Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Nemtzică Expert
    Posts Thanks / Likes

Default PITURCA, NOUL SELECTIONER AL NATIONALEI DE FOTBAL !

Piturca, pana in 2008

In aceasta dimineata, la ora 11:00, va avea loc sedinta Comitetului Executiv al FRF. Intrunirea va avea un singur punct pe ordinea de zi: desemnarea noului selectioner al Romaniei. Numele acestuia este Victor Piturca

Antrenor secund va fi tot fostul stelit Stefan Iovan. Numai o coincidenta?

Puteti citi AICI mai multe .

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Nu stiu de ce, dar am o presimtire buna cu Piturca.

Nemtzică Expert
    Posts Thanks / Likes

@K-storu , eu in schimb nu !
    Avind insa in vedere ca nu se poate mai rau ... poate ai dreptate ...

Var cu Pampulea... Expert
    Posts Thanks / Likes

Da si eu am o presintire ca o sa dea niste "GOLURI" ce nu am vazut noi niciodata....sau mai bine zis TUNURI...
    pacat ca in tineretea lui inscria si asta "bine de tot"
    mi-este frica sa nu ne calificam la turneul final al campionatului mondial de fotbal din PAPUA -NOUA GUINEE (sper ca am scris corect )

Valentino

P.S. La fotbal nu este nevoie de DICTATURA. Asta avem in politica ... destula...din pacate....
    HAI AI NOSTRI
    "Daca ar durea prostia ar tipa juma“ din ROMANIA"
    DB500S, GIBERTINI 100 cm cu SG2100 motor, Smart Titanium 0,2dB ; 1° W- 28,2° E

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Preşedintele FRF, Mircea Sandu, a declarat, miercuri, că obiectivul noului selecţioner al Romāniei, Victor Piţurcă, este calificarea la Campionatul European din 2008.

"Mandatul lui Piţurcă se va īntinde pīnă la sfīrşitul campaniei de calificare la Euro-2008, cu amendamentul că pe 31 dcembrie 2007, īn caz de calificare, contractul se va prelungi automat pīnă la sfīrşitul turneului final, iar apoi va intra īn vigoare dreptul de preempţiune. Este posibil ca Piţurcă să nu realizeze obiectivul fixat, calificarea la Euro-2008, iar atunci probabil contractul nu va fi prelungit. 2008 este ţinta principală, iar 2006 este una intermediară. Piţurcă nu va renunţa la ideea calificării la CM 2006, va face tot ce se poate", a spus Sandu.

Preşedintele FRF a afirmat că Piţurcă va avea un salariu anual de 250.000 de euro, iar prima de calificare va fi de 350.000 de dolari.
    Mircea Sandu a precizat că mai avea pregătit un al doilea calup de antrenori, īn cazul īn care nici unul dintre cei patru nu ar fi dat curs solicitării FRF. "Am primit telefonic de la Lucescu negarea īn legătură cu oferta pe care am făcut-o, a spus că este puţin cam tīrziu, că are un contract īn derulare, că s-a simţit onorat că ne-am gīndit la dīnsul. De la Hagi am primit un fax pe 29 noiembrie, īn care ne-a spus că mai are un an şi jumătate de contract, că īl leagă sentimente de echipa naţională şi de Steaua, dar că vrea să facă o performanţă la Galatasaray, mai ales că la anul clubul īmplineşte 100 de ani de existenţă", a spus Sandu.

Preşedintele FRF a menţionat că a discutat joia trecută cu Ladislau Boloni, iar marţi l-a anunţat că va propune numirea lui Victor Piţurcă. "Nu am primit de la el un răspuns direct, ci doar un comunicat trimis presei. Am prezentat Comitetului Executiv punctul meu de vedere şi sondajul realizat de FRF şi de presă. Pe mailul FRF, din 154 de voturi, 99 au fost pentru Mircea Lucescu, 39 pentru Victor Piţurcă, 12 pentru Boloni, restul nefiind semnificative. Am prezentat şi sondajul făcut printre antrenorii din Divizia A, din zece patru fiind pentru Piţurcă şi trei pentru Boloni. Mircea Rădulescu (n.r. - directorul Şcolii de Antrenori) a discutat cu alţi trei antrenori care nu au fost prezenţi la consfătuire şi tot pentru Piţurcă s-au pronunţat", a comentat Sandu.

Mircea Sandu a subliniat că a luat īn calcul toate aceste date. "Piţurcă are activitate la echipele naţionale, calificīnd echipa de tineret la un turneu final şi prima reprezentativă la Euro-2000 fără īnfrīngere. Ţinīnd cont şi de opinia publică, l-am propus pe Piţurcă, iar Comitetul Executiv a validat propunerea", a spus Sandu.

Preşedintele FRF a declarat că, dacă rămīneau doi candidaţi īn această cursă, aceştia trebuiau să prezinte anumite proiecte şi strategii. "Boloni dorea garantarea postului de antrenor. Este corect ca el să nu poată accepta aceste condiţii, el fiind sub contract. Dacă ar fi venit să discute cu Comisia Tehnică, ar fi lăsat un semn de īntrebare la Rennes, iar situaţia lui ar fi fost foarte grea. De la el n-am primit nici un comunicat, răspuns, fax sau strategie", a comentat Sandu.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

NOUL SELECŢIONER A FOST 50 DE MINUTE PE CHAT!

Astăzi Victor Piţurcă a fost anunţat īn postul de antrenor al naţionalei Romāniei la fotbal. Preşedintele Ligii Profesioniste de Fotbal, Dumitru Dragomir, a declarat că Victor Piţurcă a fost ales īn unanimitate de voturi īn funcţia de selecţioner de către membrii Comitetului Executiv. Gazeta Sporturilor a oferit cititorilor şansa de a dialoga īn direct, īncepīnd cu ora 15:45, cu noul antrenor al selecţionatei noastre. El a răspuns īntrebărilor referitoare la şansele Romāniei de a se mai califica la Cupa Mondială din 2006, cīt şi despre metodele sale de a conduce reprezentativa ţării noastre.
    [15:54:24] <@VictorPiturca> BUNA ZIUA
    [15:54:30] <@VictorPiturca> IMI CER SCUZE PENTRU INTIRZIERE
    [15:54:41] <@VictorPiturca> VA ASCULT INTREBARILE

[15:55:02] <Briliantul6> D-LE PITURCA DACA NU VENEATI LA NATIONALA SEMNATI IN IARNA CU CRAIOVA?
    [15:55:24] <@VictorPiturca> BRILIANTUL - DACA NU VENEAM LA NATIONALA, CRAIOVA ERA O ALTERNATIVA

[15:55:18] <Loki> Din nou.. credeti ca dvs ati fi reusit sa castigati impotriva Armeniei
    [15:55:50] <@VictorPiturca> LOKI - DUPA RAZBOI MULTI VITEJI SE-ARATA. NU STIU DACA AS FI REUSIT SA CISTIG MECIUL CU ARMENIA.

[15:56:05] <LESINATA> VictorPiturca> o sa luati jucatori cu fitze ?
    [15:56:15] <@VictorPiturca> LESINATA - NATIONALA N-ARE NEVOIE DE JUCATORI CU FITE

[15:56:13] <greg> Domnule Piturca cum veti alege jucatorii?
    [15:56:29] <@VictorPiturca> GREG - JUCATORII VOR FI ALESI DUPA VALOARE SI DUPA FORMA SPORTIVA

[15:56:30] <calin> credeti ca un antrenor care nu a luat titlul cu steaua poate sa ne califice la mondiale
    [15:56:47] <@VictorPiturca> CALIN - EU CRED CA NE PUTEM CALIFICA LA MONDIALE

[15:56:51] <Neaga> VA REVENI GHIOANE SI ADI ILIE LA NATIONALA?
    [15:57:10] <@VictorPiturca> NEAGA - CU CERTITUDINE CA ADI ILIE SI GHIOANE VOR VENI LA NATIONALA

[15:57:18] <catalin020> domnule piturca pe cine vedeti dumneavoastra jucatorul anului ?
    [15:57:48] <@VictorPiturca> CATALIN - JUCATORUL ANULUI? CRED CA DE UNUL DE LA STEAUA AR MERITA, PENTRU CA PRIMAVARA EUROPEANA E O PERFORMANTA

[15:58:00] <calin> vali nastase e in vederile d-voastra? joaca titular in serie A!
    [15:58:26] <@VictorPiturca> CALIN - SI VALI NASTASE E IN VEDERILE MELE. DE FAPT, TOTI JUCATORII SINT, INCLUSIV CEI CE AU RENUNTAT LA NATIONALA. VOI INCERCA SA-I CONVING SA SE INTOARCA

[15:58:35] <SENATOR> VA PARE RAU CA ATI PLECAT DE LA STEAUA?
    [15:59:01] <@VictorPiturca> SENATOR - PLECAREA DE LA STEAUA? AM LUAT O DECIZIE SI N-AM DE CE S-O REGRET

[15:59:26] <nake_florin> Domnule Piturca , puteti estima in procente care sunt sansele de calificare la CUPA MONDIALA DIN GERMANIA 2006 ale echipei nationale de fotbal a Romaniei ?
    [15:59:40] <@VictorPiturca> NAKE - NU POT RASPUNDE IN PROCENTE, DAR NATIONALA ARE INCA SANSE DE CALIFICARE. SITUATIA NU E DEZASTRUOASA

[15:59:42] <Gigi_Becali> CREDETI CA FOTBALUL ROMANESC AR PROGRESA DACA IN FRUNTE NU AR MAI FI NASU SI CORLEONE?
    [16:00:13] <@VictorPiturca> GIGI_BECALI - NU MIRCEA SANDU SI DRAGOMIR CONDUC FOTBALUL DIN ROMANIA

[16:00:15] <SuperUdu> DACA VA MAI CERTATI ACUM CU MUTU, CHIVU.. ASTIA MARI, CINE MAI PLEACA?
    [16:00:40] <@VictorPiturca> SUPERUDU - EU NU MA CERT CU JUCATORII

[16:00:45] <Keny> Domnule Victor Piturca, ve-ti incerca aducerea la nationala a lui Ghioane, credeti ca e posibil o revenire a lui?
    [16:00:57] <@VictorPiturca> AM RASPUNS CU GHIOANE. VOI INCERCA SA-L CONVING SA SE INTOARCA

[16:01:15] <NeaIGHTY> ADI MUTU RAMANE IN VEDEREA D-VOASTRA PT CAMPANIA DE CALIFICARE
    [16:01:32] <@VictorPiturca> NEAIGHTY - MUTU E PRINTRE CEI MAI VALOROSI FOTBALISTI ROMANI, DACA NU CHIAR CEL MAI VALOROS, SI ASTEPT SA-SI REIA CIT MAI REPEDE ACTIVITATEA CA SA-L CONVOC. ALTFEL NU POT SA-L CHEM

[16:01:28] <EMINESCU> CINE VA FI NOUL CAPITAN?
    [16:02:05] <@VictorPiturca> EMINESCU - NOUL CAPITAN? ABIA AM FOST NUMIT, NU M-AM GINDIT LA LUCRUL ASTA. AVEM DESTUL TIMP SI, ORICUM, NU ASTA E LUCRUL CEL MAI IMPORTANT LA ECHIPA NATIONALA

[16:02:04] <zdreanta> CATE AMICALE VOM AVEA PANA LA MECIUL CU OLANDA DIN PRIMAVARA
    [16:02:32] <@VictorPiturca> ZDREANTA - PINA LA MECIUL CU OLANDA VOM AVEA UN SINGUR AMICAL: PE 9 FEBRUARIE, CU SLOVACIA, IN CIPRU

[16:03:48] <rOCHOO> VETI CONVOCA JUUCATORI CARE NU EVOLUEAZA LA ECHIPELE DE CLUB?
    [16:04:16] <@VictorPiturca> ROCHOO - SE POATE INTIMPLA SA CONVOC SI JUCATORI CARE NU EVOLUEAZA LA ECHIPELE DE CLUB. DEPINDE DE NECESITATI

[16:04:16] <CrIs-Tn3t> D-le Piturca Veti mai reveni in Ghencea, daca va fi nevoie?
    [16:04:37] <@VictorPiturca> CRIS - DACA VOI REVENI IN GHENCEA? SE POATE INTIMPLA ORICE PESTE UN ANUMIT NUMAR DE ANI

[16:04:55] <PM666> abiodun e o solutie?
    [16:05:16] <@VictorPiturca> PM666 - ABIODUN NU E ROMAN. PENTRU MINE, NU E O SOLUTIE

[16:05:19] <[B]ADI> REVENIREA LA NATIONALA O CONSIDERATI O REVANSA
    [16:05:46] <@VictorPiturca> BADI - POT SOCOTI ACEASTA REVENIRE SI CA O REVANSA. AR PUTEA FI DACA VOI REUSI CEEA CE-MI DORESC

[16:06:23] <Pickachu> VETI MERGE CU NATIONALA SI IN PROVINCIE?SAU NUMAI IN BUCURESTI VA JUCA ECHIPA ?
    [16:06:24] <@VictorPiturca> PICKACHU - DACA VOI AVEA POSIBILITATEA, VOM JUCA SI IN PROVINCIE

[16:06:39] <boby> veti renunta la stagiul de pregatire din cipru?
    [16:07:05] <@VictorPiturca> BOBY - S-A RENUNTAT LA STAGIUL DIN CIPRU INCA DINAINTE DE A FI NUMIT EU. ORICUM, NU SINT ADEPTUL ACESTOR STAGII

[16:07:05] <Scoutnight> credeti ca mai exista blaturi in divizia A?
    [16:07:26] <@VictorPiturca> SCOUTNIGHT - NU STIU DACA MAI EXISTA BLATURI. CERT E CA IN ULTIMUL TIMP NU S-A MAI VORBIT DESPRE ASA CEVA

[16:07:27] <ventzanu> o sa va implicati si la echipa de tineret?
    [16:08:05] <@VictorPiturca> VENTZANU - AS VREA SA AM SI ECHIPA DE TINERET IN SUBORDINE. NU POTI FACE O STRATEGIE PE TERMEN LUNG DACA LA TINERET NU SINT JUCATORI CARE POT FACE SALTUL LA PRIMA ECHIPA

[16:08:47] <fan_piti> care jucator vi se pare cel mai important din echipa nationala///////////
    [16:08:51] <@VictorPiturca> FAN_PITI - PENTRU MINE E IMPORTANT GRUPUL, NU UN SINGUR JUCATOR. TOTI SINT LA FEL DE IMPORTANTI

[16:08:49] <Politim> mai sunteti actionar la steaua?
    [16:09:11] <@VictorPiturca> POLITIM - INCA MAI SINT ACTIONAR LA STEAUA, DAR PROBABIL IN URMATOAREA PERIOADA VOI CEDA ACTIUNILE ALTCUIVA

[16:09:27] <HellBoy20> VA FI LUAT MITEA LA NATIONALA MARE
    [16:09:41] <@VictorPiturca> HELLBOY - MITEA A MAI FOST LA NATIONALA MARE. E UN JUCATOR TINAR, DE MARE VIITOR. DEPINDE DE EVOLUTIILE SALE LA AJAX

[16:10:01] <KafKa> VE-TI LUCRA CU LACATUS LA ECHIPA NATIONALA?
    [16:10:05] <@VictorPiturca> KAFKA - NU VOI LUCRA CU LACATUS LA NATIONALA. EL TREBUIE SA FIE ANTRENOR PRINCIPAL, SA MEARGA PE MINA LUI

[16:10:28] <MESERU> aveti vreo superstitie in legatura cu stadionul pe care va juca echipa?
    [16:10:34] <@VictorPiturca> MESERU - N-AM NICI O SUPERSTITIE LEGATA DE STADIONUL PE CARE VA JUCA NATIONALA. ACUM, CRED CA PE GIULESTI SE POT JUCA MECIURI IN CONDITII BUNE

[16:11:11] <nake_florin> Dle. Piturca , joc fotbal de la 8 ani . Acum am 16 . Daca as ajunge fotbalist si as fi convocat la nationala , acest lucru ar fi o onoare pentru mine . Se pare ca in ziua de azi jucatorii trateaza nationala cu indiferenta . DE CE ?
    [16:11:14] <@VictorPiturca> NAKE - PROBABIL JUCATORII TRATEAZA CU INDIFERENTA NATIONALA PENTRU CA LI S-A PERMIS

[16:11:30] <mIrC34tm> Credeti ca sistemul 4-4-2 este cel mai ideal pt echipa nationala?
    [16:11:45] <@VictorPiturca> MIRC - DA, 4-4-2 E SISTEMUL IDEAL PENTRU NATIONALA

[16:11:45] <danielitto> PANA CAND ATI SEMNAT CU FEDERATIA?
    [16:12:07] <@VictorPiturca> DANIELITTO - INCA N-AM SEMNAT CONTRACTUL, DAR EL SE VA INTINDE PINA IN 2008

[16:12:10] <PUIUTSTELIST> DOMNULE PITURCA CREDETI CA VETI REUSI SA TINETI IN FRAU JUCATORII MAI PETRECARETI?
    [16:12:34] <@VictorPiturca> PUIUTSTELIST - PENTRU MINE NU EXISTA JUCATORI PETRECARETI

[16:12:46] <HellBoy20> VE-TI SARUTA ICOANA CA GENERALUL IN TIMPUL MECIURILOR
    [16:12:55] <@VictorPiturca> HELLBOY - NU VOI SARUTA ICOANE IN TIMPUL MECIURILOR. SINT CREDINCIOS, DAR NU PROCEDEZ ASA

[16:13:23] <PUIUTSTELIST> DAR DACA VOR EXISTA INCIDENTE CA CEL CU FLORA CE MASURI VETI LUA?
    [16:13:57] <@VictorPiturca> PUIUTSTELIST -NU CRED CE S-A SPUS DESPRE EPISODUL "FLORA". DAR DACA S-AR INTIMPLA ASA, ACEL JUCATOR N-AR MAI FI SELECTIONAT CIT TIMP VOI FI EU ANTRENOR

[16:14:28] <Neaga> NE PUTETI SPUNE CATIVA DINTRE JUCATORII CARE V-AU IMPRESIONAT, DIN CAMPIONATUL INTERN?
    [16:14:53] <@VictorPiturca> NEAGA - NU M-A IMPRESIONAT IN MOD SPECIAL NICI UN JUCATOR DIN DIVIZIA A, DAR AU FOST DESTUI CARE AU EVOLUAT BINE. N-ARE SENS SA LE DAU NUMELE

[16:14:55] <danut> AVETZI PUTEREA SA TRIMITETZI JUCATORI (oricare ar fi el) ACASA CHIAR INAINTEA UNUI MECI DIN CAUZA INDISCIPLINEI?
    [16:15:22] <@VictorPiturca> DANUT - DA, AM PUTEREA DE A TRIMITE ORICE JUCATOR ACASA DIN CAUZA INDISCIPLINEI

[16:15:29] <Politim> CHIVU VA JUCA STANGA SAU CENTRAL?
    [16:15:55] <@VictorPiturca> POLITIM - IMPORTANT PENTRU CHIVU E SA-SI REVINA. APOI VEDEM UNDE VA JUCA, STINGA SAU CENTRAL

[16:16:09] <calin> d-le piturca, stiti ca la anul veti regreta pasul facut acum?
    [16:16:24] <@VictorPiturca> CALIN - SPER SA NU REGRET PASUL FACUT ACUM

[16:17:14] <hyrak> CATE PUNCTE VA PROPUNETI PENTRU MECIURILE CU OLANDA SI MACEDONIA
    [16:17:39] <@VictorPiturca> HYRAK - CITE PUNCTE IMI PROPUN PENTRU MECIURILE CU OLANDA SI MACEDONIA? 6, NORMAL! DACA NU LUAM 6, LA REVEDERE!

[16:17:41] <CrIs-Tn3t> Veti juca in Ghencea vreun meci?
    [16:18:02] <@VictorPiturca> CRIS - DEPINDE DE STAREA TERENULUI DIN GHENCEA DACA VOM JUCA ACOLO VREUN MECI

[16:18:03] <Politim> VETI INTRA IN SILENTIO STAMPA DACA VETI FI CRITICAT?
    [16:18:20] <@VictorPiturca> POLITIM - NICIODATA NU VOI INTRA IN SILENZIO STAMPA DACA VOI FI CRITICAT

[16:19:14] <Sportivul> Domnule Piturca, ce timp scos la 100m/viteza, considerati acceptabil pentru un fotbalist?
    [16:19:19] <@VictorPiturca> SPORTIVUL - AS VREA CA TOTI CEI DE LA NATIONALA SA SCOATA SUB 10 SECUNDE PE 100 M

[16:19:38] <MESERU> CREDETI CA STEAUA POATE SA TREACA PESTE ECHIPE GEN TSKA MOSCOVA, SAHTIOR DONETK SI PANATINHAIKOS ATENA?
    [16:19:47] <@VictorPiturca> MESERU - STEAUA POATE TRECE PESTE ASTFEL DE ECHIPE (SAHTIOR, PANATHINAIKOS, TSKA MOSCOVA)

[16:20:04] <hyrak> VETI MIZA MAI MULT PE EXPERIENTA SAU PE TINERETE SI DORINTA DE AFIRMARE ?
    [16:20:11] <@VictorPiturca> HYRAK - VOI MIZA SI PE EXPERIENTA, SI PE TINERETE

[16:20:39] <Gigi_Becali> AVETI REGRETE CA FIUL DVS. NU A ATINS PERFORMANTELE DVS. CA JUCATOR?
    [16:20:52] <@VictorPiturca> GIGI_BECALI - AM REGRETE CA ALEX N-A ATINS PERFORMANTELE MELE. DAR ARE TOT TIMPUL IN FATA

[16:21:22] <Walter_zenga> DOMNULE PITURCA, CE ROL VOR AVEA FRATII BECALI IN ALCATUIREA ECHIPEI
    [16:21:38] <@VictorPiturca> WALTER_ZENGA - FRATII BECALI NU VOR AVEA ABSOLUT NICI UN ROL IN ALCATUIREA ECHIPEI

[16:21:57] <Voodoo> L-ati naturaliza pe Matusalem ??
    [16:22:04] <@VictorPiturca> VODOO - DACA AS PUTEA, L-AS NATURALIZA PE MATUZALEM

[16:23:23] <CrIs-Tn3t> Inainte de a pleca de la Steaua, credea-ti ca va fi posibila o asemenea realizare? SINCER
    [16:23:28] <@VictorPiturca> CRIS - IN MOMENTUL IN CARE AM AFLAT CUM E ORGANIZATA CUPA UEFA, AM SPUS CA E MULT MAI ACCESIBILA O CALIFICARE

[16:23:42] <Neaga> UNDE JOACA FIUL D.VOASTRA ACUM
    [16:23:55] <@VictorPiturca> NEAGA -ALEX JOACA IN DIVIZIA B, LA FC CARACAL

[16:23:59] <mIrC34> D-VOASTRA AVETI CA OBIECTIV CALIFICAREA LA CUPA MONDIALA DIN GERMANIA SAU AVETI CA OBIECTIV EURO2008?
    [16:24:10] <@VictorPiturca> MIRC - AM OBIECTIV CALIFICAREA LA EURO 2008

[16:24:15] <PM666> daca pierdem cu olanda, demisionati?
    [16:24:31] <@VictorPiturca> PM666 - NU, NU DEMISIONEZ DACA PIERDEM CU OLANDA. ASA REPEDE?

[16:25:03] <calin> sunteti membru PNG!?!?
    [16:25:10] <@VictorPiturca> CALIN - NU SINT MEMBRU PNG

[16:25:10] <speedy> A fost vreun blat la Steaua cat timp ati fost acolo?
    [16:25:25] <@VictorPiturca> SPEEDY - BLAT LA STEAUA CIT TIMP AM FOST ACOLO? NICIODATA

[16:25:11] <Mihutzu7> NU VA FOST FRICA CA VETI PATII LA FEL CA IN 2000? CE VA FACE SA CREDETI CA NU SE VA INTAMPLA ASA? CA NU VA VA CERE MUTU DE DATA ASTA AFARA DE LA NATIONALA? SAU CHIVU?
    [16:25:59] <@VictorPiturca> MIHUITZU - NU IMI E TEAMA CA VOI PATI CA IN 2000. DAR DACA VOI REUSI CALIFICARE LA MONDIALUL DIN 2006 SI VOI PATI LA FEL, NU-I NICI O PROBLEMA

[16:26:53] <nostradamus> postul lui Mirel Radoi?
    [16:27:24] <@VictorPiturca> NOTRADAMUS - RADOI E UN JUCATOR POLIVALENT. POATE JUCA FUNDAS CENTRAL SAU DREAPTA. SAU INCHIZATOR. CE E NEVOIE

[16:27:23] <Danielitto> DOMNULE PITURCA,CHIAR VA MULTUMIT ZENGA DUPA CALIFICARE A STELEI IN 16-IMI,PT CA ATI PREGATIT FOARTE BINE JUCATORII
    [16:27:54] <@VictorPiturca> DANIELOTTO - DA, ZENGA CHIAR MI-A MULTUMIT DUOPA CALIFICARE. NU LA TELEFON, CI LA O SEDINTA FRF

[16:27:41] <qpidon> CE MENTALITATE AU JUCATORII ROMANI?
    [16:28:31] <@VictorPiturca> QPIDON - JUCATORII ROMANI SINT PROFESIONISTI, CA SI CEI DE AFARA. DECI AR TREBUIE SA AIBA O MENTALITATE PROFESIONISTA

[16:28:48] <Politim> MUTU VA FI TOLERAT?
    [16:29:18] <@VictorPiturca> POLITIM - TOTI JUCATORII CONVOCATI VOR AVEA ACELASI STATUT. MUTU NU VA FACE EXCEPTIE

[16:30:08] <Politim> CE CREDETI DE BOLONI?
    [16:30:35] <@VictorPiturca> POLITIM - PE BOLONI IL CONSIDER UINUL DINTRE CEI MAI BUNI ANTRENORI ROMANI

[16:30:51] <@VictorPiturca> INCA DOUA INTREBARI

[16:31:00] <nic> cat rau v-a facut hagi?
    [16:31:52] <@VictorPiturca> NIC - HAGI NU MI-A FACUT MIE NICI UN RAU

[16:31:55] <florin2> VA ROG NU-MI IGNORATI INTREBAREA CREDETI CA SISTEMUL DVS DEFENSIV DA ROADE APLICAT LA NATIOANALA?
    [16:32:22] <@VictorPiturca> FLORIN - EU SPER CA TACTICA ALEASA DE MINE VA DA ROADE LA NATIONALA

[16:32:25] <@VictorPiturca> GATA
    [16:32:26] <@VictorPiturca> VA MULTUMESC
    [16:32:35] <@VictorPiturca> SI VA ASTEPT IN PRIMAVARA, PE STADION
    [16:32:38] <@VictorPiturca> LA REVEDERE

Nemtzică Expert
    Posts Thanks / Likes

Ladislau Boloni demasca bilciul

Victor Piturca a fost instalat ieri in fruntea echipei nationale de fotbal a Romaniei
    Nici o surpriza la sedinta de ieri a Comitetului Executiv al FRF, organizata la “Casa Fotbalului”. Dupa citeva saptamini de mascarada, in care a mimat democratia, Mircea Sandu, presedintele federatiei, si-a definitivat ieri planul malefic de numire a lui Victor Piturca in fruntea echipei nationale a Romaniei. “Piti” revine pe cai mari la prima reprezentativa, dupa o absenta de cinci ani si o cursa in care a alergat singur, linga trei “iepuri”, Lucescu, Hagi si Bölöni. Fara sa fie presat de timp, el trebuie sa demonstreze ca este in stare sa scoata nationala din mocirla.

Victor Piturca a revenit la nationala dupa acelasi scenariu pus la punct de Mircea Sandu si in 1998, la precedentul mandat al “Satanei”. De data asta insa, Hagi si Lucescu au simtit din timp capcana federala, declinind propunerea facuta cu jumatate de gura de Nasu’. Bölöni a fost singurul care a parut ca musca momeala. In realitate, asa cum dezvaluie in interviul de mai jos, doctorul a fost tirit, cu buna stiinta, pina in ultima zi. “Loti dorea ca noi sa-i garantam postul de antrenor al nationalei. Il inteleg pentru ca este sub contract, iar discutiile cu federatia i-ar fi ingreunat situatia la club”, s-a spalat ieri Nasu’ pe miini. Marti seara, Sandu ii transmisese lui Bölöni ca alesul sau este Piturca. Era prea tirziu: cu putine ore inainte, antrenorul de la Rennes isi anuntase retragerea din cursa. Dezamagit, Bölöni a acceptat ieri sa demaste manevrele lui Mircea Sandu.

“Trebuia sa am o certitudine”

Domnule Bölöni, de ce ati anuntat abia marti dupa-amiaza ca va retrageti candidatura?
    Am vrut sa renunt in urma cu doua-trei saptamini, dar am tot primit telefoane de la diferite persoane din federatie care imi spuneau sa mai astept.
    Ce sa asteptati?
    Cind am primit scrisoarea de la federatie, am spus ca intru in discutii doar daca exista intr-adevar interes pentru mine. Trebuia sa am o certitudine fiindca nu puteam sa rup contractul sigur de la club si sa ma indrept catre ceva nesigur. Daca participam toti cei patru candidati la bilciul respectiv, tot unul era ales. Dar ceilalti trei ce faceau? Unde se mai intorceau? Oficialii federatiei ar fi trebuit sa discute cu fiecare numai daca erau hotariti ca, in cazul unui raspuns pozitiv, sa ofere postul de selectioner.
    Chiar ati fi venit la nationala?
    Daca mi se spunea: “Loti, vino! Te vrem pe tine!”, atunci era OK. Presedintele mi-a spus ca trebuie sa ma prezint in fata Comisiei Tehnice, ca se va tine cont de sondajele din mass-media, de votul antrenorilor si ca o sa-mi infrunt contracandidatii in emisiuni televizate, ca la alegerile din SUA. In aceste conditii, am spus, din start, nu. Intrebarea mea este urmatoarea: de ce s-a mai creat toata aceasta situatie?
    Mircea Sandu v-a transmis ca alesul sau este Piturca?
    N-am vorbit cu presedintele. Marti seara, am ascultat un mesaj lasat de el pe robotul telefonului, in care imi spunea ca antrenorii l-au ales pe Piturca si ca, in aceste conditii, el va merge cu aceasta propunere in fata Comitetului Executiv. Intre timp, eu anuntasem deja ca ma retrag.

"N-am nici un plan!"

Insotit de Mircea Sandu, noul selectioner s-a prezentat ieri la amiaza la conferinta de presa. Piti s-a abtinut cu greu sa nu rabufneasca, atunci cind i s-a reamintit ca a facut puscarie pentru barbut. El s-a dat de gol cind a spus ca n-are nici un program de redresare a nationalei.
    Ce obiective aveti la nationala?
    Cred in calificarea la Mondiale, desi va fi foarte greu. Sanse exista, chiar daca sint minime.
    Ati stabilit strategia pe termen mediu si lung, asa cum v-a cerut Mircea Sandu?
    Acum, n-am nici un plan. Nu voi face trialuri, ca Bölöni.
    Mai aveti incredere in Mircea Sandu? Acum cinci ani v-a dat afara in urma unui conflict pe care l-ati avut cu Hagi si Popescu...
    Nu m-am certat cu Hagi si Popescu. N-a existat un conflict intre mine si Mircea Sandu. Sint sigur ca a regretat ce-a facut atunci. Imi voi lua masuri in contract, ca sa nu mai patesc asa ceva.
    Veti apela la jucatorii pe care i-a uitat Anghel Iordanescu?
    Voi purta discutii cu toti jucatorii aflati in circuitul nationalei sau care mai pot oferi ceva primei reprezentative.
    Considerati ca aveti calitatea morala sa conduceti echipa nationala?
    Da! Consider ca am calitatile morale pentru a conduce nationala!
    Ce jocuri le veti permite tricolorilor in cantonamentul de la Saftica?
    Nu raspund la aceasta intrebare (intervine Mircea Sandu: “Joaca diri-diri!”; reactie din sala: “Asta joaca Nae Manea, la tineret!”).
    Veti fi asistat de Ioan Becali la semnarea contractului?
    Nu. Nici la precedentul mandat n-am fost asistat de cineva. L-am facut singur. Si inca o chestiune: nu m-am impacat cu fratii Becali.

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Fata de Iordanescu sau Hagi e clar o evolutie, dar comparatia cu Lucescu sau Boloni nu-l avantajeaza pe Piturca.
    Totdeauna gasesti ceva de invatat

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)