Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: Montura H-H

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Montura H-H

Am ajuns in posesia unei monturi H-H si a unei antene cu receiver cumparate din metro skystar parca.
    Am incercat sa o montez sus pe bloc unde am o teava supor cam mica astfel ca montura am prins-o de teava cu suportul pentru antena in sus. Am observat ca este gradata si pe o parte si pe alta si presupun ca se poate monta in ambele variante. Nu stiu sigur cum a fost montata de unde am luat-o dar, am o vaga impresie ca in jos. Din aceasta cauza am reglat elevatia la montura cam 70" . Am prins satelitul cel mai la sud Astra 3A la mine, si am inceput sa vad niste programe pe el. Am incercat sa mai gasesc un satelit, hotbird, dar cred ca cel pe care l-am gasit nu este acesta in schimb prind niste posturi care sunt pe transp de pe hotbird.

Alt satelit nu am mai reusit sa prind, ce ar trebui sa fac? Sa montez montura invers?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Ce tip da montura H-H este? Ce scrie pe ea? Exista H-H-uri proiectate cu suportul pentru antena in sus,si altele cu suportul in jos.da mai multe detalii...

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Sau pune-i macar o poza.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

la noi te poti spovedi,deci unde spui ca locuiesti?

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nirolf
    la noi te poti spovedi,deci unde spui ca locuiesti?

In Slatina, 44.4330N, 24.3670E dupa cum spune http://www.heavens-above.com iar satelitul pe care l-am ales a fost Astra 3A.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Spune, frate, odata, ce marca e montura? Ce scrie pe ea? Si daca poti pune o poza.
    SHALOM

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

material bibliografic aici:http://www.satsig.net/22-deg-offset-dish.htm
    e putin cam greu de inteles ce ai facut,insa unghiul de 70° se pare ca este gresit.valoarea sa trebuie sa fie mai mica.
    daca receiverul contine usuals(go to x sau disecq 1.3) dupa reglarea corecta a antenei pe satelitul de referinta introduci datele pentru latitudine
    si longitudine si receiverul gaseste automat toate pozitiile satelitilor accesibili in zona ta. succes.
    p.sune o poza pentru ajutor mai rapid,sa contina partea de imbinare a antenei cu motorul.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default HH

Salut !
    Daca bratul rotitor are ,, capac"se monteaza cu el in sus ; daca are spre capat un fel de ,,buza" ( inel ) se monteaza cu el in jos ( daca nu este special conceput HH pt zone aride )
    Pe suportul de prindere a monturii HH pe pilon reglezi exact latitudinea locatiei tale .
    Pe satelitul cel mai sudic reglezi inclinarea antenei in suportul cu care o prinzi pe bratul rotitor.
    Dupa ce o instalezi si esti multumit de realizare cauta manualul pt HH
    S'auzim de bine !

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Nu pot sa ma sui acum pe bloc sa ma uit pt ca sunt la munca dar ma sui dupa masa si va spun exact ce scrie pe ea, din cite stiu eu seamana cu asta:
    http://www.parabolic.co.uk/catalog/p...roducts_id=219
    Intradevar nu are inel are capac asta inseamna ca putea fi montata si in sus Sunt sigur ca ea initial a fost montata in jos eu am schimbat-o invers, problema e ca e singura posibilitate sa o montez fara sa urc pe bloc un aparat de sudura.
    Dupa cum v-am spus are gradatii si pe o parte si pe alta a axului dar intrebarea e axul trebuie rotit cu 180° ca sa poate functiona invers sau nu am nici o sansa? Oricum chiar daca are gradatii si pe paretea cealalta a axului nu pot sa rotesc axul cu linia indicatoare in dreptul gradatiilor.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

din ce am vazut eu pina acum se monteaza cu bratul in jos.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default H-H

Montura ta are gradatii pe cele doua sectoare laterale de reglaj in : elevatie ( inaltimea axei antenei deasupra orizontului ) si latitudinea geografica a locului unde te afli ( asta trebuie reglata exact pe montura). Daca vizezi satelitul de la sudul tau ... reglind elevatia de pe antena ... montura trebuie sa descrie corect curba polara.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default Re: H-H

Quote Originally Posted by mihaip
    Montura ta are gradatii pe cele doua sectoare laterale de reglaj in : elevatie ( inaltimea axei antenei deasupra orizontului ) si latitudinea geografica a locului unde te afli ( asta trebuie reglata exact pe montura). Daca vizezi satelitul de la sudul tau ... reglind elevatia de pe antena ... montura trebuie sa descrie corect curba polara.
    Corect, dar mai are indicator pe ax si gradatii la mijloc fiind in 0 dar acolo oricum o misca motorasul. Insa ce spun eu este ca aceleasi gradatii le are si pe partea opusa numai ca nu mai are indicator pe ax si nici nu ajunge in vreun fel axul prin miscare cu comanda la acele gradatii. Pina la urma cred ca nu scap de aparat de sudura pe bloc, oricum as pune-o nu are aceeasi miscare poate daca sunt in emisfera sudica sa imi fie de folos invers. Deasta va intrebam exista posibilitatea sa o reglezi cumva si pusa invers?

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

se pare ca nu ai inteles:la reglare axul motorului trebuie sa fie intotdeauna la 0°.deschiderea motorului,de la caz la caz,este in jur de 130°.asta inseamna stinga,dreapta 65°.
    la instalarea motorului ai nevoie sa reglezi pe verticala montura motorului si apoi sa reglezi si antena tot pe verticala.se presupune ca teava pe care fixezi antena este reglata la poloboc,la vertivala masurata in doua puncte la o diferenta de 90° in plan orizontal.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nirolf
    se pare ca nu ai inteles:la reglare axul motorului trebuie sa fie intotdeauna la 0°.deschiderea motorului,de la caz la caz,este in jur de 130°.asta inseamna stinga,dreapta 65°.
    la instalarea motorului ai nevoie sa reglezi pe verticala montura motorului si apoi sa reglezi si antena tot pe verticala.se presupune ca teava pe care fixezi antena este reglata la poloboc,la vertivala masurata in doua puncte la o diferenta de 90° in plan orizontal.
    Se pare ca nu m-am exprim clar, am inteles ce spui tu aici, eu iti spun ca mai am un 0° adica inca un cadran, in oglinda adica pe partea cealalalta de unde se misca indicatorul fixat pe axul motorului identic si la fel numai ca motorul nu ajunge niciodata in dreptul acelui 0° decit daca cumva se poate desface si monta invers axul. Oricum intrebarea mea era daca se poate monta invers pentru ca am o problema de spatiu dar, nu am primit nici un raspuns.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

daca se poate monta si invers trebuie sa vezi singur.nu am lucrat cu astfel de motoare care nici nu imi inspira incredere,dar asta nu are pentru tine vreo importanta.deci,sper ca nu esti croitor de meserie( )uita-te
    cu atentie cum se poate demonta fara sa-l distrugi si monta in pozitia dorita.ceea ce nu pricep este de ce nu se poate monta asa cum l-a facut mama lui.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)