Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
    Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default AJUTATI-MA CU DOCUMENTATIE IMPOTRIVA UNEI HOTARARI ABUZIVE!!

PRIMARIA ORASULUI IN CARE EU AM O RETEA A LUAT O HOTARARE ABUZIVA DE A OBLIGA TOATE FIRMELE CARE AU RETELE TRASE PRIN ORAS LA PLATA SUMEI DE 2500LEI ROL/ METRU LINIEAR DE RETEA INTINSA PRIN ORAS, HOTARAREA MI SE PARE ABSOLUT ABUZIVA .

AU FOST CATEVA CAZURI IN TARA CAND PRIMARIILE CARE AU EMIS ASEMENEA HOTARARI AU FOST DATE IN JUDECATA SI AU PIERDUT PROCESELE , MI SE PARE CA CHIAR LA BACAU SI LA CONSTANTA .

AM SI EU NEVOIE DE DOCUMENTATIE CA SA POT SA-MI INCEP ACIUNEA IMPOTRIVA LOR, PENTRU CA EU NU POT PLATI 25 000 000 - 30 000 000/LUNA DE DRAGUL CONSILIULUI LOCAL .

TOATE CELE BUNE!

P.S.: SI DATE SI ARTICOLE DESPRE ACESTE INTAMPLARI DE LA BACAU SI CONSTANTA!
    @Serpiko

Anunturi AUTO site de anunturi auto gratuite

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Bine va face . In Cluj au inceput montarea cablurilor in subteran , conform normelor UE.

Nu rezolvi nimic cu datul in judecata , te vor amana pana dupa 1 ianuarie 2007 , and va fi obligatoriu mutarea cablelor in subteran ....

Keep believin` Expert
    Posts Thanks / Likes

si asstralu` de lanoi? abia au inceput sa traga fibra pe stalpi si marginea blocurilor. Le vor muta la subsol dupa 2007?
    1.6 Offset Al, Invacom 0.3dB, VBOX 2 Moteck, DVB: Pinnacle PCTV-Sat, act. 18'' , 75°E <> 30°W , DM500s / Focus KSF100 / 2x DigiTV 1160NA / 1x Humax Digi-plus / 0.3dB Gold+0.8m Offset / BOOM TV

Banned

Posts Thanks / Likes

Ghici ?

P.S. Nu te mira , asa e IQ-ul lor .Uita-te atent daca fibra nu e cumva si innodata Ar fi in stare .

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by AirBoy
    si asstralu` de lanoi? abia au inceput sa traga fibra pe stalpi si marginea blocurilor. Le vor muta la subsol dupa 2007?

Directivele in vigoare in UE stabilesc clar obligativitatea "ingroparii cablurilor". Sigur vor fi probleme pentru societatile care nu respecta normele UE...

Imi pare rau @serpiko, dar solutia obligatorie este subteranul...Acum poate obtii ceva prin judecata, dar din 2007 iesi sigur in pierdere...
    Salut Prieteni!

Banned

Posts Thanks / Likes

Garantat te amana cu procesul pana in 2007 , cand ei au 101% dreptate .

In sfarsit ca nu vom mai vedea zecile de cabluri intinse peste strazi .....

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hotararea Consiliului Local respectiv este legala.
    Consultati astea:

Legea nr.571/2003 - Codul fiscal

TITLUL IX: Impozite si taxe locale

CAPITOLUL IX: Taxe speciale

Art. 282: Taxe speciale

(1) Pentru functionarea unor servicii publice locale create in interesul persoanelor fizice si juridice, consiliile locale, judetene si Consiliul General al Municipiului Bucuresti, dupa caz, pot adopta taxe speciale.

(2) Domeniile in care consiliile locale, judetene si Consiliul General al Municipiului Bucuresti, dupa caz, pot adopta taxe speciale pentru serviciile publice locale, precum si cuantumul acestora se stabilesc in conformitate cu prevederile Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.45/2003 privind finantele publice locale.

Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.45/2003 privind finantele publice locale.

Art. 16: Rolul, competentele si responsabilitatile autoritatilor administratiei publice locale

b) stabilirea, constatarea, controlul, urmarirea si incasarea impozitelor si taxelor locale, precum si a altor venituri ale unitatilor administrativ-teritoriale, prin compartimente proprii de specialitate, in conditiile legii;

Art. 23: Competente in stabilirea impozitelor si taxelor locale

Impozitele si taxele locale se aproba de consiliile locale, judetene si Consiliul General al Municipiului Bucuresti, dupa caz, in limitele si in conditiile legii.
    ….
    Art. 26: Taxe speciale pentru functionarea unor servicii publice locale

(1) Pentru functionarea unor servicii publice locale, create in interesul persoanelor fizice si juridice, consiliile locale, judetene si Consiliul General al Municipiului Bucuresti, dupa caz, aproba taxe speciale.

(2) Cuantumul taxelor speciale se stabileste anual, iar veniturile obtinute din acestea se utilizeaza integral pentru acoperirea cheltuielilor efectuate pentru infiintarea serviciilor publice locale, precum si pentru finantarea cheltuielilor de intretinere si
    functionare ale acestor servicii.

(3) Prin regulamentul aprobat de consiliile locale, judetene si Consiliul General al Municipiului Bucuresti, dupa caz, se vor stabili conditiile si sectoarele de activitate in care se pot institui taxele speciale, modul de organizare si functionare a
    serviciilor publice pentru care se propun taxele respective, modalitatile de consultare si de obtinere a acordului persoanelor fizice si juridice beneficiare ale serviciilor respective.
    ….
    Gigel

Banned

Posts Thanks / Likes

Vedeti aici cabluri atarnate peste strazi ? E un cartier dintr-un mic oras din Europa

[img]http://img.photobucket.com/albums/v232/*********/antene/cartier.jpg[/img]

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Cabluri - nu. Da uite ce sosea denivelata, parca e la Faurei.

PS: ar vrea Faureiul asa sosele.

Nu e denivelată , asa se vede din cauza ploii .
    SHALOM

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by *********
    Vedeti aici cabluri atarnate peste strazi ? E un cartier dintr-un mic oras din Europa
    [[/img]
    Salut !
    Primar este unul POC ?
    Puteti spune exact directiva UE cu ingroparea sirmelor !? (ex Directiva 97/23/EG publicata in Monitorul Oficial al UE L181/1 anul 40 )
    S'auzim de bine !

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default vrajeala

treaba cu 1 ian 2007 e vrajeala bagata pe gat romanilor!
    abureli de astea numai in ro mai gasesti,cu cabluri ingropate si tot felul de minuni.
    ue nu obliga pe nimeni la nimic,doar recomanda si treaba cu cablurile
    ingropate se face in orasele vechi gen Wiena unde arhitectura ar fi afectata de pozarea cablurilor pe cladiri.
    e plina Europa de cabluri,Spania,Portugalia,Franta dar romanii cauta tot felul de taxe si impozite aberante in loc sa vada ca au o tara plina de gropi si de mizerie si oamenii de aici castiga intr-o luna cat altii afara intr-o zi.eu am o solutie buna de tot pentru tine:daca ai societate de catv si ai un canal liber si post local baga un anunt in care sa explici oamenilor ca asemenea lucrari de ingropat cablu costa mult si deci abonamentul se va scumpi si tot ei vor fi cei pagubiti nu consiliul local ,poti sa stringi semnaturi sau chiar sa indemni la proteste sau in ultima faza opresti toate canalele din satatie si-l lasi doar pe cel cu anuntul unde spui ca datorita taxelor impuse de consiliul local vor ramane in bezna,sa vezi atunci consilieri luati cu parul si cu pietre.
    eu iti urez succes si spune-le domnilor consilieri ca daca vor sa vada cabluri pe stalpi in ue organizez eu o excursie in peninsula iberica!

Banned

Posts Thanks / Likes

Sper ca se observa in poza ca nu este nici un cablu desi toate blocurile din zona dispun ca CATV si internet . Chiar si stalpii de iluminat public au cablurile de legatura prin subteran .

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

vise nene vise , eu lucrez la o firma de internet prin cablu si treaba asta cu subteranu s_a discutat si la noi da pana la urma tot atarnate stau mai bine e ceva din peisajele noastre romanesti (subteran e prea scump)

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Sunt de acord cu trecerea in subteran a retelelor de catv, Internet, electrice si care or mai fi. Sunt zone unde datorita cablarii exterioare, aspectul urban este jalnic. Oricum din 2007 toti operatorii trebuie sa se conforme la directivele UE.

FAbian23

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

aia de la etajul doi este o antena de satelit?
    cred ca ai pus intentionat o poza cu o zona unde nu exista telecablu.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)