Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default AJUTOR !!! PLACA VIDEO + CABLU DVI + LCD + PROGDVB SI ALTDVB

Am un TV LCD SAMSUNG 32"(1366x76 pe care l-am legat la calculator de curand cu cablu DVI. Inainte era prin VGA si nu aveam probleme. Acum in schimb, de cand am reinstalat driverul de placa video nu-mi mai stie rezolutiile normale (1024x768, 1366x76 ci altele ciudate 1600x900, 1192x664 rezolutii care merg dupa ce fac un overscan sau underscan cu utilitarele de la placa. Am observat apropos de rezolutii ca singura valida este cea mai apropiata de cea a LCD-ului, dar 1366x768 nu stie sa-mi faca! 1)DE CE?

Toate "bune" pana cand deschid Progdvb-ul sau Altdvb-ul. ratie 4:3 in loc de 16:9 ca atunci cand aveam cablu VGA si 1024x768 de rezolutie si Tv-ul era vazut ca un monitor analog! Este adevarat ca Progdvb-ul are letterbox pt 16:9 dar nu-mi place pentru ca "iese din cadru" iar la Altdvb se poate rezolva cu don't eep aspect ratio dar facand tot timpul pe fereastra programului in curs de vizualizare click dreapta si debifand. M-am saturat deja! STIE CINEVA VREO SOLUTIE LA PROBLEMA MEA ?
    Multumesc tuturor anticipat!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Poate ar fi bine sa reinstalezi driverul video cu pc legat la un monitor normal.Eu am lcd schneider la pc-ul meu si vede fara probleme,dar instalarea am facut-o cum ti-am zis.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

@WoobyZ
    Cand am instalat driverele aveam legate la PC si monitorul si TV LCD.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Daca ai placa video ATI incearca sa instalezi tweaku` de la Rage 3D care zice ca permite sa selectezi ce rezolutie vrei, chiar cele mai ciudate de la ecranele cu plasma.Eu n`am incercat ca nu am TV destept, da in Chip special asa scria! Succes!

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default DIN NOU EU CU ACEEASI POVESTE

nu am ati, ci geforce 6200 dar intrebarea mea era legata in spcial de AltDvb si Progdvb: cu o rezolutie neconventionala de 1192x668 imaginea redata de progdvb si altdvb este de 4:3. repet, cu altdvb se poate rezolva dar este plictisitor sa stai tot timpul sa faci click pe imagine si stretch to 16:9 de cate ori schimbi canalul (! bug ? - v 2.1) iar progdvb-ul a ramas in urma zic eu cu optiunea letterbox pentru 4:3 sau letterbox pt 16:9 pentru ca repet, imaginea imi iese de pe ecran. In concluzie si sper sa nu gresesc, cele 2 programe nu pot face fullscreen in 16:9 decat daca rezolutia din placa este una din cele de larg uz : 800x600, 1024x768 etc
    CA SA FIU MAI INTELES : EXISTA VREUN FILTRU - GRAPH PENTRU VREUNUL DINTRE PROGRAME CARE IMI POATE REZOLVA PROBLEMA ASTA ? ... SAU ORICE ALTCEVA...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)