Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    Băiat de gaşcă Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Strongu' SRT 4401 de la Max

Parcă mai era un topic despre receptorul ăsta da' nu-l găsesc. Mi-a adus un cetăţean un Strong 4401 care nu-i citeşte cartela nici dacă-i dictezi bit cu bit ce scrie pe ea. Cum Maxu' a trims īn cele 4 zări un soft pentru 4401 m-am gāndit că de acolo o fi buba. Da' problema e că io n-am port serial la computer iar cu adaptare paralel-serial n-a vrut.
    Am văzut īn meniu că face upgrade de pe satelit Hotbird şi Astra. Pe Hotbird am īncercat şi prin Diseq a zis că-l ţine o "failure" īn loc şi nu se poate. Īntrebare: Ştie cineva dacă e alergic la Diseq sau dacă chiar este softu' pe unu' din sateliţii ăştia doi? Sau decāt să urc pe casă mă'c să caut un cablu serial tată-tată şi un computator cu port serial?
    Io'te cāt am scris, de atunci eram pe casă... Mama ei de lene...

ss/indescifrabil

In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

Unele receptoare din seria 4401 au o problema de fabricatie : pozitia contactelor slotului nu corespunde exact cu cele ale cartelei , din cauza asta apar periodic mesaje de genul card error sau no acces right .

Băiat de gaşcă Expert
    Posts Thanks / Likes

Adică o actualizare a softului nu ajută cu nimic? E o defecţiune de hardware? N-am rezolvat īncă problema.

ss/indescifrabil

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

De exemplu eu mi-am luat de-o saptamana un HUMAX 5300 VA-CI, iar cardul MAXTV are probleme mari de functionalitate pe CAM-ul integrat din acest receiver. Dupa cca. 15-30 de minute de functionare apare mesajul "Service not running or scrambled". Trebuie sa restartez ca s-o ia dinou. La inceput m-am gandit ca-i din vina receiverului, dar mi-am tras un Funcard cu TPS si de 2 zile il frec prin tot pachetul frantuzesc si nu se mai intampla ce pateam la MAX ...

Ciudate mi se par si contactele metalice de pe noul model de card MAX, cu formele alea, ce vin parca din cultura budista ...

ovex

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ovex
    De exemplu eu mi-am luat de-o saptamana un HUMAX 5300 VA-CI, iar cardul MAXTV are probleme mari de functionalitate pe CAM-ul integrat din acest receiver. Dupa cca. 15-30 de minute de functionare apare mesajul "Service not running or scrambled". Trebuie sa restartez ca s-o ia dinou. La inceput m-am gandit ca-i din vina receiverului, dar mi-am tras un Funcard cu TPS si de 2 zile il frec prin tot pachetul frantuzesc si nu se mai intampla ce pateam la MAX ...
    Ciudate mi se par si contactele metalice de pe noul model de card MAX, cu formele alea, ce vin parca din cultura budista ... ovex
    Spune-i omului mai simplu: Cartela MAX e problema
    Salut Prieteni!

Băiat de gaşcă Expert
    Posts Thanks / Likes

Am băgat īn el şi alte cartele Max funcţionale şi spune la fel cum că el nu simte nimic. Adică nu-l ating unde trebuie. La fel cum am probat şi cartela venită cu Strongu' pe alte receptoare. Merge fără probleme.

ss/indescifrabil

Băiat de gaşcă Expert
    Posts Thanks / Likes

Azi am avut ceva mai mult timp şi am rezolvat parţial problema. Motivul pentru care nu citea cartela era că sărise de pe placa mamă conectorul de la cititorul cartelei. Actualizarea softului n-am făcut-o īncă da' cred că-i musai. Schimbă singur programele... adică dă comanda pentru următorul canal din listă fără să i-o ceară nimeni. Rar ce-i drept da' enervant. Nu făcea chestia asta īnainte de ai recupla cablul de la cititor...

ss/indescifrabil

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)