Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 0 EUR (0%)
Donate to support this site...

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 60
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

M-ati bagat in ceata.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Salut !
    Incerc sa mi fac o idee despre ce povestiti voi , dar deocamdata ma incurc la cresterea BER ului intr un dispozitiv pasiv fara ca c/n sa scada sub o valoare dictata de ultimul element din lantul de transmisie a informatiei .
    Si mai sint curios cum arata legea spanilola din domeniul TC cu privire la constructii ( nu spun ca nu sint si legi aberante , dar de obicei erau apanajul statelor anglosaxone/sua )
    S'auzim de bine !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

BER-ul poate varia teoretic intre 0...1. Valoarea 0 reprezinta transmiterea informatiei in format digital fara erori. Cu cat ne apropiem de 1 rata erorilor este mare deci erori in transmiterea informatiei.BER-ul este legat de C/N , cu cat C/N este mai mare cu atat BER-ul este mai mic. De regula plaja C/N este intre 7...15 dB , sub 7 deja incep problemele , peste 15 nu prea mai merge oricat de mare ar fi antena. Degradarea C/N-lui sau cresterea BER-lui se datoareaza in principal componentelor active , cele pasive au un aport mai mic. In principal problema de baza este ca nu poti inseria intr-o retea ( si in cazul de fata ) a mai multe amplificatoare deoarece scade C/N ( creste BER-ul ).

Legea spaniola cu privire la retele de distributie in cladiri ( rezumat ) @danisat sa ma completeze ca e mai in tema , eu am doar documentele si cateva informatii de la o firma producatoare :

1. cladire noua - trebuie proiect de retea de distributie semnal TV ( ceea ce ne intereseaza pe noi ) , telefonie , internet - adica tubulatura cutii de jonctiune , nise, spatiu pentru head-end , alimentare retea,prize de pamant ,deci infrastuctura etc
    2. cladire veche care se renoveaza - la fel trebuie proiect
    Pe langa primarii exista un birou care avizeaza aceste proiecte , nu ai proiect nu poti sa construiesti sau sa renovezi , altfel pe barba ta - amenda destul de mare : 30.000 euro.
    Acum reteaua de distributie pentru TV trebuie sa fie minim dubla , adica cu 2 cabluri coaxiale , la fiecare apartament exista un FINAL NET POINT de la care pleaca un singur cablu in apartament. Banuiesc ca este pentru siguranta. In functie de numarul de camere fiecare apartament are un numar de prize. Parca daca tin eu minte pentru un apartament cu 3 camere trebuie sa aiba prize in 2 camere+bucatarie.Nu mai caut in lege ca are peste 200 pagini.
    Reteaua de distributie TV trebuie sa poata transmite FM+TV si banda FI satelit.
    Intro cladire noua nu poate exista decat un singur sistem de receptie ( adica un singur catarg cu antenele aferente ) , pentru cladiri vechi numarul de antene trebuie sa fie de maximum 30% din numarul de apartamente.
    Deci DTH nu se poate decat prin reteaua comunitara.
    Sunt precizate nivelele de semnal la antene terestru analog/digital TV si radio si satelit functie de tipul localitatii : oras mare , mic,comuna. Amintesc acest amanunt pentru ca daca ar fi sa existe si o lege similara la noi emitatoarele terestre ar trebui inchise in marea lor majoritate ( vezi Prima TV in Bucuresti care e o bataie de joc ). Deasemenea sunt precizate nivelele de semnal si C/N ( BER ) la prizele de abonat functie de tipul de semnal receptionat : radio FM sau DAB , TV analogic sau digital , SAT.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

De fapt BER`inseamna urmatoarea formula : BER=bits eronati/biti totali transmisi.
    In realitate cele doua retele intr-o comunitate serveau pentru cele doua DTH-uri VIA Digital si Canal Satelit(intr-una din retele venea UIF+VIA iar in cealalalta UIF+Canal+satelit in FI) , astfel incat beneficiarul se putea abona la oricare DTH dorea , decat schimba cablul care intra in casa de pe o retea pe alta (daca era nevoie) . Foarte simplu...
    La doua incaperi se instaleaza o priza (exceptand baia si debarale) iar minimul sunt 2 prize.
    In semnal digital (oriunde ar fi ras comuna...) trebuie sa aiba 58db, in analogic difera in functie de asezare intre 48 si 74 db.
    Dar o caracteristica interesanta au , la sfarsitul constructiei ,ingineri trebuie sa masoare in diverse puncte ale edificiului intensitatea semnalului care este cuprins de exemplu in FI intre 47 si 77 db.
    Aici am vazut puse cel mult doua amplificatore int-o retea care acopera cam60-70 de apartamente , de aceea nu inteleg de ce faci incercarea de a pune al treilea... Iar asa vorbind eu cred ca se poate pune , totul e sa faci calculele si sa le respecti , cel mai important e sa nu saturezi amplificatorul punand maximul de putere(acolo in general se pierde vizibil din C/N si creste vizibil BER-ul)
    Dar o sa fac si eu experienta asta sa pun 4 amplificatoare si am sa-ti comunic ...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Sunt de acord cu expunerea facuta de Danisat si de Antecu , dar toata aceasta munca a voastra NU va avea o finalitate in Romania in viitorul apropiat si presupun ca stiti de ce!
    1.legislatia ,prezinta asa de multe lacune (nu spun ca cea de aici din Spania nu lasa loc interpretarilor sau ca nu este permisiva) incat cred ca eforturile voastre se vor lovi de un adevarat zid din otel .nu beton
    2.interesele unora de a detine monopolul sunt prea mari.
    3...puterea financiara a omului de rand este foarte scazuta (m-am vazut pe mine in diferite ipostaze).
    4.mentalitatea celor multi .Daca ala are --de unde are?.....sau si mai rau --Da-l dracu ca nu ma intereseaza ....eu imi fac numai pentru mine! etc...etc...

Am lucrat 2 ani in Sanyo in Tudela si mi-au trecut prin mana lucruri pe care , ca biet inginer roman nici nu visam sa le ating ,racuri intregi Hameg si Tektronix .....bijuterii!
    Acum in Fermax in Valencia am vazut altele mai high.
    De ce am spus toate acestea ,fiindca intrebarea obsesiva ramane..?
    Cand si cu ce vor putea bietii romani sa-si injghebeze un astfel de sistem,
    avand in vedere statisticile relativ sumbre privind nivelul de trai sub limita decentei pentru multi dintre noi.
    Credeti voi ca isi permit multi in Romania sa -si instaleze o linie de nivel mediu spre inalt sa spunem un Alcad pentru o instalatie comunitara ,eu personal cred ca nu!
    prioritar pentru romanii de rand este sa-si plateasca datoriile luna de luna la stat si sa-si asigure mancarea .
    .
    ps ---Studiul vostru finalizat si copertat elegant ,depus pe masa unui patron de la o societate de cablu si sa vedeti ce ochi face.VA TRAI CU IMPRESIA CA ATI VENIT SA-I LUATI SUNCA DIN FASOLE.
    Asa ca dragilor pana la invingerea birocratiei ,drumul este foarte lung si plin de obstacole la tot pasul ,pe care sper si eu ca cei tineri sa-l poata strabate si sa invinga mentalitatea retrograda ce domneste atat la nivelul plebei cat si in cercurile distinse ale societatii romanesti.
    Si vorba cuiva pe vremea Eropei Libere

Sa auzim numai de bine...pentru tarisoara asta a noastra a tuturor

multumesc pentru timpul acordat citirii acestor randuri
    Cezar

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

@cezar nu spun ca nu ai dreptate dar acest forum e un schimb de informatii.pentru mine a fost foarte util acest topic pentru ca am invatat lucruri noi.se poate utiliza acesta constructie si la case particulare nu neaparat la blocuri
    boy2good

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by danisat
    Nu un amplificator nu mareste BER-ul cu conditia sa nu-l dai la maxim unde poate satura semnalul .
    Chiar daca un amplificator (in caracteristicile tehnice) spune ca iasa 120 db , noi trebuie sa stim ca iasa cu o singura frecventa in 120 db .
    Deja daca bagam 5 frecvente (sau 30 in Astra) puterea maxima de iesire trebuie scazuta cu o anumita constanta,( fiecare producator de echipamente ar trebui sa difuzeze beneficiarului aceste sau aceasta constanta).
    Salut !
    Tenic , banuiesc ca orice dispozitiv are intervale pt variatia semnalelor de intrare deci presupun ca cresterea prin amplificare chiar redusa a nivelului unui parametru de intrare peste o limita constructiva a dispozitivului duce la functionare anormala ( LNB out - 25 dBm -> amplificator 20 dB => semnal peste specificatiile de intrare ale receptorului - 65 , -25 dBm )
    Amplificatoarele sint calculate pt o banda de frecvente , iar in banda se specifica maximul acceptat pt variaria amplificarii .
    Chestia cu frecventele pe Astra ma nedumereste profund :
    LNB are amplificator incorporat ( dupa mixer ) , ar trebui ca pe Hotbird ( multi transponderi pe oricare banda selectata ) sa am default amplificarea ( in LNB ) mai mica ?
    Privind legislatia :
    In UE legislatia armonizata se ocupa doar de anumite domenii de ex in domeniul liberului schimb de marfuri se poate impune pt o categorie de produse sa fie conforme cu specificatiile prestabilite ( o cerinta comerciala ) ; in domeniu constructiilor specificatiile prestabilite nu prevad decit domeniile de interes general ( siguranta , sanatate , mediu etc )
    Legea de care spuneti voi este o lege locala ( Spania )
    Cind va fi cerere vor fi si la noi ( reglementarile tehnice cred ca sint ) pina atunci numai voluntar ( credeti cumva ca daca un instalator simte profitul mai asteapta legea ? )
    Cit priveste sculele de marca ... ca si la metrologie , poti face trasabilitatea bunului pina la sursa ? daca da atunci ai primit ce ai platit ; daca nu ... nu !
    Si daca asteptati ceva de la intgrare : Dacia a retras de pe piata la service masini pentru ca , cricul le facea periculoase in trafic ....
    S'auzim de bine !

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

@cezar ... ai vorbit ca un "teacher" . Dar peste 25-30 de ani sigur se va schimba in bine...pana atunci trebuie sa ne pregatim teoretic si desigur practic sa nu pierdem legatura cu noile avansuri tehnologice
    @smv167
    Nu ma refer la amplificatorul intern al LNB-ului , ci numai la amplificatoare externe , dealtfel in cataloagele diverselor firme de echipament apare o astfel de caracteristica. Dar adevarul e ca fiind un amplificator,chiar interior, cred ca e construit dupa aceeasi idee si ar trebui sa aiba acelasi comportament. Nu stiu , asa ca ma voi documenta si nu te voi contrazice!

Sa auzim numai de bine...pentru tarisoara asta a noastra a tuturor

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by danisat
    Dar peste 25-30 de ani sigur se va schimba in bine...
    Salut !
    In Ro au inceput citeva proiecte de constructii rezidentiale private , ar fi interesant de stiut mai multe despre ,, filosofia" adoptata .
    Termen de comparatie : cind vine canicula cresc vinzarile de instalati de aer consitionat ( individuale ) ; acum 3 ani stiu ca la arestul politiei ( pe bune ) s a montat o instalatie colectiva ( deci se poate ) . incet ... incet ...
    S'auzim de bine !

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

probabil ar trebui luata legatura cu proiectantii de case pentru ca ei trebuie sa fie atenti cu ceea ce cer proprietarii.stiu ca toti proprietarii de case doresc acces la cablu si telefonie dar ce primesc in schimb
    boy2good

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@smv167
    Au inceput sa apara firme care sunt propietari de cladiri ( blocuri ) sau grupuri de cladiri care inchiriaza apartamente si care au inteles ca solutia cea mai avantajoasa pentru ei este SMATV. Ei nu accepta CATV din cauza ca majoritatea chiriasilor sunt straini iar DTH cu antena individuala nu permit din cauza degradarii cladirii. Din pacate sunt putine cazuri cel putin deocamdata. Cat despre sisteme colective la politie nu am intalnit in schimb penitenciarele sunt interesate pentru receptie colectiva canale publice. Conform normelor europene penitenciarele trebuie sa aiba instalatie de antena colectiva. Pana acum cred ca am furnizat echipamente cam pentru 6 locatii de acest fel.

@boy2good
    Din pacate proiectantii de case nu au habar de acest aspect.
    Daca ne referim la arhitect , el chiar nu are habar. Cel care proiecteaza partea de instalatii si in special cele electrice nu cunoste domeniu si nu se baga. Aici chiar ca m-am lovit de un zid de otel cum spune cineva mai sus.Pentru cei care se ocupa de partea electrica se are in vedere instalatia de alimentare 220V, aer conditionat , telefonie si eventual retea de calculatoare si cam atat. Cei care se ocupa de curenti slabi( de regula fac telefonie , retea de calculatoare si interfonie ) nu au idee de retea de TV. Partea de TV e lasata in ceata si sa se descurce propietarul cand se muta. Si de regula acesta cheama un electrician de doi bani care trage un cablu turcesc ca intr-o instalatie de electricitate legand cablurile intre ele dupa care propietarul realizeaza cand isi pune cablu ca se vede ca dracu sau da alte gauri prin geamul termopan ( cum am mai vazut ) ca sa-si puna o antena de satelit si urmareste doar la televizorul din living.Am discutat cu sute de firme care fac partea de instalatii electrice si raspunsul a fost unanim : nu se baga ca nu cunosc.
    Pe de alte parte firmele de constructii fac ofertele "barbierite" adica fara instalatii suplimentare pentru a merge cu pretul cat mai jos. Deci despre distributie TV nici nu pomenesc.

De regula discutia cu propietarul se face cand casa este la gata iar instalatia TV existenta este inutilizabila. De aici incepe circul pentru ca eu insist sa se schimbe cablurile si modul de realizare a distributie pentru ca altfel nu merge , propietarul e nervos ca trebuie spart prin casa si se face in mod inevitabil mizerie. Unii renunta , alti accepta cu greu sa mai schimbe ceva , cam asa este. Cu cine am discutat am insistat sa se faca macar pe baza cererii propietarului un proiect , sa sa traga cablurile cand cladirea e inca la rosu dupa care sa se realizeze reteaua fie ca e satelit , cablu antena terestra etc. Nu ai cu cine discuta , romanul este de principiul : TRAIESTE CLIPA , nu se gandeste ce vrea sa faca maine , poimaine..... Si lozinca asta e valabila in toate din pacate.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Salut !
    Quote Originally Posted by antecu
    @smv167
    Cat despre sisteme colective la politie nu am intalnit in schimb penitenciarele sunt interesate pentru receptie colectiva canale publice. Conform normelor europene penitenciarele trebuie sa aiba instalatie de antena colectiva. Pana acum cred ca am furnizat echipamente cam pentru 6 locatii de acest fel.
    Eu am spus de arestul politiui si de climatizare ( incalzire/racire)

Hentz ! ( cu mina !)
    Cum se calculeaza factorul de zgomot echivalent pt un lant de diporti inseriati :
    F = F1 + ( F2-1)/A1 + (F3-1)/A1A2 + ... + (Fn-1)/A1xA2x...xAn-1)
    Diportul k caracterizat prin : amplificarea Ak ; factor de zgomot Fk
    Se pleaca de la caracteristicile necesare la iesire ; si se determina sau lantul de diporti sau semnalul la intrare .

Tradare , tradare ... dar s-o stim si noi !
    La iesirea LNB sint posibile urmatoarele :
    Vh ; Vl ; Hh ; Hl - sirma spre casa este una singura , deci razboi in toata regula !

S'auzim de bine !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@smv167
    De acord : formula este corecta dar a verificat cineva in practica intr-un lant complex de distributie ?

Am spus din capul locului ca acest sistem se preteaza doar la transmisiile DTH care sunt in aceiasi polaritate , exemple : Premiere , Canal Digitaal , Digital + pe 30 vest , partial CanalSat France. Si nu vad inversunarea multora de a se vedea cat mai multe programe care a ajuns un fel de sport national in tara asta.Nu inteleg care este problema daca se pot urmari un numar de 20-30 programe in conditii optime la un pret de cost mult redus fata de cablu. Care e logica? Altfel tehnic vorbind exista solutia conversie FI-FI este singura care poate fi utilizata , de aceea multe receptoare au optiunea SMATV. Sa nu spui ca exista varianta cu multiswitch ca nu tine. Si aici nu ma refer la retele cu 8-16 utilizatori cu lungimi scurte ci la variantele cascada cu 50-100 utilizatori. Diafonia este mare intre polaritati si existand diferente mari de nivel intre transpondere sistemul functioneaza nesigur. Sau alta varianta : transmodulatoare QPSK-QAM in care se face translarea in banda joasa unde e mult mai usor de realizat reteaua. Dar toate aceste variante costa. Eu intial vorbeam de o solutie minimala ca pret in care sa se poata transmite canale TV locale terestru si banda FM care sunt moca iar cine are punga mai groasa poate viziona si pachete de pe satelit cu programe extra. Asa cum a spus si prietenul Danisat mai sus care lucreaza in domeniu , cine ar putea avea interes in acest domeniu : simplu , o firma DTH care nu are si firma de cablu si care are interes sa-si capteze clientii firmelor de cablu.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Salut !
    De verificat factorul echivalent de zgomot pt un lant complex de distributie ..... recunosc cinstit ca nu am vazut asa ceva .Dar am facut estimarea pt instalatia mea ( inainte de achizitionare ) .
    Partea a doua .... constatare pur personala ca nu este pt mine .
    <<Inversunarea de a vedea multe canale >> vs libertatea de alegere .
    Revenind la subiect evolutia cred ca este spre DVB T / C care pot oferii ieftin duplex ( comunicare ; dialog vs monolog )
    S'auzim de bine !

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

eu ma gandeam la o retea in stea pentru a usura partea de distributie
    boy2good

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)