa mai studiez.. rog detalii

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Deci sa inteleg ca acea antena pe care ai testat este reglata ok, adica cu alte placi sau receptoare prinde tot ce se poate pe Astra in zona in care esti. Pentru ca o situatie similara aveam cu o antena care nu era reglata ok, era cam mica si ajunsesem sa prind canale doar de pe anumite transpondere sau de pe alti sateliti.
    Din ce zici tu se pare ca nu prea e situatia mea dar in cazul asta numai un service te poate ajuta sau schimbarea ei pentru ca ceea ce se intampla trece peste posibilitatea de a o repara tu personal.
    Pinnacle PCTV SAT + Offset 1,4m + Lnb 0,2db

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Antena este OK, am 70-90% semnal pe toti satelitii de la 42E pana la 30W in Timisoara (este offset pe montura polara). Cred ca am fost deja la cei mai buni pe care i-am gasit pt service in TM, si am primit chiar solutii de genul "sa o las acolo, in speranta ca mai apare o placa si prin comparare si inlocuire a anumitor integrate sa se determine defectul" rezulta clar ca placa mea la randul ei putea sa devina "donator" de integrate pt stabilirea altor defecte asa ca am ajuns cu ea pe acest forum. Cred ca trebuie o abordare de electronist, nu doar de utilizator cu destula experienta, adica eu (utilizatorul), si mi-ar prinde bine o adresa macar pt schema electrica sau bloc a placii. Pt poza http://www.progdvb.com/card_pics/ss2_2.3_front.jpg

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)