Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 3 of 3
    Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Semnal puternic{?} pe Astra 2D-28,2E!

Hi All,

Cei cu antene mari,peste 1.5m,sa verifice acum,duminica,ora 14.00,semnalul de pe Astra 2D-28,2E pe urmatorii transponderi:10935V,22000,5/6,calitate-24%,10877V,22000,5/6-22%,10847V,22000,5/6-20%,si altii.Trebuie ca cineva cu antena mare,peste 1.5m,sa memoreze programele de pe acest satelit dificil pentru zona noastra.Antena mea e de 1.46m,partea activa.As fi incintat ca cineva din Romania sa prinda semnal util cu antenele noastra obisnuite!

satelescu

ps-Imi cer scuze moderatorului c-am deschis un nou topic pe tema asta cind au fost deschise atitea,printre care ma numar si eu.Dar functia search nu face decit sa ordoneze topic-urile fara-paradoxal- sa ne ajute.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@satelescu

14.55 Transpoderii indicati de tine au semnal si calitate 0% pe o antena offset 1,6 Al localizata in Targoviste...

Mentionez ca antena este centrata la sange ...calitatea pe tp 12.713 SKY IT la ora mentionata mai sus are 46% semnal ....

Best Regards
    Cand esti mort , nu stii ca esti mort . E greu doar pentru ceilalti !
    La fel si cand esti prost ...
    __________________________________________________ _____________________________________________

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi armandino,

Iti multumesc pentru raspuns,dar tare m-as fi mirat ca in sud,chiar la marimea antenei tale,probabil si la 1.8-2.0m,sa intre o "farima" de semnal de pe acest satelit.In schimb imi dai un transponder de pe Hotbird cu probleme pentru antenele mici,insa imi oferi ocazia,daca mai era nevoie,sa comparam ce diferente exista la receptia unui semnal in diferite zone din tara:la 12713 V,27500,3/4 ai semnal caliate de 46%,cu o antena mai mare,in schimb la mine e de 68%.E valabil pentru unii din transponderii italieni,iar cei care vor sa instaleze antena "la singe",cum spui tu,ar trebui sa o faca in jurul orei 14.00,in special pe trp.12418 V,27500,3/4,dar mai sint si altii.
    As prefera ca cei din vest sa incerce din nou,iar daca reusesc sa prinda semnal util sa ne de-a de veste.Valorile pe care le dau mai sus sint variabile,mai degraba in jos,aproape pina la disparitie,pe parcursul zile si in diferite perioade.
    satelescu

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)