Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31

Thread: TP 3 (cititi)

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default TP 3 (cititi)

Azi am fost informat aproape simultat de sursele mele din Focus SAT si Max TV ca cele doua pachete isi vor lansa transponderul cu numarul 3 ca replica la ofensiva lui Digi Tv (primele trei luni ale anului cea mai mare rata de noi abonati) si posibila lansare a lui Boom TV.
    Acesta lansare este programata , conform spunelor celor ca ma informeaza , in maxim 4-6 saptamani.

Vom asista la o lupta intre Max TV , FocusSAT/UPC si Boom TV pentru supravietuiere , lupta pe care Digi Tv o priveste de la intaltimea liderului detasat de pluton. ( cred ca seamana a comentariu sportiv preluat de pe gsp.ro)

Asadar aveti pe acest forum informatii bune despre toti operatorii DTH din Romania.

Fanta
    RDI Team
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

nu cred ca BOOM va lupta pt. supravietuire atat timp cat nu este o concurenta directa pentru Digi, ci dupa toata aparentele vor fii mai degraba o completare. Pun pariu ca multi dintre noi vom avea si Digi si Boom. Iar Digi sa nu priveasca de la inaltime acesta lupat pentru ca a comis si inca comite o greseala enorma care ar pute sa-l costa abonati. Nu vreau sa comentez acest ultim enunt al meu pentru inca 2-3 saptamani, insa atunci va venii si timpul meu. Oricum greseala este considerata enorma de unii analisti, iar altii zic ca nu exista greseala ... Sunt curios sa vad ce se va zice.

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

MrMxyzptlk observ tentinta ta puternica pro Boom Tv si o respect dar trebuie sa se tina cont doar de scorul actual 270.000 - 0 pentru Digi Tv.
    Sa nu se uite ca BOOM TV se va adresa unui segment extrem de restrans de abonati iar reteaua de distributie a fost una din cauzele problemelor pe care le are acum Focus SAT.
    Am mai spus-o , Focus SAT s-a bucurat de oarecare apreciere pe acest board si nu numai dar rezultatele au fost catastrofale.Piata romaneasca este sensibila si la 1 RON iar mai ieftin degat pachetul gratis oferit de Digi Tv nu stiu ce poate fi la ora actuala.

Fanta
    RDI Team
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Da ai dreptate, am o tentativa puternica spre Boom TV, insa stii bine de mult vreau un pachet ca Premiere sau SKY in Romania, si stii si faptul ca eram dezamagit in pachetele DTH din RO pentru simplul fapt pentru ca nu oferea asa ceva. Boom prezinta ceva la ceea ce astept eu de mult timp. Dar am mai precizat: in acest moment apreciez initiativa, concluiziile o sa trag in momentul in care va aparea oferta si in momentul in care o sa ma decid sa ma abonez (daca se va intampla, insa acest lucru este mai mult ca sigur). Iar despre problema Digi, stii si tu, insa nu este clar amploarea. Poate ca n-o sa ia amploare si va fii initul sa vb. despre asta, insa poate ca va avea amploare. Mentionez atat: problema nu este o problema de ordin tehnic, si nu este o problema de scumpire sau asa ceva.

Si da, BOOM TV nu se va adresa maselor, cum se adreseaza Digi, insa BOOM TV nici nu are ca target aceaasi masa. Din surse neoficiale stiu, ca BOOM TV spera sa aiba 30.000 de clienti pana la sfarsitul anului, aceasta este targatul realist, la care vor sa ajunga.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Parca la CNA declarasera un target de 150.000 acum o saptamana ....

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Tocmai tu faci, intr-un alt topic mare TAM-TAM despre numerele ireale transmise de operatori ... Eu asa am auzit, dintr-o sursa. Am zis mai departe. Gata. Nu ma mai bag. Oricum de la CNA, dl. Gasparik a mai zis si alte tampenii despre unele DTH-uri, deci nu mai dau atentie la comentariliile incompetentului Gasparik. (sper ca nu jignesc pe nimeni de pe forum cu aceasta expresie, daca da, scuzati-ma - desigur daca esti Gasparik: esti incompetent )

Băiat de gaşcă Expert
    Posts Thanks / Likes

@Fanta

Eu sunt convins că Digi priveşte cu detaşare. Are câteva zeci de mii de contracte semnate pe 2 ani. Dar timpul zboară... alte câteva zeci de mii expiră în această perioadă...
    Decât să ne povesteşti cum stau şi îşi beau cafeaua liniştiţi oamenii din marketingu' Digi, mai bine ne povesteşti cam cum se gândeşte să contracareze ultimele mişcări de pe piaţă.
    - Boom vine cu o serie de canale proprii, cu PPV şi cu interactivitatea. (Ştiu, target-ul e uşor diferit, dar nimeni nu s-a născut învăţat)
    - Tot Boom va schimba modul de abonare. Vezi Sky UK. Ce nu te interesează nu plăteşti.
    - Focus a fost preluat de o companie cu resurse foarte mari. Nu ştiu de ce da' ăştia chiar îmi dau emoţii.
    - Max intră tot mai adânc pe piaţa DVB - C.
    - Posibile TP-uri noi la Max şi Focus.

Chiar e aşa mare linişte la Digi?

ss/indescifrabil

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by iordache
    @Fanta

Eu sunt convins că Digi priveşte cu detaşare. Are câteva zeci de mii de contracte semnate pe 2 ani. Dar timpul zboară... alte câteva zeci de mii expiră în această perioadă...
    Decât să ne povesteşti cum stau şi îşi beau cafeaua liniştiţi oamenii din marketingu' Digi, mai bine ne povesteşti cam cum se gândeşte să contracareze ultimele mişcări de pe piaţă.
    - Boom vine cu o serie de canale proprii, cu PPV şi cu interactivitatea. (Ştiu, target-ul e uşor diferit, dar nimeni nu s-a născut învăţat)
    - Tot Boom va schimba modul de abonare. Vezi Sky UK. Ce nu te interesează nu plăteşti.
    - Focus a fost preluat de o companie cu resurse foarte mari. Nu ştiu de ce da' ăştia chiar îmi dau emoţii.
    - Max intră tot mai adânc pe piaţa DVB - C.
    - Posibile TP-uri noi la Max şi Focus.

Chiar e aşa mare linişte la Digi?
    Digi Tv are abia 14 luni pe piata din Romania
    Programele lui Boom TV garantez ca nu vor avea 10.000 de abonati in 3 ani de zile.Eu stiu ce vorbesc , daca vreti dezvolt pe larg subiectul succesului HBO_ului pe piata romaneasca , piata total atipica pentru operatori DTH europeni.
    UPC nu a convins in Ungaria dar nu ma astept sa faca minuni in Romania.
    DVB - C reprezinta pentru Digi acelasi pericol ca si DVB-T -ul.
    Focus si Max sunt la distanta de ani lumina de Digi Tv si chiar ma bucura aparitia lui TP 3 pentru a le revigora.

Fanta
    RDI Team

Băiat de gaşcă Expert
    Posts Thanks / Likes

@Fanta

După calcule pesimiste piaţa DTH din România o să însumeze vreo 300 000 - 350 000 abonaţi până în 2008. Repet, pesimiste şi fără a calcula migrarea de la CATV.

10 000 zici? Ai multă încredere în filozofia "las-o bă că merge aşa"...

ss/indescifrabil

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by iordache
    10 000 zici? Ai multă încredere în filozofia "las-o bă că merge aşa"...
    Te inseli amarnic am studiat studii de piata platite cu zeci de mii de euro.
    Penetrarea pe piata a programelor de film in Romania este foarte slaba , asa cum v-am spus toate aceste rapoarte fac trimitere la piata atipica care defineste piata autohtona.
    Nu am timp si cred ca este inutil sa stau sa discut cu anumiti useri acest subiect.

Fanta
    RDI Team

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

@Fanta

Eu nu stiu ce studii faci tu ... dar BOOM TV este deajuns sa-i prinda pe toti tinerii pasionati de computere, DVD, DIVX, GAMES, cu varste cuprinse intre 08 - 25 ani, din marile aglomeratii urbane, cartiere de blocuri de 10 etaje si nu numai, aia care trec de 3 ori pe saptamana pe la Flamingo si Depozitul de Calculatoare. Astia sigur musca la interactivitati de genul PPV, jocuri, canale de filme BOOM, MTV Package, etc. Si este de ajuns ... ca nu se intersecteza cu nici un DIGI, FOCUS si MAX. Toti astia sunt cu mult pe 10.000 ...

ovex

somnambul Mentor

Posts Thanks / Likes

HBO exista si pe cablu, nu-i mare filosofie sa-l ai pe DTH. Canalele Boom vor fi canale proprii, EXCLUSIVE, ceva ce nici un DTH nu are in acest moment, cu atat mai putin cablagiii, asa ca este total irelevanta comparatia cu succesul sau insuccesul lui HBO.
    De fapt, diferenta intre Boom si restul s-ar putea sa fie urmatoarea: pana in prezent, se pare ca exista toate premisele ca Boom sa fie un DTH. Ceilalti 3 nu sunt nimic mai mult decat cablu pe satelit.
    Respecte!
    Numai bine!

Jucarii pentru copii:
    DM500s, DM7025s, DM800HD, Strong SRT4400, Conserva Boom, HH Strong 2100, Offset 1.2 AL (Strong), Sharp 0.5 db, TH50PV70. Abo Boom + Focus (pre-pay).

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Merlin
    HBO exista si pe cablu, nu-i mare filosofie sa-l ai pe DTH. Canalele Boom vor fi canale proprii, EXCLUSIVE, ceva ce nici un DTH nu are in acest moment, cu atat mai putin cablagiii, asa ca este total irelevanta comparatia cu succesul sau insuccesul lui HBO.
    TOCMAI ASTA E
    Daca HBO care are atatea canale de penetrare nu se bucura de succes in Romania cum credeti ca vor avea succesul scontat canalele proprii ale unui anumit operator DTH.

Chiar azi am fost la Digi Tv si am discutat cu "minti luminate" care imi impartasesc ideea ca PPV va fi un fiasco total in Romania.

Fanta
    RDI Team

Băiat de gaşcă Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta
    Nu am timp si cred ca este inutil sa stau sa discut cu anumiti useri acest subiect.
    Mai bine decât răspunsuri de convenienţă. Pe care nu eşti obligat să le dai, stai linişti nu "te trag de urechi". Ţi-am pus nişte întrebări la care nu aşteptam un răspuns punctual, ci unul care să spună ceva despre "strategia Digi". Nu-i bai, timpul răspunde la toate...

ss/indescifrabil

somnambul Mentor

Posts Thanks / Likes

Depinde de preturile cu care va veni Boom. Sa nu uitam ca HBO este un singur canal. Mi se pare absurd sa platesc 3 euro pe un singur canal cu filme care se tot repeta. In schimb mi se pare OK sa platesc un pret decent pentru 9 canale cu filme. Chiar daca se repeta, diversitatea e mult mai mare.
    Numai bine!

Jucarii pentru copii:
    DM500s, DM7025s, DM800HD, Strong SRT4400, Conserva Boom, HH Strong 2100, Offset 1.2 AL (Strong), Sharp 0.5 db, TH50PV70. Abo Boom + Focus (pre-pay).

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)