Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21

Thread: LNB

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default LNB

Salut, am nevoie de semnal mai bun, vreau sa-mi cumpar un LNB bun, dar ma indoiesc intre titanium si invacom - twin, ce parere aveti voi?

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Primul .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Ok, daca zici, multumesc.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

am invacom merge fara nici o problema

Banned

Posts Thanks / Likes

Merge dar nu merita banii . La fel merge si celalalt si e mai ieftin .

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

mi-am luat si eu inca un LNB si un suport dual-feed pentru ASTRA si HOTBIRD. am setat antena pe Astra, dar semnalul pe 13 grade E este de doar 63%, in timp ce astra are 81%. Chestia este ca Hotbird ar putea fi acoperit de un obstacol (adica balconul vecinului !?!). ce nu e in regula si ce ar trebui sa fac?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Sper ca nu vrei sa ii darami vecinului balconul....

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

fa schimb...de apartamente
    DIGI TV(3kituri cu HSS 1160,DIGI+,DIGI II+), FOCUS SAT, DM 500, Echostar 3600 IP, Echosmart 770 cu cardreader,3XEchosmart 790,Echosmart 791 2XKAON KSF100, Optibox CXPVR, 1x offset 1,20, 4 LNB INVERTO 0.2 dB, 5xoffset 0.90x6lnb inverto 0.2 db, 1X offset 0.80X1 lnb Smart Titanium 0.2 db

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Daca e balconu de sus, pune antena mai jos.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Doar sa va spun, m-am luat un LNB titanium 0.2 db, lam probit si parerea mea este ca il pun pe care lam avut pina acuma, grundig LNB twin, cred ca nui diferenta intre ele deloc sau 1%. Astai parerea mea.....o sa incerc invacom 0.3 db.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Da, am uitat sa va spun, grundigul este twin 0.7 db. Salut.

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu recomand invacom nimanui pt ca are un pret foarte ridicat si mai sunt si alte lnb-uri care sunt la fel de performate daca nu chiar peste si costa de 2-3 ori mai putin in plus si fiabilitatea pe termen lung e proasta.Spun aceste lucruri din experienta pt ca am avut ocazia sa studiez fenomenul invacom cu ajutorul unui prieten care e dealer de echipamente satelit si stiu cate a primit inapoi defectate dupa o perioada destul de scurta de timp. Diferenta aproape inexistenta dintre vechiul lnb si titanium se explica prin faptul ca unele lnb-uri mai vechi sunt produse de calitate care in realitate functioneaza mult mai bine decat se spune pe hartie.Deci nu se poate pune problema ca titanium-ul nu ar fi performant ci vechiul lnb grundig e un produs excelent care are niste performante foarte bune peste asteptari.Eu de exemplu am intalnit niste lnb-uri phillips fabricate acum vreo 3 ani care au performate uluitoare intrecand de departe orice lnb actual care pretinde ca ar avea cel mai mic zgomot( titanium , invacom , mti blue ).Asa ca nu te aventura sa cumperi un invacom pt ca s-ar putea sa ramai prost impresionat de prestatia acestuia.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by message
    Doar sa va spun, m-am luat un LNB titanium 0.2 db, lam probit si parerea mea este ca il pun pe care lam avut pina acuma, grundig LNB twin, cred ca nui diferenta intre ele deloc sau 1%. Astai parerea mea.....o sa incerc invacom 0.3 db.
    cred ca ai pus un antititanium sau vreu-n turcism....
    350 kg de scule!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Dupa 4 ani de functionare incontinuu Invacomul meu a decedat acum vreo 2 saptamani (de fapt semi-deces...pt ca semnalul a scazut "dramatic" pe aproape toate frecventele iar pe unele nu mai are deloc)...initial am crezut ca s-a miscat antena(ofsetul de 1,6) pe montura HH pt ca exact in acea perioada erau vanturi puternice....dar impingand usor antena in toate directiile si constatand ca semnalul nu creste am inlocuit Invacomul...aveam pe acasa nefolosite un Inverto de 0,2 dB si un GS tot de 0,2 db ( din kitul Digi)....de Inverto nu am fost chiar multumit semnalul fiind cu cateva procente mai mic decat cu Invacomul (aveam notat semnalul de pe diferite TPuri/Sateliti)..
    GS-ul are semnal identic cu cel al Invacomului (sau mai mare cu 2-3 % pe satelitii centrali Arabsat, W2, Hotbird)....iar la extreme (Hispasat) semnalul a crescut cu aprox. 10-12%.
    Chiar si TP-urile care intrau la limita cu Invacomul (de pe Nilesat, Astra 28,etc) intra fara probleme si cu GS...am ajuns si eu la concluzia ca Invacomul nu-si merita banii...
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

merita banii, nu merita banii, castigam in procente a semnalului sau nu...

Stiu si eu careva dileri din Moldova, si unul din ei mia spus ca la aducerea in tara a LNBurilor pe ei ii intreaba ce fel de zgomot sa tipareasca pe hartiia LNBului 0.2, 0.3 sau 0.7 - asa ca cumparati
    Da si inca un lucru - orice obiect (inclusiv LNBurile) costa atata cat esti in stare sa platesti pe el
    Suntem studenti cu totii
    si eo, si tu, si el, si...., ....si mama, .....si papa
    si deda.
    ------------->>>
    http://img381.imageshack.us/img381/1182/mouse014mb.jpg
    ------------>>>aici eo-sacasa
    DISH 1.5 TTbuget(NOVA)+Dragon and SS2

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)