Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 14 of 14
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default JTAG pt.srt 6xxx?

Stie cineva cum se poate scrie cu JTAG-ul flash-ul unui Strong 6xxx mai precis cu ce programe si unde le gasesc?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default jtag

Gasesti totul pe -zackyfiles.com- iar firmware pe RDI- strong files.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Mersi nikos dar am nevoie de un FAQ sau asa ceva doar pt.Strong 6xxx...mentionez ca am mai folosit cu succes JTAG la Strong 4355 Evolution deci cunostinte minime despre cum se procedeaza am deja in schimb la seria 6xxx ar fi prima data cind apelez la JTAG si nu as vrea sa dau gres, tocmai deaceea m-am gindit sa cer sfatul vostru mai intii...astept in continuare...

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

...acuma vad ca problema mea este identica cu ce a patit si @nikos deci pt.a fi inteles mai bine imi permit sa copiez aici ceea ce s-a scris intr-un topic mai vechi:

,,Am incercat sa pun patch 6125 pe un skymaster Dx24 cu tunersharp 0194,deci acceptabil. Am incarcat bootloaderul cu verificare si cand am trecut la aplications loader mi s-a blocat operatia. Imi zice ca nu poate deschide un fisier, care nu zice, zice doar eroare adress 0003. Am incercat cu mai multe aplication , crezand ca fisierul e de vina. Canci . Nimic. Am incercat patch-loader si a incarcat patch. bin si key.bin Cand l-am incercat imi arata doar un dreptunghi cu imaginea de upgradare via satelit si asa ramane. Nu reactioneaza la nici o comanda, ledul verde aprins, imaginea cu dreptunghiul pe ecran si gata. Am incercat sa scriu cu serialtrans firmavare 8.05 - cea originala si nu vrea sa o incarce. Am incercat cu firmvare 8.08. Aici incarcarea pentru toate urt. urile se face cam in 0,6-0,8 secunde pentru fiecare urt. cand normal ar necesita mai mult timp, la final imi zice ca s-a incarcat totul ok dar cand in probez ..... imi arata tot dreptunghiul cu upgradarea si tot nici o reactie la telecomanda sau de pe panou.
    Daca ajung la jtag, stie cineva de unde pot lua bin.-ul de stergere a flashului si care e pozitia contactelor la montarea j-tagului. Care jkey. exe merge la Dx24.''

,,Domnilor colegi de forum,

faceti o fapta buna si spuneti-mi unde pot gasi un fisier unlock.bin care sa mearga la flashul ferguson M29w160ET ? Am pus jTAGUL dar nu reusesc sa sterg flasul sub nici o forma. Am incercat cu 4 tipuri jkeys.exe si nici una nu recunoaste flashul asta. In baza lor de date ( a Jkeys.exe ) nu exista un receiver cu un asemenea flash. Am gasit unul care terminatia in DT nu in ET si tot degeaba. Ulockul. bin al Dlui Mihai P l-am testat si nu merge. Poate stie cineva un altul sau s-a mai lovit cineva de tipul asta de flash.''

Deci ma poate ajuta cineva in aceasta problema?

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

incearca cu jtag-up(cap de mort),eu cu asa ceva am rezolvat unul,nu mi -a sters flashul din prima dar din citeva incercari l-am sters si am pus flash de skymaster.

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

@zozosat

Dezlipeste eticheta de pe flash si verifica daca si in cazul tau e vorba despre acelasi tip de flash (M29w160ET) sau nu ,pt ca e posibil sa nu fie tot ala.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

@siti
    Unde gasesc acest,, jtag-up''? Poti sa-mi dai un link de unde sa-l descarc sau eventual poti sa mi-l trimiti pe mail?

@SAFETRON1
    Am verificat este vorba tot de M29w160ET...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Cauta cu google fisierul p2b.bin ( forma zip), care de fapt e un miniloader , fa download si incarca-l direct cu Jtagul si dupa aia incarca( tot cu jtag) softul oficial de skymaster var 8008.05 si daca ai noroc o sa merga. Eu asa am facut, ca oricum il declarasem pierdut , si a mers. Nu ma intreba de ce si cum de a mers ca " nu poci pentru ca sa zic " dar a mers. Am gasit si o echivalentza a flasului si flasul original tot cu google , am gasit un jkeys cu echivalentul , dar m-am jurat ca nu mai ma apuc de schiat.

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by zozosat
    Unde gasesc acest,, jtag-up''?
    il gasesti aici jtag_up.zip (right click save target as)

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

@SAFETRON1

Multumesc pt.link am incercat si cu acesta dar tot fara rezultat...tot nu reusesc sa sterg si nici sa rescriu flashul decit in proportie de 25% dupa care imi da mesaj de eroare...de citit se poate citi fara probleme...ori nu fac ceva bine ori am de-a face cu o pana de flash...astept totusi in continuare pareri, poate nu fac eu ceva bine...

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Atunci problema e clara , nici jkeys si nici jtag_up nu stiu sa citeasca acest tip de flash pt ca nu cunosc adresele de scriere si marimea sectoarelor in memorie .Singura solutie ramane de gasit un jkeys.def ce contine acest tip de flash sau trebuie gasite specificatiile tehnice ale acestuia si introduse manual in definitii.

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Am gasit ceva specificatii tehnice pt flash-ul M29w160ET , acum ramane de vazut daca am toate datele ce sunt necesare pt introducerea in jkeys.def a acestuia.Nu stiu daca am timp sa te ajut zilele astea cu creerea definitiei dar dupa Paste cred ca rezolvam problema in mod sigur

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

@zozosat

ti-am facut definitie pt flash-ul M29w160ET ca sa poti scrie cu jkeys ....da-mi un PM

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

@SAFETRON1

Ai PM!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)