Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 60
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

In primul rand am spus de la inceput ca este un experiment pur tehnic si are la baza componente special produse pentru o astfel de aplicatie. Sisteme SMATV sunt utilizate de ani buni in multe tari din vestul Europei care au avut un alt curs ( si spun eu normal ) al evolutiei sistemelor de receptie. De aceea multi operatori DTH au avut in vedere utilizarea retelelor SMATV ca suport de distributie a semnalului catre abonati sau utilizatori.

1. Daca componentele utilizate sunt corespunzatoare atenuarea pentru un bloc de 12 etaje cu 4 apartamente/nivel si 4 prize TV/sat in apartament masurate de la amplificator la priza terminala poate fi mai mica de 50 dB chiar utilizand un cablu RG-6 care are o atenuare de maximum 35-36 dB la 2150 Mhz. Este evident faptul ca nu mai poate fi folosit cablul coaxial dintr-o retea colectiva existenta care are o vechime de peste 30 ani si reteaua trebuie inlocuita in intregime asa cum ai spus cu echilibrare corespunzatoare cu prize terminale de inchidere si nu cu cablu coaxial conectat direct la receptor.
    2. Daca reteaua de distributie permite transmisia pana la 2150 Mhz nu vad de ce nu s-ar transmite si in banda TV a canalelor receptionate local fie in analogic sau digital CARE NU COSTA NIMIC si in acest fel pot urmari la televizor si cei cu venituri modeste care nu-si pot permite abonament la cablu sau sa-si cumpere o antena satelit iar unii chiar nu vor.
    3. Locatarii trebuie sa inteleaga ca este in interesul lor si ca costurile sunt mult mai mici si atunci nu cred ca ca vor mai avea ceva de obiectat.Nu cred ca s-a atins inca masa critica ( i-i spun eu ) la care abonamentul la cablu sa ajunga la valoarea la care telespectatorii sa caute o alternativa.Acesta este motivul pentru care firmele de cablu sau aliat imediat sa protesteze impotriva deciziei de marire a taxelor cu privire la drepturile de autor.Cu toata opozitia lor in anii care urmeaza preturile la servicii si implicit la cablu vor creste cu sau fara voia lor. Din pacate romanul este un specimen total diferit fata de alte popoare, cel putin deocamdata si adopta foarte usor idea : TRAIESTE-TI CLIPA fara sa aiba o viziune pe termen lung.
    4. Pe de alta parte daca sunt multi abonati DTH intr-un imobil de locuinte nu m-i se pare normal ca o fatada de bloc sa fie plina de antene in balcoane si cred ca in anii urmatori se vor produce modificari in legislatie cu privire la constructii si vom avea surpriza ca vom fi somati sa dam jos antenele de satelit iar blocul va avea doar un singur sistem de receptie. Legislatia europeana nu e departe.
    5. Sant convins ca vor fi operatori DTH care vor agreea idea de a folosi share si se va gasi o solutie de compromis cu privire la abonament cu mai multe receptoare. Se stie foarte clar ca o familie are cel putin doua televizoare in casa.
    6.Retelele de calculatoare care sunt impanzite in tot orasul nu cred ca sunt o solutie pe termen lung datorita calitatii precare de realizare a retelelor de distributie cu cablu atarnat pe afara. Cred ca o varianta comuna TV+UTP prin aceiasi tubulatura ar fi solutia optima bazata pe un parteneriat "Internisti" si asociatiile de propietari. Televiziune IP , nu cred ca se pune problema cel putin deocamdata datorita costurilor.

Am prezentat aceasta varianta in mod clar ca o alternativa la CABLU si nu ca o solutie pentru cablu si are la baza o discutie tot de pe acest forum legata de faptul ca operatorii de cablu sunt un monopol al transmisiilor TV in Romania. Si sa nu uitam un lucru foarte important costurile sunt mult mai reduse si sunt foarte multi oameni care nu au locuri de munca.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

In primul rand am spus de la inceput ca este un experiment pur tehnic si are la baza componente special produse pentru o astfel de aplicatie. Sisteme SMATV sunt utilizate de ani buni in multe tari din vestul Europei care au avut un alt curs ( si spun eu normal ) al evolutiei sistemelor de receptie. De aceea multi operatori DTH au avut in vedere utilizarea retelelor SMATV ca suport de distributie a semnalului catre abonati sau utilizatori.

1. Daca componentele utilizate sunt corespunzatoare atenuarea pentru un bloc de 12 etaje cu 4 apartamente/nivel si 4 prize TV/sat in apartament masurate de la amplificator la priza terminala poate fi mai mica de 50 dB chiar utilizand un cablu RG-6 care are o atenuare de maximum 35-36 dB la 2150 Mhz. Este evident faptul ca nu mai poate fi folosit cablul coaxial dintr-o retea colectiva existenta care are o vechime de peste 30 ani si reteaua trebuie inlocuita in intregime asa cum ai spus cu echilibrare corespunzatoare cu prize terminale de inchidere si nu cu cablu coaxial conectat direct la receptor.
    2. Daca reteaua de distributie permite transmisia pana la 2150 Mhz nu vad de ce nu s-ar transmite si in banda TV a canalelor receptionate local fie in analogic sau digital CARE NU COSTA NIMIC si in acest fel pot urmari la televizor si cei cu venituri modeste care nu-si pot permite abonament la cablu sau sa-si cumpere o antena satelit iar unii chiar nu vor.
    3. Locatarii trebuie sa inteleaga ca este in interesul lor si ca costurile sunt mult mai mici si atunci nu cred ca ca vor mai avea ceva de obiectat.Nu cred ca s-a atins inca masa critica ( i-i spun eu ) la care abonamentul la cablu sa ajunga la valoarea la care telespectatorii sa caute o alternativa.Acesta este motivul pentru care firmele de cablu sau aliat imediat sa protesteze impotriva deciziei de marire a taxelor cu privire la drepturile de autor.Cu toata opozitia lor in anii care urmeaza preturile la servicii si implicit la cablu vor creste cu sau fara voia lor. Din pacate romanul este un specimen total diferit fata de alte popoare, cel putin deocamdata si adopta foarte usor idea : TRAIESTE-TI CLIPA fara sa aiba o viziune pe termen lung.
    4. Pe de alta parte daca sunt multi abonati DTH intr-un imobil de locuinte nu m-i se pare normal ca o fatada de bloc sa fie plina de antene in balcoane si cred ca in anii urmatori se vor produce modificari in legislatie cu privire la constructii si vom avea surpriza ca vom fi somati sa dam jos antenele de satelit iar blocul va avea doar un singur sistem de receptie. Legislatia europeana nu e departe.
    5. Sant convins ca vor fi operatori DTH care vor agreea idea de a folosi share si se va gasi o solutie de compromis cu privire la abonament cu mai multe receptoare. Se stie foarte clar ca o familie are cel putin doua televizoare in casa.
    6.Retelele de calculatoare care sunt impanzite in tot orasul nu cred ca sunt o solutie pe termen lung datorita calitatii precare de realizare a retelelor de distributie cu cablu atarnat pe afara. Cred ca o varianta comuna TV+UTP prin aceiasi tubulatura ar fi solutia optima bazata pe un parteneriat "Internisti" si asociatiile de propietari. Televiziune IP , nu cred ca se pune problema cel putin deocamdata datorita costurilor.

Am prezentat aceasta varianta in mod clar ca o alternativa la CABLU si nu ca o solutie pentru cablu si are la baza o discutie tot de pe acest forum legata de faptul ca operatorii de cablu sunt un monopol al transmisiilor TV in Romania. Si sa nu uitam un lucru foarte important costurile sunt mult mai reduse si sunt foarte multi oameni care nu au locuri de munca.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

ai dreptate in mare parte.inlocuirea cablurilor cu unele noi de buna calitate este imperios necesara.am studiat si eu problema dar eu mersesem pe ideea unui mic headend format din receptoare.astfel sistemul de distributie este mai "aerisit"(banda in care se lucreaza este mai mica).de grila de programe se pot bucura toti abonatii.
    dupa cum ai spus este un experiment dar este si putin restrictiv
    boy2good

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

De cinci ani fac in fiecare zi acest lucru pt canal plus spaniol , antene comunitare ... E un sistem de receptie foarte fiabil daca se folosesc materiale bune . In acesti cinci ani am vazut fenomene si fenomene , cel mai important lucru in acest tip de instalatii este cablul... Bineinteles ca nici celelalte mecanisme nu sunt de neglijat. Folosesc ,cu foarte bune rezultate amplificatoare TELEVES MINIKOM cu 125 dbmv . In distributie sunt bune mecanismele pasive de FTE . Iar distributia in derivatie .

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Din 2000 s-a dat legea telecomunicatiilor aici in Spania care zice ca toate locuintele noi trebuie prevazute cu tuburi interioare necesare distributiei oricarui mediu de teleco .Si cu mecanisme care sunt transparente la frecvente cuprinse intre 5-2150 mhz , deci prin acelasi cablu avem semnal in banda FM, VHF , UHF si FI . e mai usor de lucrat in aceste conditii si se evita astfel antenele de pe balcon , cablurile expuse la vedere etc...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@Danisat
    I-mi pare bine ca i-ti exprimi punctul de vedere avand in vedere ca povestesti experienta ta din Spania. Ceea ce spui am vazut cu ochii mei si stiu ca nu este o poveste. Din pacate foarte multi nu inteleg din Romania sau neaga cu buna stiinta aceasta alternativa care ESTE MULT MAI IEFTINA decat alte tipuri de distributie TV. Faptul ca poti avea acces si la TV analog sau digital , FI SAT si radio FM si DAB intr-o singura instalatie la care daca adaugi si internetul ar fi de lucru pentru o groaza de tipi din domeniu. Daca unul din viitorii DTH care apar pe piata ( si confirm intentia unui al 5-lea de a face platforma DTH ) are idee de SMATV si intelege mecanismul care asa cum spuneai se aplica de ani buni in Spania , Franta , Italia nu este decat un pas pentru concretizare.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

@antecu
    Asa e ,dar pentru a se aplica asa ceva totul trebuie sa inceapa de la inginerii in telecomunicatii , dupa care dth-urile sa ceara o noua lege de teleco care sa se aplice la orice constructie noua ...dar nu cred ca se gandeste vreunul din ce precizati , la asa ceva. Poate instalatorii (profesionisti , daca sunt) sa ia atitudine sau chiar sa aplice pe cont propriu. Dar si asta este dificil . In general schemele si calculele nu sunt grele , nu trebuie neaparat sa faci facultatea pentru asta , in schimb trebuie sa fii bine documentat si sa ai aparate de masura bune . Dar mai sunt multe de facut in tara noastra pana sa ajungem la un nivel asemanator...Iar daca e nevoie si sunt instalatori interesati de asa ceva pot o saptamana pe an sa strang un grup care vor sa invete si sa fac teoretic si practic 7-8 ore pe zi cu ei. O saptamna cat am concediu...Dar eu nu am medii de organizare pentru asa ceva , eventual pot sa aduc materiale si instrumente.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

e destul de grav ca la toate constructiile noi se pune si cablu pentru catv sau satelit dar de proasta calitate(cel mai ieftin).iar distributia se face cu cabluri inodate de parca ar fi cabluri de curent
    boy2good

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Cu cat a avansat tehnologia in ziua de azi , ceea ce spui tu( @boy2good) e foarte grav , denota cat de avansati suntem, si nu se trateaza de costurile materialelor

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Eu am impresia ca cineva incearca aici sa isi vinda echipamentele ale caror
    preturi sunt nu exagerate,ci de-a dreptul incredibile pentru piata din romania!

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ema11
    Eu am impresia ca cineva incearca aici sa isi vinda echipamentele ale caror
    preturi sunt nu exagerate,ci de-a dreptul incredibile pentru piata din romania!
    @antecu
    Vezi de ce nu cred eu ca se poate face treaba in Romania...
    @ema11
    daca aduc materiale , le aduc pentru experimente si pentru a vizualiza faptul ca se poate ..si mai bine! Eu nu am materiale de vanzare , pur si simplu le imprumut de la firma unde lucrez si le restitui la intoarcere.
    Chiar crezi ca sunt exagerate ? Nu stii despre ce vorbesti....

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Repet inca odata , am facut doar niste masuratori si ma refeream strict la parametrii tehnici.
    Incerc sa va spun cum se fac lucrurile in alte tari spre care cred ca tindem.

@ema11
    Nu am intentia de a face o polemica referitoare la preturile practicate de o firma sau alta. Este optiunea fiecaruia de a opta pentru componente de la un producator sau altul. Din pacate foarte multi confunda produsele end-user cu cele profesionale sau cele de marca cu cele no name sau contrafacute. Si aici ma refer la parametrii tehnici reali ai produsului. Pe de alta parte i-ti garantez ca nu se pot realiza instalatii complexe cu componente de slaba calitate. Si nu ma refer la receptoare , amplificatoare si alte lucruri "scumpe" ci la banalul cablu coaxial si distribuitoare.Sant convins ca odata cu integrarea europeana anuntata lucrurile vor intra pe fagasul normal si in Romania.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

@antecu
    ce amplificator este CA-730? Adica de cine-i facut?
    Iar motorul h-h nu are atenuare mai mare de 5-6 db , in schimb baga un zgomot mai mare care se reflecta in c/n .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@danisat
    Stiu ca motorul HH aduce zgomot dar nu asta e ceea ce am vrut sa masor. Am crezut ca de regula un amplificator mareste BER-ul cu un ordin de marime si am vrut sa testez acest lucru.Am constatat ca folosind 2 amplificatoare in cascada , unul de FI-SAT , celalalt combinat terestru+sat la nivele de iesire de peste 110 dBuV , BER-ul a suferit doar o dublare. Din acest lucru deduc ca pot fi folosite intr-o retea 3 amplificatoare inseriate si receptoarele sa functioneze bine mersi cu conditia ca BER-ul la plecare ( la iesirea LNB-lui ) sa fie mai bun de 10-5.Despre CA-730 am sa-ti trimit un mesaj separat , nu vreau sa fiu acuzat ca fac reclama.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Nu un amplificator nu mareste BER-ul cu conditia sa nu-l dai la maxim unde poate satura semnalul .Chiar daca un amplificator (in caracteristicile tehnice) spune ca iasa 120 db , noi trebuie sa stim ca iasa cu o singura frecventa in 120 db . Deja daca bagam 5 frecvente (sau 30 in Astra) puterea maxima de iesire trebuie scazuta cu o anumita constanta,( fiecare producator de echipamente ar trebui sa difuzeze beneficiarului aceste sau aceasta constanta). Deci in momentul instalarii amplificatorul se regleaza in functie de BER. Dupa aceea in functie de calitatea cablului si a mecanismelor de distributie(tinand cont de schema folosita ) se aplica reamplificatoare . Pentru ca reamplificatoarele nu trebuie sa fie acelasi model cu amplificatorul(amplificatorul amplifica separat FI , separat UIF si separat FM ...etc , iar un reamplificator reamplifica tot ce vine pe cablu amestecat ) . Altfel trebuie aplicate mecanisme de separare a benzilor de frecventa.
    La iesirea lnb-ului intotdeauna trebuie un BER de -7 ,astfel antena nu e reglata bine .Iar cu CA-730 care are un zgomot mai mic de 8 trebuie sa-ti plece pe retea cu un BER de -7 fara discutie...Da, poate ca nu cu 110 db dar trebuie tinut cont de calitate , astfel reamplificatoarele nu servesc la nimic (le dai sa amplifice zgomot , asta iti amplifica..zgomot)

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)