Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
    Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default RCS&RDS DigiTv in UNGARIA si SLOVACIA

RCS&RDS îşi dezvoltă prin satelit afacerile la nivel regional

Ziarul Financiar
    scris de: Radu Tătaru-Marinescu

Compania românească de cablu TV (CATV) şi telecomunicaţii RCS&RDS a început extinderea regională a serviciului său de televiziune digitală prin satelit, DigiTV. Prima piaţă pe care acest serviciu a fost lansat este Ungaria. În viitorul apropiat, DigiTV va fi lansat şi în Slovacia, pe listă fiind şi alte ţări din regiune pe care oficialii companiei nu au dorit să le dezvăluie. RCS&RDS este prezentă din anul 1998 în Ungaria şi din 1999 în Slovacia, unde oferă în acest moment servicii de televiziune prin cablu, Internet şi telefonie fixă.
    Lansat în Ungaria pe 14 februarie 2006, "serviciul DigiTV avea deja la sfârşitul lunii 10.000 de abonaţi. În prezent, cifra abonaţilor s-a triplat, ajungând până la aproximativ 30.000 de beneficiari", a precizat pentru ZF Alexandru Oprea, directorul general al RCS&RDS.
    Creşterea semnificativă a numărului de abonaţi este explicată prin lansarea "unei promoţii prin care oferim gratuit, pe durata unui an, abonamentul pentru pachetul de programe de bază, care include 35 de posturi de televiziune. Echipamentul se plăteşte integral sau în rate, contractul fiind semnat pe doi ani", explică Ionuţ Tarcea, director de marketing la RCS&RDS. Această promoţie a fost lansată iniţial în România, la sfârşitul anului trecut.
    "Dezvoltarea regională vine ca urmare a succesului înregistrat de către DigiTV în România", a declarat Tarcea. Dacă la sfârşitul anului trecut, DigiTV avea 120.000 de abonaţi în România, în acest moment numărul lor a ajuns la 200.000. "Ne aşteptăm să avem acelaşi ritm de creştere până la sfârşitul anului", a spus Tarcea.
    Pentru a putea furniza serviciul DigiTV în Ungaria şi Slovacia, RCS&RDS a semnat un contract în valoare de "câteva milioane de dolari" cu compania IntelSat, care operează - printre altele - o reţea globală de sateliţi. În urma contractului, RCS&RDS şi-a rezervat mai mult "spaţiu" pe sateliţii Intelsat, necesar transmiterii serviciului său de televiziune digitală.
    RCS&RDS are aproximativ 250 de angajaţi în cele două ţări Ungaria şi Slovacia, unde compania oferă servicii de televiziune prin cablu, Internet şi telefonie fixă. În Ungaria 75.000 de clienţi folosesc serviciile de televiziune prin cablu ale RCS&RDS, situându-se astfel pe locul al patrulea în ierarhia locală a operatorilor de cablu, conform lui Oprea. "În Slovacia, ocupăm locul al doilea pe piaţa operatorilor, deservind un număr de 45.000 de utilizatori ai serviciilor de Catv. În ce priveşte numărul abonaţilor la serviciile de acces Internet, în Ungaria acesta atinge cifra de 7.500 de utilizatori rezidenţiali", precizează Oprea.
    În România, RCS&RDS are peste 1,2 milioane de abonaţi pentru serviciile de televiziune (cablu şi satelit), peste 200.000 de abonaţi la serviciile de acces Internet
    şi alţi peste 350.000 de abonaţi la serviciile de telefonie, conform estimărilor companiei.
    Principalul său concurent de pe piaţa locală este compania UPC (Astral).
    RCS&RDS este controlată de Cable Communications Systems NV (Olanda), cu o participaţie de 93,15%. Alţi acţionari sunt Zoltan Teszari, cu 2,03%, şi Ianos Csaba Ludescher, cu 1,1% din acţiuni.

Bagator de seama Expert
    Posts Thanks / Likes

Asadar ceea ce spunea Fanta referitor la nr de abonati Digi, este confirmat oficial

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu v-am spus de fiecare ca am numarul oficial al abonatilor direct de la sursa si de fiecare data am fost contrat de unii dintre voi.
    E posibil ca in afara de Slovacia si Ungaria , pana la sfarsitul anului DIGI TV sa mai intre puternic pe alte cateva piete importante.
    Nu stiu ce ar mai putea spune carcotasii dupa ce aceste cifre au aparut si in comunicate oficiale.

Fanta
    RDI Team
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

---®---
    Guest

Da, intradevar Digi creste cantitativ, si ne bucuram de acest lucru.
    Dar ne-am bucura si mai tare daca ar creste calitativ. Lucru care nu se intampla, si nici nu sunt semne ca se va intampla in viitorul apropiat.

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Din punct de vedere calitativ eu sunt unul din multitudinea de abonati multumit , evident ca nu toata lumea poate fi multumita.
    Cum credeti ca poate creste cantitativ daca din punct de vedere calitativ ar fi asa cum sustineti dumneavoastra ?
    Asteptati noul receiver Digi Tv si vom putea discuta mai multe pe seama acestui subiect.

Fanta
    RDI Team
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

Burtos Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta
    Din punct de vedere calitativ eu sunt unul din multitudinea de abonati multumit , evident ca nu toata lumea poate fi multumita.
    Cum credeti ca poate creste cantitativ daca din punct de vedere calitativ ar fi asa cum sustineti dumneavoastra ?
    Asteptati noul receiver Digi Tv si vom putea discuta mai multe pe seama acestui subiect.

Fanta
    RDI Team
    Crezi ca noul receptor este mai bun decat DM ?
    Modified Original Smart Cards N3!Pentru clone,pentru piraterie,orice fara bani

---®---
    Guest

Fanta
    RDI Team
    inafara de carteva programe (A1, pro Tv, etc.)calitatea programelor este mult sub o transmisiune analogica.Atunci cum poti sa fii multumit?Te uiti pe telefonul mobil pe tv? Ca atunci te cred. EPG nu functioneaza intotdeauna, e plin de buguri, "se lucreaza pe satelit" din doua in doua zile, fara sa ne anunte, la caserii e bataie de joc.In firma asta e haos total, site-ul e varza, Digi info la fel.Conserva incurca canalele, desi in manual scrie ca e si receptor FTA( In concluzie, am fost pacalit), etc , etc, etc......

Asta in condittiile in care, citez de pe site-ul Digi:
    "Ce imi ofera in plus pachetul DTH fata de operatorul de cablu care ma deserveste? In primul rand calitate, standardul profesional DVB, accesul la EPG (Electronic Programming Guide)...evitarea inerentelor probleme de transmisie a operatorului catv.
    ........Baza pentru acest lucru este, desigur, tehnologia digitala de ultima ora. Dar DIGI TV inseamna si: formalitati de abonare si plata reduse la minimum, calitate a serviciului constanta si garantata si, mai ales, pret accesibil."

Hai, ca la pret accesibil sunt de acord, dar la restul? si nu veniti cu capra vecinului (focus, max), ca nu ma intereseaza.....

"tehnologia digitala de ultima ora ? " nu ma faceti sa rad...
    "formalitati de abonare si plata reduse la minimum"

Nu asta se cheama cumva publicitate inselatoare?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Fanta
    RDI Team
    Hai sa o luam cu inceputul:
    1. Un receptor care va multumi pe cei pretentiosi...deja ni s-au lungit urechile...
    2. Tu esti multumit, dar sa vedem ce ai face daca nu ai avea CAM Nagra si ar trebui sa te chinui cu o conserva...Esti intr-un sat uitat de lume din Moldova, unde te duci si ce sa faci cand iti apar faimoasele note Si sa vezi ce bine e cand te suna si spune: Mi-ai zis ca e cel mai tare, cel mai ieftin, acum tu esti de vina ca nu merge.... Adicatelea, eu vreau sa ajut, dar Digi nu numai ca nu ma ajuta, dar din cauza lor primesc si suturi in DOS! Recunoaste, te rog, marea eroare a RCS-ului cand a incheiat contractul cu Hyundai... Receptoarele sunt oribile, iar softul de 2 BANI...
    3. Platesti, dar fara factura....cam ciudat, nu
    4. Revenim la amabilele casiere ale RCS, care mie personal mi-au scos de cateva ori peri albi, atat prin nesimtirea de care dau dovada, dar si prin lipsa de cunostinte in domeniul pe care-l practica... Si sunt atat de inflexibile...
    Sper ca Digi sa devina acel provider super al Europei de EST. Dar acum nu este...sau este inca departe....
    5. As fi multumit daca Digi ar avea ceva din profesionalismul DTH-urilor din Vest. Are deja o varsta la care ar trebui sa se maturizeze. Personal l-am iertat la inceput, chiar am admirat maniera in care s-a impus pe piata, dar acum chiar ca trebuie sa atinga un nivel decent de calitate. Si nu ar strica sa bage si ceva programe care nu sunt pe cablu....
    Salut Prieteni!

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

E dreptul fiecaruia sa aiba propria parere , parerea mea si nu trebuie sa fiu blamat pentru asta este : Digi Tv este un serviciu DTH perfect functionabil in acest moment.
    Nici la Sky UK nu merge totul perfect asa ca daca apar foarte rar mici probleme acestea sunt inerente.
    De ce nimeni nu spune si multele lucruri bune pe care le ofera acest operator ?

Parerea mea ca se exagereaza fara motiv anumite aspecte legate de Digi TV.

Fanta
    RDI Team

Intrebare : Dar daca e atat de prost asa cum spuneti voi de ce are atatia abonati iar cerere este in continuu la nivel foarte ridicat ?

---®---
    Guest

Intrebare : Dar daca e atat de prost asa cum spuneti voi de ce are atatia abonati iar cerere este in continuu la nivel foarte ridicat ?
    Daca ai de ales intre un Lastun (Focus), un Trabant ( Max Tv) si o Dacie 1300 (Digi TV), normal ca alegi Digi. Dar de aici, si pana sa spui ca esti multumit de calitatea Daciei 1300, e cale lunga. Macar sa ajunga la nivel de Logan....., ca la nivel de Mercedes n-o sa ajunga prea curand, mai ales in ritmul acesta .....

Ghost Man Expert
    Posts Thanks / Likes

Exista anumite deficiente, lucru observat de multi(calitatea rec, buguri de soft etc)Cred insa ca anumite chestii mai depind si de centrele RCS zonale. Spun asta ptr. ca eu nu am intalnit problemele pe care unii useri le acuza.
    -cartela a fost activata aproape instantaneu(si nu dupa 'spe ore ori zile)
    -nu am regasit pe factura nici un prog. pe care nu l-am dorit(hbo:telesport etc)
    Ar mai fi si altele , dar nu vreu sa se creada ca as avea ceva interese la DIGI(nu sunt nici angajat,dealer sau PRo)
    Observatiile pe care le-am facut sunt cat se poate de Obiective si cel putin momentan cred ca cei de la RCS-TR stiu cat de cat sa-si faca treba.
    Sper si eu ca pe viitor sa apara calitatea visata de toti, dar pana atunci ,eu zic sa fim un pic mai indulgenti si sa recunoastem cele cateva calitati pe care DIGI le are.
    SCUZE CELOR CARE VOR FI DERANJATI DE PAREREA MEA

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gepeto
    3. Platesti, dar fara factura....cam ciudat, nu
    asta-i evaziune fiscala, fratilor. pe ei, cu politia economica si garda financiara. altii platesc impozite si taxe la stat de nu mai raman cu nimic si astia fac evaziune ca in codru.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Fanta wrote :
    RDI Team

""Intrebare : Dar daca e atat de prost asa cum spuneti voi de ce are atatia abonati iar cerere este in continuu la nivel foarte ridicat ?""

Raspuns:

Pentru ca suntem o tara de PROSTI......d-aia Fanta Una este cantitatea si alta este calitatea Romanii nu vor sa plateasca mai mult pentru calitatea ! Vor doar mult si ieftin .... ATAT !

Toata stima

Demnitarul
    DM 500 ; Hotbird cu 0.9 ; Hispa cu 1.1 ; Bucuresti

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Si asta e un raspuns de om "destept" care nu traieste in Romania ?

Romanii si Romania nu pot fi confundati cu prostia , chiar daca uneori nu a fost totul asa cum ne dorim.
    Eu sunt mandru ca sunt roman chiar daca cateodata unii concetateni o mai dau in bara , dar nu-i asa ? , padure fara uscaturi nu exista.

RDI si DIGI TV sunt opera unor romani iar "produsul" lor este din ce in ca mai cautat de cei din vestul "cu minte luminata"

Fanta
    ROMANIAN Digital Info Team

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by demnitarul
    Romanii nu vor sa plateasca mai mult pentru calitatea !
    Si acum te intreb si eu , bineinteles ca un prost din Romania , cine ofera calitatea la care faci tu trimitere ?

Raspunsul tau : Focus SAT ,
    Intrebarea mea : Ai tu abonament la Focus SAT ?
    Raspunsul tau : Nu , dar am vazul in sharing
    Raspunsul meu : Sharingul nu exista pentru mine cand e vorba de programe romanesti , dar daca tot ai chef de comparatii uite-te la studiul profesional facut de KB.
    Raspunsul tau : .............. ( stiu ca nu exista)

Fanta
    RDI Team

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)