Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    adriann
    Guest
    RDI - Board Default Avatar

Default Acelasi tip de subtitrare la unele filme merge la altele nu

Acelasi tip de subtitrare la unele filme merge la altele nu, stie cineva de ce sau ce este de facut ?

Am dat jos de pe ODC cateva filme cu subtitrare avand extensia .sub.
    Respectand regula ca numele subtitrarii sa fie identic ca numele filmului in format avi, la unele filme subtitrarea se vede la altele nu.
    Am cautat pe google daca sa mai confruntat cineva cu aceasta problema, dar nu a m gasit nici o referire la asa ceva.

Mentionez ca pe calculator subtitlurile se vad perfect, dar atunci cand la pun pe DVD si incerc sa vad DVD-ul pe TV, unele filme au subtitrare, altele nu.

Multumesc anticipat pentru ajutor.

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Prima linie a subtitrarii, pt dvd. trebuie sa fie 0.00 - minut zero, secunda zero. Adica timp.
    Unele sub-uri, in functie de softul cu care au fost editate, au in header o informatie de genul:
    [font]=xxx
    [dimensiune]=xxx
    chestii din astea. Calculatorul sare peste liniile astea, dvd-ul nu. Daca prima linie a subtitrarii e informatia de font si dimensiune, nu le vezi niciodata pe dvd player - dvd player-ele nu recunosc asta.
    Deschide fisierul-subtitrare cu notepad. Daca prima linie nu e informatie de timp ex. 00.10.21, sau ceva de genul asta, si e altceva, sterge linia respectiva.

adriann
    Guest

Default La mine situatia este alta

Am verificat si nu am la inceputul subtitrarii nimic altceva decat timpul la care incepe si se termina secventa de subtitrare. Oricum multumesc pt indicatie. Mai astept si alte sugestii.

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

N-am idee. De fapt trebuiesc vazute. Poate exista greseli in interior, poate din cauza unui rind de caractere pe care dvd player-ul nu le recunoaste, nu merge nimic, poate sint sub-uri facute cu substation alpha si sub-uri facute cu alt editor, si primele nu merg (formatul e mai complex), pot fi mai multe motive...

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

am intalnit eu chestia asta era de la spatiu dintre caractere la numele filmului, ex : ice age ---- ice.age in loc de punct aveam spatiu sau invers, verifica neaparat sa nu fi fost schimbata denumirea din sub in txt sau srt.
    Exista mai multe lucruri in Cer si pe Pamant decat vom sti vreodata!
    Antena 2,2 al dintr-o bucata, lnb flansa invacom quad, 2 motoare azimut si elevatie,receptor echostar AD3000IP.
    http://www.radiovis.de/

Digitally Remastered Expert
    Posts Thanks / Likes

De obicei acest lucru se datorează faptului că subtitrarea este de tip SRT, dar are terminaţia SUB (sau invers). Pe calculator acest fapt nu influenţează cu nimic, dar pe un DVD player standalone apar probleme. Primul lucru ce trebuie făcut nainte de a scrie pe disc este editarea cu notepad (sau un editor de text) şi ştergerea tuturor informaţiilor legate de text, formatare, culoare, etc. Aceste informaţii nu sunt folosite de playerele standalone. Cel puţin, eu nu am văzut un player să redea subtitrarea n violet sau verde praz ( ), chiar dacă subtitrarea conţine astfel de informaţii. Remarca lui @hgfdgfui precum "Prima linie a subtitrarii, pt dvd. trebuie sa fie 0.00 - minut zero, secunda zero.", nu cred că este o regulă. Probabil depinde de playerul folosit. n cele din urmă şi poate cel mai important lucru, subtitrarea trebuie salvată cu extensia pe care ar trebui să o aibă. De exemplu, dacă ai ceva de genul:
    ...
    {4431}{4465}mi verific jucăria, Boss.
    {4758}{4789}Drag, iată carne proaspătă.
    {4937}{4997}Mulţime! Trebuie să fie juma' de duzină.
    ...

, subtitrarea este SUB.
    Dacă este de genul:
    ...
    7
    00:01:50,777 --> 00:01:52,821
    mi pare rău, ofiţer Clouseau.

8
    00:01:54,364 --> 00:01:56,200
    Scaunul meu s-a nţepenit.

9
    00:01:57,910 --> 00:01:59,036
    Uite problema.
    ...

, subtitrarea este SRT.
    Acestea sunt două dintre cele mai folosite formate, dar cu siguranţă vei ntlni şi altele. Poţi folosi de exemplu Subtitle Workshop, cu care poţi converti subtitrările dintr-un format n altul.
    [LEFT]Signature not found... Try again!

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Exclamation Rezolvare

Problema se rezolva in felul urmator: deschizi fisierul .srt cu Microsoft Office Word. Te va intreba ce tip de encodare vrei sa folosesti ( alegi din cele 3 tipuri, pentru ca iti si arata cum e - trebuie sa se vada timpii de start si stop). Dai copy, deschizi un Office Word nou ( pagina goala) si dai paste.Salvezi apoi ca .txt ii dai denumirea exact ca cea a filmului, si folsesti fisierul acesta nou pe post de subtitrare.La mine merge foarte bine pe dvd-player.

P.S. Problema fisierelor .srt pe care dvd-playerul si TV-urile nu le pot citi, este ca ele sunt encodate pentru windows, iar cand il deschizi cu Office-ul te lasa sa-l citesti, dar nu sa salvezi in el cu noua encodare.

Feed-back Please !

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Buna dimineata Pun pariu ca in 6 ani de zile si-a rezolvat problema
    Nu-mi plac oamenii, sunt fiinte rele si fara caracter.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default Answer

Normal ca in 6 ani a rezolvat-o. Dar sa stiti ca mai sunt MULTI..... cu aceasta problema.Si cand cauti pe Google nu prea gasesti raspunsuri ( o spun din propria experienta - am cautat ieri de-a iesit fum din tastatura! ). De asta am postat asta ! Care mai cauta sa gasesca macar atat.
    Last edited by Onut Mara; 19th October 2012 at 12:25.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)