Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13
    Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Urgenta mare! Necaz pe masura!

Am o problema mai grava si nu mai stiu cum s-o rezolv. M-a pus naiba si am sudat pe pilonul antenei o chestie sa intaresc stailitatea si am uitat sa scot mufa de la placa. Acum dupa toate astea toate canalele au 28% semnal. Vorbesc de cele care inainte aveau peste 50%. De pe Astra nu mai prind nimic. Daca a mai patit cineva la fel pls. help me! Sau tre' sa-mi iau alta placa!? Nu mai pot intra pe net decat peste o ora si as vrea un raspuns in seara asta. Am crezut pentru inceput ca s-a blocat placa insa se pare ca nu e asa.
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Sigur nu s-a miscat antena ? Ia verifica .... Eu cred ca ai miscat antena .....

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

********* are dreptate
    Am patit si eu asa ceva si a trebuit sa reglez antena dupa sudura
    LNB-ul nu este influientat de sudura elecrica pe care o faci (e izolat fata de suport).
    Kaon 570,MRv,Echolite DSB-790,Pioneer Goldbox, SS2 ,DM 500s ,offset 0.90 , 30v--75e

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Vezi ca sudura totdeauna trage deci sigur e de la sudura,trebuie un mic reglaj

Remember Digitalus!! Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Daca "se busea" placa ... aveai semnal 0!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

asa este, de la sudura se incalzeste o portiune si ca urmare se trage " iar lnd neavand contact prin cablu sau ceva circuit cu antena respectiv suportul nu are cum sa se fi defectat placa.
    sau poate e montura H-H

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default cred ca placa

am patit si eu ceva asemanator , am luat serie dintr-un receptor care alimenta si el si placa lnb-ul si acum nu merge verticala de la 12000 in sus.Placa s-a incins puternic pina sa imi dau seama de ceea ce am facut.Sper sa nu fi patit si tu la fel
    descurca-te singur

Posts Thanks / Likes

Antena nu a fost afectata. Am un pilon de teava de 2 toli si jumate. Am incercat in fel si chip. Am miscat in toate partile de antena si nimic mai sus de 28% nu vrea... Ma gandesc sa nu fie de la LNB.
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Nu e sigur de la LNB. Acelasi lucru il pateam si eu cu o antena offset nemteasca. Am schimbat 3 LNB-uri si la fel. Am aflat apoi ca antena nu era facuta pentru europa si ca elevatia era peste valoarea pe pentru latitudinea noastra (nu putea fi coborata din constructie). Verifica-ti montura polara si mai regleaz-o o data.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Salut
    Daca antena este din aluminiu s-ar putea sa se fi deformat de la caldura.

Daca nu acesta e sursa de pierdere da jos antena si incearca manual fara sa fie pe pilon sau pe stativ.

In caz ca creste semnalul trebuie sa verifici verticalitatea pilonului.

In caz ca nu reusesti trebuie testat cu un lnb nou,cablu nou si cu receiver.

Bafta
    1x DM 800 HD 1x Dm 8000,Parabola 1,4 Al, Local Card: Hello HD,DiGi Hu,Upc Hu,Sky IT,Sky DE / All Full!

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Da driverul la SS2 ai schimbat? Fiindca un prieten avea problema inversa, mai putin de 28% nu-i arata, s-a lecuit prin schimbarea altor drivere. Ca sa fii sigur poti sa schimbi si LNB-ul pentru o testare.
    Sa ne spui si noua ce rezultate o sa ai, ca sa nu treaca altii prin asa ceva .
    SS3(TT Buget S1102)=1.2m (4W+5E+13E)

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Am avut o problema asemananatoare, si de vina se pare ca a fost placa. Nu aveam impamantare, montura era montata direct pe teava, deci teoretic ar fi trebuit sa se scurga totul in pamant. Nu s-a intamplat asa si ceva diferente de potential au dus la stricarea placii.
    benix

Posts Thanks / Likes

Nu stiu nici acum cum a stat treaba insa tot eu am reparat. Nu sunt un bun electronist asa ca nu dau explicatii savante. Pur si simplu am pus alt LNC si a mers. Imediat dupa asta l-am pus pe cel vechi la loc si tot inainte mandri pionieri. O hiba tot mai are ca nu mai pot receptiona tot ce transmit sspeedx si baietii pe Sirius. O sa comand un Invacom si gata! Multumesc tuturor!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)