Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default kaon sau Echolite?

As vrea o parere a celor care au asemenea receivere.Care il recomandati? Kaon 570 sau Echolite 790?Ma gandesc la toate aspectele ,functionabilitate,patch,stuctura si rapiditatea softului.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

ambele receptoare sunt bune . doar ca unul e mai scump(KAON). Echolite790 e mai ieftin si merge destul de bine , momentan dispune si de soft nou si multe beneficii. cred ca in spatele acestuireceptor sta o firma cunoscuta care vrea sa sparga piata.
    REC FTA ECHOLITE 790 0.9

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default kaon sau Echolite?

Diferenta la pret nu este asa mare. Am vazut grafica la Kaon,nu este formidabila,la Echolite cum este ? Si mai este ceva...la Kaoane ,se gasesc patchuri tot timpul... ai garantia ca la Echolite gasesti ? (candse vor schimba actualele softuri?).

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

nici seria "strong"nu este rea
    eu sunt foarte multumit

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

grafica este buna la echolite790. cat despre softuri vreau sa le multumesc celor care se ocupe de ele , in momentul de fata apar foarte rapid . pot spune ca sunt tot timpul la zi softurile . peste 2-3 ani nu stiu daca se va mai gasi soft dar la banii cat costa cu siguranta ca o sa imi cumpar alt receptor mai nou poate ca se va trece in codare MPEG 4 ..... cine stie ce va mai fii .
    REC FTA ECHOLITE 790 0.9

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

aduceti-va aminte cind a aparut strong-ul zilnic era actualizat (nou pe piata) asa o sa se intimple si cu familia echolite ,este numai o afacere (B2B)
    o sa mai apara si altele in curind. nu va inghesuiti
    vizionare placuta[/b]

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

nelu1403 ceea ce va aparea va avea aceeasi soarta. scopul este ca sa se vinde produsele, iar omul sa schimbe receptoarele din timp in timp. cum are Echolite acum suport asa o sa dispara dupa un timp, cand vor venii alte receptoare. eu zica ca deoarece cheile din Echolite pot fii innoite dintr-un Softcam.Key si ai posibilitatea de a baga key AES, de aceea ca chei si patch acest receptor va supravietuii mult. Totusi Softcam.key este folosit de f. multe multe emulatoare si n-o sa dispara de la o zii la alta, impreuna cu interesul pentru acest tip de receptor, atat timp cat Softcam.key n-a fost dezvoltat exclusiv pentru acest receptor (cum sunt cele mai multe patchuri de la Strong, care au fost dezvoltate mai ales pentru receptoarele Strong). Dupa parerea mea Echolite este o investitie foarte buna tinand cont de raportul pret/calitate, iar recptorul va avea suport pentru o buna bucata de vreme din cauza tehnologiei folosite. Cum s-a mentionat mai sus: probabil ca killerul acestu receptor va fii conversia catre transmisii tip MPEG4, si nu neinteresul comercial.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@MrMxyzptlk
    Cum s-a mentionat mai sus: probabil ca killerul acestu receptor va fii conversia catre transmisii tip MPEG4, si nu neinteresul comercial.

are perfecta dreptate .

@nelu1403 cand afirmi ca va murii in viitor cam la ce perioada de timp te gandesti daca se vor gasi key pentru ele 2 ani eu zic ca este mai mult decat suficient pentru ca inca de acum se fac teste pentru compresie MPEG 4 si intr-un an se pot intampla multe.
    probleme de genul asta trebuie sa iti faci cand cumperi un receptor care sare de 6-7 mil de lei . cand el costa 2.7 mil lei , nu face destule la pretul asta ? in doi ani iti cumperi altul nou cu usurinta , nu o sa iti para rau ca ai dat o carca de bani pe el
    REC FTA ECHOLITE 790 0.9

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Echolite sau Kaon

Am rezolvat problema. Am optat pentru Kaon. E mai sigur,exista suport pentru noutati,si pare un receptor de caracter,fiabil,de bataie lunga.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

asta zici tu
    daca intre timp se trece pe codare MPEG 4 care e deja inteste nu o sa mai ai ce face cu aproximativ nici un receptor di generatia actuala.
    REC FTA ECHOLITE 790 0.9

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

aliuta si ce vrei sa zici? ca omul sa nu cumpere un receptor de 2 milioane pentru ca in trei ani se va incepe tranzitia masiva catre MPEG4? pana atunci sa mai astepte?

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by MrMxyzptlk
    ... eu zica ca deoarece cheile din Echolite pot fii innoite dintr-un Softcam.Key si ai posibilitatea de a baga key AES, de aceea ca chei si patch acest receptor va supravietuii mult. Totusi Softcam.key este folosit de f. multe multe emulatoare si n-o sa dispara de la o zii la alta, impreuna cu interesul pentru acest tip de receptor, atat timp cat Softcam.key n-a fost dezvoltat exclusiv pentru acest receptor (cum sunt cele mai multe patchuri de la Strong, care au fost dezvoltate mai ales pentru receptoarele Strong)... .
    Salut !
    Problemele care apar la schimbarea cheilor sint relativ simple , intunericul coboara mai profund cind se schimba paremetrii sau chiar algoritmii .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

aliuta si ce vrei sa zici? ca omul sa nu cumpere un receptor de 2 milioane pentru ca in trei ani se va incepe tranzitia masiva catre MPEG4? pana atunci sa mai astepte?
    nu asta am vrut sa se inteleaga . era raspuns la faza cu problema pentru suport in viitor. concluzia era ca oricum o sa se schimbe compresia si cred ca merita sa se achizitioneze un rec ieftin.
    ps pentru cei care au citi mai inainte scuze , eram grabit!
    REC FTA ECHOLITE 790 0.9

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)