Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
    Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Semnal pentru antena de 0,60 la Digi TV!

Hi All,

Am vazut in multe locuri instalate antene de aprox.0.60m,pe care sint imprimate sigla DIGI TV.Ma intreb si va intreb,pe cei care folosesc astfel de antene,care sint valorile de semnal in cursul zilei si atunci cind ploua pe cei cinci transponderi utilizati de catre operatorul omonim.Intrebare valabila si pentru ei care au aceasi marime a antenei,de 0.60m,indiferent de firma producatoare.Ar fi bine de stiut si ce lnb este folosit!Ar fi bine de stiut si zona unde-i plasata antena.
    satelescu

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Sant false.Le-au pus pe ici si colo ca sa dea la numar cu numarul de abonati

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

gymi daca ai chef de glume du-te la offtopic . satelescu a intrebat ceva la obiect si astepta un raspuns la obiect .

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Mi se pare mie sau au devenit cam prea serioase lucrurile.Oameni buni mai relaxati-va.Scopul era pe aici de a discuta mai mult sau mai putin serios.Scuze satelescu daca te-a deranjat raspunsul meu.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Vaslui, antena 60cm ( antena nu este digi ), LNB=DigiGold, ~50m cablu, testat doar pe vreme cu cer senin in luna ianuarie:
    L Q
    1 78% 55-59%
    2 78% 61-65%
    3 78% 98%
    4 78% 65-68%
    5 78% 57-60%

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi bebelus,

Multumesc bebelus.Am pus intrebarea de mai sus pentru a afla cit de valabila si sigura e o antena de 0.60 in conditiile-meteorologic vorbind-in care vreme nu-i prea favarobila pentru o receptie sigura pe unele frecvente,in special pe 12527,12678.Daca operatorul este de acord si da asigurari clientilor ca n-au probleme de semnal pe vreme schimbatoare,inseamna ca ceva nu-i in regulari instalarea nu-i corecta,eu ma indoiesc de acest lucru,or cei care accepta o astfel de antena isi asuma constient riscul de a avea "mici probleme la receptie",avertizati de vinzator.Dupa ce criterii cei de la Digi vind atit antene de 0.60 dar si de 0.75m?Dupa trei luni de observatie de cind mi-am montat o astfel de antena,{unele rezultate le-am pus pe forum tot la aceasta sectiune acum doua luni},am constatat o variatie de semnal destul de mare de la un transponder la altul.Citeodata cel mai slab trp.12527 avea un semnal mai mare decit cel mai puternic trp.12643.Sa nu mai vorbesc cind vremea se inrautateste!Citeodata variatia de semnal n-are legatura directa cu vremea,ci cu puterea semnalului la uplink.La o antena mare aceste fluctuatii de semnal nu-s vizibile,sau sint aproape insesizabile.Urmeaza anotimpul ploilor si furtunilor,si tare e bine de stiut cit de mult ne putem baza pe o astfel de antenuta.Daca aflam de la mai multi utilizatori astfel de date putem sa ne dam seama unde-i problema si ce factori ajuta sau dimpotriva diminueaza o receptie sigura cu antena mica.{Nu-i cazul sa fiu sfatuit sa-mi pun o antena mare!}Pentru instalatori e foarte important de stiut acest lucru,chiar si pentru clienti.Trebuie reduse cheltuielile la instalare,insa trebuie sa stim cu ce pret!

satelescu

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

@satelescu.de jucat m-am jucat eu cu "olita"de la focus de 0,6.la cea mai mica ploaie dispareau tp lui digi
    boy2good

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

timisoara, antena 55 cm de la tehnic b, lnb inverto 0.3db,
    tp.1 55%, scadea la 40-45%, probleme pe ploaie si ninsoare
    tp.2 78%
    tp.3 98%
    tp.4 55%, idem cu tp.1
    tp.5 64%
    Rezultatul, am schimbat-o cu una de 80 cm. Acum am semnal tp.1 94%, tp.2,3,4,5 98%, intra chiar si bbc world cu semnal 70% pe telenor.
    Sincer nu sfatuiesc pe nimeni sa-si cumpere antene de 55 sau 60 cm

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by boy2good
    @satelescu.de jucat m-am jucat eu cu "olita"de la focus de 0,6.la cea mai mica ploaie dispareau tp lui digi
    Adevarat graiesti....Nu stiu cum se descurca cei cu antena de0.6 cand incepe sa ploua sau apar nori negri..!?
    Per aspera ad astra !

Vu+ solose v2, Emme esse 115cm, Technisat 33cm, Triax td-78, Sky Zone 2 Triax Dish, Digipower HH SG2100

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Pe un ofset de aprox. 0,5 vazut la un instalator din judetul Buzau:
    -12687 - 98%
    -restul TP-urilor 40-45%
    Imagine(semnal) stabila pe vreme frumoasa....dar aproape inutilizabila pe vreme rea..
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Am o antena din primele tipuri de la DigiTV, montata la tara. Nu este de 0.6 ci de aprox. 0.70. Cred ca aceasta antena a vazit-o @satelescu. Antena are o problema mare in ceea ce priveste montura de prindere si anume: distanta prea apropiata a suruburilor de prindere a farfuriei. Din aceasta cauza, la vant > 35 km/h intra in trepidatie. Antena montata de mine la adapost de vant nu a avut niciodata probleme pe nici un TP, LNC-ul fiind de 0,6 dB tot din cele distribuite de RCS.
    Si apropo de antene de 0,6; am vazut trecand antamplator pe la Metro o antena de 0,6 m + LNC de 0,5 dB la pretul de 4 800 000 lei vechi pe care scria SkyMaster ! Nu mi-a venit sa imi cred ochilor. Este adevarat ca am montat astfel de antene si au un castig bun, dar oare de unde vine imensul pret ?
    Nu refuza sa gandesti ... macar din cand in cand .

Netcity

zu Teacher
    Posts Thanks / Likes

SA -TRAITI BINEEE! ......CHELIA LUI A DRAQ.....

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Ce dracu` are legatură sula cu prefectura . O fi scumpit Basescu antenele din Metro

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Pai era si cu un receptor DVB aceeasi marca... pachet.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satdan
    Pai era si cu un receptor DVB aceeasi marca... pachet.
    Culmea este ca nu era !

@********* - parca erai omul care indemnai printre altele la antiviolenta in limbaj. Daca nu ai priceput tu, asta nu inseamna ca nu a priceput nimeni.
    Sorry, dar chiar este off-topic de data asta.
    Nu refuza sa gandesti ... macar din cand in cand .

Netcity

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)