Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Subtitrare pentru un film inregistrat cu SS2

Se poate pune direct o subtitrare pe un film inregistrat de ex. cu ProgDVB de pe TPS Cinestar.Este obligatoriu,sa transform filmul in Avi.iar apoi sa pun o subtitrare( sub.srt.txt.) sau ce tip voi gasi pentru filmul respectiv?Care este cea mai rapida metoda.Nu vreau meniu de DVD.

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Trebuie sa-l transformi neaparat in DVD sau Divx. Daca vrei sa-ti pastrezi calitatea faci DVD. Ai nevoie de subtitrare in srt sau sub. Subtitle editor, DVDLab, si gata...daca vrei mai mult mergi pe softpedia si sunt acolo tutoriale super.
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Am vrut sa stiu cam ce pot sa fac sa-mi fie mai usor.Am aflat!Sa nu ma mai necajesc sa bat tastatura si sa merg la net zilnic sa intru pe 'RDI" sa vad daca cineva are vreo parere.Sunt convins ca multi din cei care au citit topicul stiu sa faca acest lucru.Daca as fi spus ca folosesc un program cu care inregistrez LIVE in format avi. cu ss2 sunt convins ca se oboseau sa ma intrebe care este acela.
    Nu vi se pare ca exista prea multa rautate pe acest forum.
    INTERESUL POARTA FESUL ,SI IN REST FIIECARE CU ...MASI
    Poate ma trezezc cu ceva "banuti" de la cei pe care i-am suparat.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by jenel
    Poate ma trezezc cu ceva "banuti" de la cei pe care i-am suparat.
    Eu vad ca tu esti cel care s-a suparat, desi ai primit raspuns de la skycleaner.
    Nu exista nici un plugin/ program cu care sa inregistrezi in avi in timp real ptr. ca transformarea in avi necesita multa putere de calcul.
    Pe pc nu stiu care player de mpeg stie subtitrari, cele folosite de mine (media player clasic, media player, vlc...) nu afiseaza subtitrare daca folosesti mpeg.

O solutie este sa cumperi un divx/dvd player standalone care stie sa redea mpeg2 din fisier si stie si subtitrari, nu este scump.

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

@jenel
    Sa raspund si io
    1.in principiu exista posibilitatea de a trage avi de pe ss2 intr-o singura formula, m-am obosit sa o verific pe vremuri, fara multe sanse de reusita, caci n-aveam nici procesor greu nici ram suficient. Dar trebuie sa existe pe net cel putin un progrem de genul "live screen recorder" sau "on screen recorder", care inregistreaza activitatea de pe ecranul calulatorului si care poate trage direct in format .avi. Ca un astfel de program sa-ti poata lua imaginea reprodusa de ss2, va trebui sa el sa poata face un asa-zis "overlay recording", ceea ce e mai dificil. Dar probabil exista. Daca nu exista, atunci NU e nici o alta metoda de luat direct avi.
    2.daca iei fisierul mpeg, in principiu poti sa-i asociezi subtitrare la reproducerea pe PC - bsplayer ia subtitrare automat (.sub sau .srt) si la fisiere mpeg. Insa DVD playerele standalone de pe piata nu stiu sa ia subtitrare pt. mpeg-uri, deci solutia din acel moment, e fie sa-l faci divx (calitate exista si ca divx, dar trebuie facut in 2 pasi, altfel o sa ai un fel de vhs-rip quality - care nu este prea rea, totusi), fie sa-l faci DVD (se pastreaza calitatea, dar nu va fi chiar a unui DVD autentic).
    Majoritatea posturilor trasmit la fps (frames/per/second) 29.970. Nu prea sint subtitrari care sa se potriveasca bine cu asta, ele trebuiesc convertite la acest framerate cu un editor de subtitrari (daca lasi filmul asa, sau daca-l faci divx fara sa schimbi framerate) sau convertsti filmul la framerate-ul dorit cu un editor corespunzator.
    Eu nu folosesc multe convertoare, exploatez la maxim virtual dub-ul. Daca vrei ceva calitate mai mare, fa divx cu divxcreate, mi se pare ca are si o componenta care ii permite sa lucreze la rezolutii mai mari fara sa crape sau sa desincronizeze. Cu toate astea, pregateste-te pt. asteptare.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by hgfdgfui
    ...
    Insa DVD playerele standalone de pe piata nu stiu sa ia subtitrare pt. mpeg-uri, deci solutia din acel moment, e fie sa-l faci divx
    ...
    Eu am un Yamada 6700 (l-am cumparat acum 1 an cu vreo 300 ron) si merg perfect subtitrarile cu fisiere mpeg.
    Chiar ieri m-am uitat la "Batman begins", am procedat in felul urmator:
    - inregistrat filmul de pe multivision cu altdvb in format .ts
    - ts -> pva cu PROJECTX
    - pva -> mpeg cu PVA2MPEG2
    - am ajustat subtitrarea cu SUBTITLE WORKSHOP
    - scris fisierul mpeg2 impreuna cu subtitrarea pe dvd
    In acest fel calitatea este maxima, am subtitrare si nu mai pierd vremea cu transformare in avi/dvd.

Quote Originally Posted by hgfdgfui
    Majoritatea posturilor trasmit la fps (frames/per/second) 29.970. Nu prea sint subtitrari care sa se potriveasca bine cu asta, ele trebuiesc convertite la acest framerate cu un editor de subtitrari (daca lasi filmul asa, sau daca-l faci divx fara sa schimbi framerate) sau convertsti filmul la framerate-ul dorit cu un editor corespunzator.
    Poate in SUA posturile transmit la 29,97 dar in europa transmit la 25 fps, oricum asta nu are importanta daca folosesti subtitrare in format .srt (sincronizarea subtitrarii se face in unitati de timp si nu frame-uri), sincronizarea face softul din player.

Si o corectie la ce am scris mai sus: media player clasic stie subtitrari cu fisiere mpeg (trebuie schimbat "video renderer type" pe VMR7/VMR9)

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

In SUA+Canada absolut toate transmit la 29.97. Tzin minte ca in Europa se transmitea si la 25, dar si la 30. E drept ca nu prea stiu cum zisesi cu subtitrarea aia, ca daca nu-i sincronizata din start, nu stiu cum i-o sincronizeaza playeru'...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Sincer,nu pot decat sa VA MULTUMESC!

Posts Thanks / Likes

Cel mai bine cand prelucrezi filmul selectezi subtitrarea in time nu in frame si totul va fi cool. Eu eram un nestiutor total in domeniu si in cateva zile am facut DVD si DiviX super cu subtitrari si Meniu in DVD. Trebuie doar sa-ti placa. Satisfactia primului DVD iesit din mana mea a fost enorma. Apropo ca sa nu mai deschid alt topic cum naiba faceti sa bagati pe forum imagini cu programe in lucru ca cel de mai sus?
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Alt+Print Screen sau Ctrl+Print Screen(prt sc), paste in Paint, cut area, Save As jpg, upload pe net. Sau cauti un programel care face captura de ecran si salvezi o gramada de pasi.

Posts Thanks / Likes

eram sigur ca se va rade de mine,dar asta e... da-mi si un nume de programel, te rog!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu rade nimeni man. Uite aici o imitatie de ce ai nevoie http://www.printdesktop.com/

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)