Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 14 of 14
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Comentatori Paris-Roubaix pe Eurosport ro

Stie cineva cine sint cei 2 comentatori care au comentat azi Paris-Roubaix pe Eurosport ro? A fost un comentariu special cu destule aluzii la fotbal si la alte domenii. In + citeodata dadeau impresia ca se contrazic. Nu stiu daca a fost facut intentionat dar consider ca prestatia lor a fost interesanta si mai diferita de rutina. Daca cineva mai stie si ce alte chestii comenteaza cei 2 sau ce mai fac in afara de asta m-ar interesa....

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Nu esti singurul "fan" al celor doi. Se numesc Radu Banciu si Radu Naum si au multi sustinatori, dar si opozanti, ca de obicei.
    Naum e seful redactiei sport de la TVR, mai prezinta stirile din sport la TVR si mai scrie prin jurnalul national; comenteza handbal, inot si ski(+alte sporturi olimpice) la tvr si eurosport.
    Banciu a fost pe la prosport ceva redactor apoi a a plecat dorind un ziar de sport 100% considerand gazeta si prosportul niste tabloide care ii doar enumera tatuajele, cerceii si kurvele lu mutu si ale altora. Acum scrie la "unicul ziar de sport din romania" sport-total si comenteaza ciclism, fotbal(in special meciuri in care sunt implicati jucatori din hexagon; gen cupele frantei sau cupa africii, fiind mare fan O.Marseille) si cateodata "ceva cafteli ieftine",cu spune el, la eurosport.
    Comenteaza de mult timp impreuna si au un stil senzational. Eu ii aud de prin '98 la marile tururi (frantei spaniei si italiei) si tre sa recunosc faptul ca atunci cand nu comenteaza ei nu ma uit la ciclism la toata etapa, ar fi prea plictisitor, urmaresc doar finalul. O etapa la ciclism e lunga si nu poti comenta non-stop strict evenimentele de pe sosea (de ex la turul frantei in vara in unele zile eurosport nu prea are ce da pe post si transmite unele etape integral vreo 7-8 ore) asa ca oamenii tre sa infloreasca combinand evenimente politice, militare, fotbalistice, mondene, mioritice si se descurca de minune, parerea mea.

Daca vrei sa mai auzi asemenea comentarii originale urmareste "UCI Pro Tour" la eurosportro. Urmeaza mi se pare cursa "Liege-Baston-Liege", sageata valona, turul cataluniei, turul romandiei si in special la vara in marile tururi.

programul UCI PRO TOUR:
    http://www.eurosport.com/cycling/uci...ar_sea55.shtml

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@Rudi Merci pentru lamuriri. Intr-adevar interesant. Naum imi spune ceva numele, nu stiu daca e acelasi dar si inainte de 1989 comenta cred din cind in cind la rarele transmisii sportive de pe unicul post de tv de atunci. Cred ca el trebuie sa fie. Celalalt care era cunoscator al actualitatii franceze si a altor chestii destul de specific franceze (sper ca nu e invers) pare simpatic. Cred ca de acum ma voi uita mai des pe programul asta la ciclism deoarece pina acum eram pentru asta mai ales pe France 2.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

LE TOUR ARRIVE !

Les villes :
    P Samedi 1er juillet 7 km
    Strasbourg (clm ind.)
    1 Dimanche 2 juillet 183 km
    Strasbourg > Strasbourg
    2 Lundi 3 juillet 223 km
    Obernai > Esch-sur-Alzette
    3 Mardi 4 juillet 216 km
    Esch-sur-Alzette > Valkenburg
    4 Mercredi 5 juillet 215 km
    Huy > Saint-Quentin
    5 Jeudi 6 juillet 219 km
    Beauvais > Caen
    6 Vendredi 7 juillet 184 km
    Lisieux > Vitré
    7 Samedi 8 juillet 52 km
    Saint-Grégoire > Rennes (clm ind.)
    8 Dimanche 9 juillet 177 km
    Saint-Méen-le-Grand > Lorient
    R Lundi 10 juillet
    Transfert vers Bordeaux et repos
    9 Mardi 11 juillet 170 km
    Bordeaux > Dax
    10 Mercredi 12 juillet 193 km
    Cambo-les-Bains > Pau
    11 Jeudi 13 juillet 208 km
    Tarbes > Val d'Aran - Pla-de-Beret
    12 Vendredi 14 juillet 211 km
    Luchon > Carcassonne
    13 Samedi 15 juillet 231 km
    Béziers Méditerranée > Montélimar
    14 Dimanche 16 juillet 181 km
    Montélimar > Gap
    R Lundi 17 juillet
    Repos
    15 Mardi 18 juillet 187 km
    Gap > L'Alpe d'Huez
    16 Mercredi 19 juillet 182 km
    Bourg d'Oisans > La Toussuire Les Sybelles
    17 Jeudi 20 juillet 199 km
    Saint-Jean-de-Maurienne > Morzine-Avoriaz
    18 Vendredi 21 juillet 193 km
    Morzine-Avoriaz > Mâcon
    19 Samedi 22 juillet 56 km
    Le Creusot > Montceau-les-Mines (clm ind.)
    20 Dimanche 23 juillet 152 km
    Antony-Parc de Sceaux > Paris Champs-Elysées
    TOTAL 3 639 km

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nikinba
    Celalalt care era cunoscator al actualitatii franceze si a altor chestii destul de specific franceze (sper ca nu e invers) pare simpatic.
    da asa e banciu e "francezul" se pare ca a trait prin franta/si/sau/belgia nu stiu sigur.
    naum "e cel mai danez", a stat prin danemarca, dar pare prea tanar pt a fi comentat pe vremea lu tatuca dar aparentele pot sa insale, pe vremea aia nu prea eram pe lume.............., ca norocu.

ce ziceti cine se bate anu asta pentru le' tour? acu ca am scapat de texan.
    presa ii da favoriti pe baso si ullrich dar mie astia doi nu imi inspira incredere. Savoldelli ar putea misca ceva, pacat ca l-au prins pe heras cu mana in borcanu de dulceata

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

naum "e cel mai danez", a stat prin danemarca, dar pare prea tanar pt a fi comentat pe vremea lu tatuca dar aparentele pot sa insale, pe vremea aia nu prea eram pe lume.............., ca norocu.

Asa cum spui "ca norocu"... Insa radu Naum imi spune ceva asa ca dace e acelasi ar trebui sa aiba vreo 50 ani daca nu poate e cineva din familia lui...

ce ziceti cine se bate anu asta pentru le' tour? acu ca am scapat de texan.
    presa ii da favoriti pe baso si ullrich dar mie astia doi nu imi inspira incredere. Savoldelli ar putea misca ceva, pacat ca l-au prins pe heras cu mana in borcanu de dulceata.

Eu cred ca Ulrich are cea mai mare experienta dar turul e mai deschis cu mult decit in ultimii ani.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Insa radu Naum imi spune ceva asa ca dace e acelasi ar trebui sa aiba vreo 50 ani daca nu poate e cineva din familia lui...
    Si ce sa vezi. Ala mic, negru care respira greu, era Tacsu'

Gelu Naum.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Eu cred ca Ulrich are cea mai mare experienta dar turul e mai deschis cu mult decit in ultimii ani.
    Nu prea cred. Ulrich mi s-a parut un papagal.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Si ce sa vezi. Ala mic, negru care respira greu, era Tacsu'

Gelu Naum.[/quote]

Acuma ca zici imi aduc aminte de ceva: ne era un anumit Hristache Naum prin 85-87 care comenta dupa ce Topescu s-a lasat sau a fost pus pe tusa?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Da am auzit si io ca la un meci a unei echipe romanesti in cupele europene prin URSS Topescu a facut o imensa gafa. Fiind mereu in anturajul echipelor de atunci tartorii l-au crezut "de incredere", banuind ca Topescu s-a prins de schema, cum mergea treaba........ Asa a ajuns la Topescu informatia ca un jucator roman sub 29 de ani se va transfera afara, lucru interzis de leje. Ei bine ce sa vezi tampitu de Topescu a zis pe postu national la meci toata povestea, adaugandu-si parerea, ce e bine ca pleaca, castiga bani si ii aduce in tara.......... Toti au ramas trasniti la faza aia si bineinteles Topescu a fost pus "sa stea pe bara".
    Bine asa e povestea auzita de mine, cu cate inflorituri de la diversii povestitori asta nu mai stiu da oricum Topescu a fost penibil la faza aia

Da Gelu Naum asta nu e si ceva scriitor Sau il confund

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Rudi
    Da am auzit si io ca la un meci a unei echipe romanesti in cupele europene prin URSS Topescu a facut o imensa gafa. Fiind mereu in anturajul echipelor de atunci tartorii l-au crezut "de incredere", banuind ca Topescu s-a prins de schema, cum mergea treaba........ Asa a ajuns la Topescu informatia ca un jucator roman sub 29 de ani se va transfera afara, lucru interzis de leje. Ei bine ce sa vezi tampitu de Topescu a zis pe postu national la meci toata povestea, adaugandu-si parerea, ce e bine ca pleaca, castiga bani si ii aduce in tara.......... Toti au ramas trasniti la faza aia si bineinteles Topescu a fost pus "sa stea pe bara".
    Bine asa e povestea auzita de mine, cu cate inflorituri de la diversii povestitori asta nu mai stiu da oricum Topescu a fost penibil la faza aia
    @rudi ... fara suparare, citzi ani ai de nu ai trait faza asta "live" ?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by zumeo_z
    @rudi ... fara suparare, citzi ani ai de nu ai trait faza asta "live" ?

@zumeo_z:
    in ce an a fost faza?
    chiar vrei sa raspund la intrebarea asta? ....................................
    si pt cultura generala: ce meci a fost? cat s-a terminat? cine a dat gol? ne-a furat arbitru? ne-au otravit rusii

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@zumeo_z:
    in ce an a fost faza?
    chiar vrei sa raspund la intrebarea asta? uite iti spun ca nu am trait decat trei ani sub nicolae ceausescu. si zi-mi te rog cand ai citit postu sa-l sterg.

si pt cultura generala: ce meci a fost? cat s-a terminat? cine a dat gol? ne-a furat arbitru? ne-au otravit rusii
    ... Trebuie sa caut prin "arhive" dar orice microbist nascut prin anii ´60-´70 te poate lamurii cu detalii ...

Bafta

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by zumeo_z
    Trebuie sa caut prin "arhive" dar orice microbist nascut prin anii ´60-´70 te poate lamurii cu detalii ...
    Bafta
    glumeam cu intrebariile alea, ce mai conteaza; Topescu s-a facut oricum de ras.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)