Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 4 of 4
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Ajutor Skymaster . Problema mai diferita

Am incercat sa pun patch 6125 pe un skymaster Dx24 cu tunersharp 0194,deci acceptabil. Am incarcat bootloaderul cu verificare si cand am trecut la aplications loader mi s-a blocat operatia. Imi zice ca nu poate deschide un fisier, care nu zice, zice doar eroare adress 0003. Am incercat cu mai multe aplication , crezand ca fisierul e de vina. Canci . Nimic. Am incercat patch-loader si a incarcat patch. bin si key.bin Cand l-am incercat imi arata doar un dreptunghi cu imaginea de upgradare via satelit si asa ramane. Nu reactioneaza la nici o comanda, ledul verde aprins, imaginea cu dreptunghiul pe ecran si gata. Am incercat sa scriu cu serialtrans firmavare 8.05 - cea originala si nu vrea sa o incarce. Am incercat cu firmvare 8.08. Aici incarcarea pentru toate urt. urile se face cam in 0,6-0,8 secunde pentru fiecare urt. cand normal ar necesita mai mult timp, la final imi zice ca s-a incarcat totul ok dar cand in probez ..... imi arata tot dreptunghiul cu upgradarea si tot nici o reactie la telecomanda sau de pe panou.
    Daca ajung la jtag, stie cineva de unde pot lua bin.-ul de stergere a flashului si care e pozitia contactelor la montarea j-tagului. Care jkey. exe merge la Dx24.
    Multumesc anticipat !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default DX24

Stie cineva de unde se ia flasul in forma binara .bin pentru DX24 ?Pe siteul oficia se gaseste firmware dar nu in forma .bin. Cum se face, se incarca pe rand .ur -rile ca si cum ar fi binare ?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Pe pagina asta http://upl.frocus.net/index.php?lng=ro&p=4 gasesti fisier de Str 6125 pt aplicatia Jtag iar aplicatia trebuie sa fie pe undeva pe net sub numele de Jkey daca nu ma insel. In receptor in spatele panoului frontal se afla un conector cu 20 de pini , pinul 1 este marcat cu un punct. Aici gasesti pini ce trebuiesc conectati la Strong http://www.********.com/upload/JTAG%2...0receivers.pdf iar schema si utilitarul il gasesti aici http://www.pix.coolfreepage.com/, in rest iti trebuie doar rabdare si tutun.

Spor la treaba.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default DX24

Domnilor colegi de forum,

faceti o fapta buna si spuneti-mi unde pot gasi un fisier unlock.bin care sa mearga la flashul ferguson M29w160ET ? Am pus jTAGUL dar nu reusesc sa sterg flasul sub nici o forma. Am incercat cu 4 tipuri jkeys.exe si nici una nu recunoaste flashul asta. In baza lor de date ( a Jkeys.exe ) nu exista un receiver cu un asemenea flash. Am gasit unul care terminatia in DT nu in ET si tot degeaba. Ulockul. bin al Dlui Mihai P l-am testat si nu merge. Poate stie cineva un altul sau s-a mai lovit cineva de tipul asta de flash.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)