Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

View Poll Results: Ce face X-ulescu cu 35 de euro :

Voters
61. You may not vote on this poll
  • Ia un Invacom 0.3 ca a auzit ca sunt la moda

23 37.70%
  • Ia un MTI0.3 ca a auzit ca sunt la fel ca Invacom dar costa 10 Euro

17 27.87%
  • Ia un Humax ca a auzit ca aia mai fac si receivere , deci poate -poate

1 1.64%
  • Ia teapa cu un Alps

1 1.64%
  • Ia un MTI 0.3 si de restul banilor face un chef/femei

19 31.15%
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 44

Thread: Disputa LNB

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Disputa LNB

Am avut o disputa prieteneasca cu ghettoman asupra LNB invacom versus alt LNB .
    De aceea am decis sa fac un pool sa aflu si parerea voastra :

Enunts:

X-ulescu are 35 de euro in buzunar. Vrea sa isi cumpere un LNB .

Intrebare:
    Ce LNB alege :

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

nu e vorba "cai la moda" e vorba ca e cel mai bun momentan pe piatza.
    ca e cu 100% mai scump ca mti ..asta e dar cum am zis shi in dicutzia noastra prieteneasca pentru max de performantza trebuie sa scotzi banu din buzunar

cine se multumeste cu ... bun nu cu... za best ...orientatziva spre mti...sunt singurele care chiar ishi fac banii

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca-i destept ia Invacom ca e "Za best of za best" si nu se uita la bani. Nu pot vota ca-mi lipseste optiunea "Ia Invacom ca e cel mai bun de pe piata"

Banned

Posts Thanks / Likes

De fapt am uitat sa adaug INVERTO , mea culpa .

Am avut de a face cu INVACOM , dar pretul nu se justifica. E bun dar nu merita banii respectivi.

_...._ Expert
    Posts Thanks / Likes

le am pe amindoua, si la un offset de 1,10 locatie 52N/7E nu se observa diferente!
    The Bible is like a software license, no one actually reads it, they just scroll to the bottom and click I agree!

altxro
    Guest

Compara graficele de zgomot si amplificare (din cartea tehnica) si apoi decide Invacom sau MTI. Apropo... MTI-ul are asa ceva

Banned

Posts Thanks / Likes

Compara performanta practica , nu cea teoretica.
    Am avut Invacom si dupa 10 minute l-am dat inapoi . Noroc ca nu il platisem .

_...._ Expert
    Posts Thanks / Likes

altxro,
    pe hirtiuta fiecare producator iti va spune ca al lui e cel mai bun, pe sistemul tau doar tu vei sti daca are sau nu dreptate!
    The Bible is like a software license, no one actually reads it, they just scroll to the bottom and click I agree!

altxro
    Guest

Yep ... aveti dreptate: practica bate teoria ! Sincer eu am fost impresionat de graficele acelea si de faptul ca am putut sa-mi aleg din 15 LNB-uri cel cu factor de zgomot aproape constant pe intreaga gama de frecvente si in ambele benzi !

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

E greu de comparat, unele LNB-uri se comporta mai bine la frecvente mai "mari", altele la frecvente mai "joase". Pentru o comparare mai exacta cred ca ar trebuie alese pe fiecare satelit citeva programe cu frecvente la capetele de sus si de jos ale domeniului de frecventa, eventual cu SR-uri mici si mari.

Banned

Posts Thanks / Likes

Eu l-am testat pe:
    Kiosk >Thor:
    MTI 0.6dB Quality:49
    Invacom 0.3dB Quality:52

Nilesat:
    Strong 0.7dB Quality:48
    Invacom 0.3dB Quality:54

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default LNB-uri, lnb-uri

daca folositi un analizor spectral se poate observa ca invacomul se comporta ca un veritabil amplificator in zona foarte joasa intre 10.7 si 11.2 Ghz si relativ liniar pe restul benzii cu mici sincope intre 11.9.si 12,1 Ghz.
    MTI-ul are ceva probleme intre 11,3 si 11,7 dar in rest lucreaza aproape liniar pe toata banda.
    Mai este un model MT care se comporta aproape identic cu invacomul dar cu un factor de zgomot ceva mai ridicat.

se poate face o adevarata disertatie pe aceasta tema , dar sunt diferente notabile pentru acelasi LNB in functie de tipul constructiv .simplist ,cu o iesire cu doua...etc.
    Asa cum a spus cineva mai inainte.Folositi LNB-ul care se adapteaza cel mai bine cu configuratia sistemului vostru.
    Nu toti urmaresc sa obtina acelasi lucru sau aceleasi rezultate .

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Tot ''pe imagine'' am testat si eu INVACOM & MTI... la 60E si 36E unde aveam probleme cu unele programe rusesti care ''rupeau imaginea''
    Trebuie sa recunosc ca INVACOM a adus un plus de stabilitate pe acele canale... tot la limita dar macar nu mai apareau macroblocuri.
    Pe cele de la 36E (cu polaritate circulara) s-a vazut si mai bine... mult mai stabile (deci testat fara improvizatii/placuta in ghidul de unda)

Interesant e sa vedem si ce LNB-uri folosesc amatorii de receptii DX
    Apar desigur si celebrele Invacom...
    http://www.astra2d.co.uk/ la reception help & astra 2d report

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

hehheh..eratzi copii mici in ale receptziei cind veneau smw-urile sau gardinerurile cu graficul de amplif shi factor de zgomot....firme ce mai...

*********...ai observat chiar shi tu , nea Toma o crestere de semnal vad....shi 2%-le e important cin ai semnal 38% shi stii ca numai 40% itzi va aduce imaginea fara macroblocuri

ca nu vrei tu sa dai banu e alta problma....unii il dau cum e shi cazul meu

bazil....unii producatori se respecta shi nu pun bombe in tabele...nu totzi sunt romani sau turci...unii mai is shi nemtzi....lnb tau nu e bine reglat in focar 100%...o mica diferentza trebuie sa se observe

va anexez jos un link sunt niste tezste facute in sudul spaniei sa vedetzi diferentza de smnal curat intre un smw shi o bomba.....philips

http://idd009rc.eresmas.net

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Deci in concluzie o fii Invacomu un pic mai bun ,dar tot nu isi justifica pretul mai bine investiti intr-o antena mai mare

PS: primul Invacom care l-am probat era defect...al 7 la fel ...oare ama avut eu norocul ala

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)