Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Conexiune Receptor la DVD

Salutari,
    Am un SRT 6355 cu iesire coaxiala S/PDIF spre amplif audio digital (asa zice cartea tehnica despre iesirea respectiva) ,cei ce au SRT 6355 stiu. Mai am un DVD Player care are intrare optica digitala pt cablu optic digital (zice cartea lui, DVD-ul este Pioneer XV-DV 99).
    As vrea sa le conectez intre ele cumva, cu ceva cablu.Asta pt programele cu sunet AC3.
    Va rog sa ma ajutati!
    Multam mult!

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

E foarte simplu iti trebuie un cablu cu conectori optici si treaba e ca si facuta ...bieinteles sa activezi iesirea optica a receiver-ului din meniu

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

si a dvd-ului de primire..
    350 kg de scule!

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

dvd player cu intrare optica ?
    de ca sa aiba intrare ?

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

probabil are si amplificator incorporat
    boy2good

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Pai omu' zice clar : are iesire COAXIAL, iar in DVD are intrare OPTICA.
    Ai nevoie de asa ceva : http://www.maplin.co.uk/Module.aspx?...9291&criteria=
    Dreambox 600pvr, Gemini 4.70, Echostar DSB-2200 2CI Viacces, Motor H-H diseq 1.2, Farfurie de 90.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

@emil67arro
    De ce vrei sa conectezi receiverul cu DVD Player ? Nu are nici un sens!
    Pentru calea audio (Dolby Digital), legi un cablu coaxial (Cinch) intre receiver si intrarea coaxiala (daca are asa ceva) a amplificatorului Dolby Digital, iar DVD-ul il conectezi la amplificator cu un cablu optic.
    Pentru calea se video, legi receiverul prin scart la TV, iar DVD-ul il legi tot prin scart, dar la intrarea VCR a receiverului.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by orlandosro
    Pai omu' zice clar : are iesire COAXIAL, iar in DVD are intrare OPTICA.
    Mai baieti, mai reflectati inainte de a posta ceva. Orlandosro, ce sa faca omul cu "intrarea" optica intr-un player? De fapt, aia este iesire. Ce-i drept, si @emil a pus o intrebare cam fara sens, dar mai bine atentionati-l in loc sa-l bagati mai mult in ceaţă si sa cumpere ce nu trebuie.
    Ce faceti voi suna cam asa: "Intrebare: am un receiver analogic si vreau sa vad programele digitale. Raspuns: cumpara-ti un convertor analog-digital."
    Valabil si pentru SAFETRON1

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

@Kroky

din cum s-a exprimat @emil67arro a dat de inteles ca acel dvd player are decodor dolby digital incorporat si ca accepta si o sursa exterioara de sunet ac3 prin intermediul unei intrari optice sa fie redata de acesta.Sa stii ca am intalnit dvd playere care sa aiba intrare ac3 pt a folosi o sursa exterioara de sunet si nu vorbesc prostii de dragul e a ma baga in seama.Daca nu esti in cunostinta de cauza mai bine abtine-te de la a face afirmatii de genul asta.Singura confuzie pe care am facut-o e ca intrarea dvd-ului e optica si iesirea receiver-ului coaxiala (a fost un amanunt ce mi-a scapat si imi cer scuze)

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

emil67arro a spus clar ca are un DVD player. Daca avea si amplificator DD (Heimkinoset) ar fi spus el, era doar in interesul lui.
    Quote Originally Posted by SAFETRON1
    Daca nu esti in cunostinta de cauza mai bine abtine-te de la a face afirmatii de genul asta.
    Daca afitrmatia mea "Mai baieti, mai reflectati inainte de a posta ceva" contine ceva jignitor, atunci imi cer scuze.

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Kroky , mane nu ma intelege gresit nu am nici o intentie sa ma contrez cu nimeni tot ceea ce fac este sa incerc sa-i ajut pe cei care au nevoie de ajutor asa cum faci si tu in nenumarate randuri ......asa ca hai sa lasam la o parte discutiile off topic si schimburile de "amabilitati" pt ca nu isi au rostul.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Salutari,
    Ieri nu am putut sa intru pe forum fiind plecat dar va multumesc pentru raspunsuri, imi cer scuze daca nu m-am exprimat prea clar. SAFETRON1 nu e o confuzie intrarea dvd-ului e optica si iesirea receiver-ului coaxiala.
    (am primit mai demult de la un prieten un cablu optic digital care s-a potrivit in mufa DVD-ului dar nu si in cea a Receptorului).DVD-ul are decodor DD si singura intrare e optic digitala.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

DVD-ul este Home Cinema 5.1 cu amplif incorporat cu boxe. Receptorul e legat la TV prin S-Video si la un amplif stereo prin RCA-uri. Totul e OK dar stiti voi explorarea noului inseamna progres. Fara sa filizofez prea mult, m-am gandit ca avand Home Cinema-ul sa-l si folosesc mai des ca doar pt DVD-uri sta destul de mult nefolosit.Am vazut ca tot mai multe programe emit cu sunet AC3.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by emil67arro
    DVD-ul este Home Cinema 5.1 cu amplif incorporat cu boxe. Receptorul e legat la TV prin S-Video si la un amplif stereo prin RCA-uri. Totul e OK dar stiti voi explorarea noului inseamna progres. Fara sa filizofez prea mult, m-am gandit ca avand Home Cinema-ul sa-l si folosesc mai des ca doar pt DVD-uri sta destul de mult nefolosit.Am vazut ca tot mai multe programe emit cu sunet AC3.
    atunci ai nevoie de un adaptor de la coaxial la optic.vezi ca ai un link mai sus
    boy2good

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Deci domnule Kroky, cine trebuia sa "reflecteze"?
    Dreambox 600pvr, Gemini 4.70, Echostar DSB-2200 2CI Viacces, Motor H-H diseq 1.2, Farfurie de 90.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)